هنگام خواندن خطبه عقد چه دعا و سوره ای بخوانیم؟

آیا می دانید بهترین سوره ها و آیات قرآنی در هنگام جاری شدن خطبه عقد کدامند؟ ما در این نوشته خواهیم گفت هنگام عقد چه سوره ای و چه دعایی بخوانیم و چه ذکری بگوییم.

لحظه ی خواندن خطبه ی عقد یکی از بهترین لحظات زندگی هر زوجی است. در این لحظه احساسات زیادی ممکن است در شما ایجاد شود اما به تنها چیزی که فکر میکنید خوشبختی و سعادت کنار شریک زندگی تان است. هم عروس و هم داماد در این لحظه آرزوی داشتن یک زندگی سراسر شادی را در کنار یکدیگر دارند، اما شاید بپرسید چرا باید دعایی که برای خوشبختی میکنیم حتما به عربی باشد با زبان فارسی مگر نمیشود دعا کرد؟ در پاسخ باید گفت خیر حتما نباید دعا به زبان عربی خوانده شود و با همان زبان ساده نیز میتوان برای خوشبخت شدن دعا کرد و از خداوند زندگی پر از اتفاقات خوب و فرزندانی صالح و سالم را طلب کرد اما طبق آداب و رسومی که وجود دارد ما شیعیان برای ارتباط بیشتر با خدا همیشه از قرآن استفاده میکنیم و دعا را به زبان عربی می خوانیم. گفته میشود در هنگام خواندن خطبه عقد فرشتگان در کنار عروس و داماد ایستاده اند تا دعا و خواسته های آنان را مستجاب کنند. حضرت علی (ع) میفرمایند بهتر است خواندن عقد در روز جمعه برگزار شود و آن روز قمر در عقرب نباشد.

هنگام خواندن عقد چه سوره ای بخوانیم؟

قرآن خواندن در هر لحظه ای سبب ایجاد آرامش میشود و ثواب زیادی نیز دارد به خصوص هنگامی که خطبه ی عقد خوانده میشود. هر کدام از سوره های قرآن مقدس بوده است و شما میتوانید زندگی مشترک خود را با نام خداوند آغاز کنید. اما سوره هایی که معمولا در هنگام عقد خوانده میشود سوره نور، سوره مریم، سوره یاسین که قلب قرآن است، سوره الرحمن که عروس قرآن است، سوره کوثر که سوره مخصوص حضرت فاطمه زهرا است خوانده میشود اما بعضی از زوج ها به جای خواندن این سوره ها، نیت کرده و قرآن را باز میکنند و هر سوره ای که صفحه اش باز شود را میخوانند. هنگام خواندن خطبه عقد حتی نگاه کردن به صفحات قرآن نیز موجب آرامش شما می شود حتی اگر هیچ سوره ای از آن را نخوانید.

هنگام عقد چه دعایی بخوانیم؟

بعضی از دعاها وجود دارد که هنگام خواندن عقد خوانده میشود و باعث خیر و برکت در زندگی میشود یکی از این دعاهای کوتاه که در هنگام عقد خوانده میشود این دعا می باشد:

الحمد الله و الصلاة و السلام علی الرسول الله

این دعا به ستایش خداوند و پیامبرش حضرت محمد (ص) میپردازد و به بزرگی وجود آنها اشاره میکند. زوجین با خواندن این دعا از خداوند طلب زندگی شاد و با برکت را میکنند.

یکی دیگر از دعاهایی که هنگام عقد توسط زوجین خوانده میشود و بسیار پر خیر و برکت است و سبب استحکام زندگی عروس و داماد میشود این عبارت است:

فَقَدَرَ لی مِن النسا اَحسَنَهُنَ خُلقا و خَلقا وَ اَعفَّهُنَ فَرجا احفَظَهُنَ لی فی نَفسِها و مالیَ وَ اوسَعَهُن َّ رزقا و اعظمَهُنَ برکةَ و قَیضَ لی مِنها ولدا طَیَبا تَجعلُهُ لی خلقاَ صالحاَ فی حیاتئ و بَعدَ مدتئ

در این دعا شما هر چه میخواهید در هنگام خواندن عقد از خداوند طلب کنید و خواهان یک زندگی خوب باشید و برای خوشبختی همه ی جوانان دعا کنید. خواندن دعا در این لحظه سبب محکم تر شدن پایه های زندگی و ایجاد خوشبختی و سعادت زوجین میشود و خداوند در آینده فرزندانی صالح و سالم به آنها عطا خواهد کرد.

هنگام خواندن عقد چه آیاتی را بخوانیم؟

در لحظه ی خواندن خطبه ی عقد بعضی از عروس و دامادها به قدری دچار اضطراب میشوند و احساساتی میشوند که نمیتوانند تمرکز کافی برای خواندن دعا و یا سوره ای از قرآن داشته باشند. اما نباید ثواب دعا کردن از این لحظه نادیده گرفت. هنگام جاری شدن خطبه ی عقد عروس و داماد باید برای یک عمر خوشبختی در کنار یکدیگر و عاقبت به خیریشان دعا کنند. خواندن هر یک از سوره های قرآن بسیار خوب است اما خواندن بعضی از آیات در هنگام جاری شدن خطبه عقد بسیار خوب است و خوشبختی و سعادت زوجین به همراه دارد. مانند:

آیه 120 سوره آل عمران

إِنْ تَمْسَسْكُمْ حَسَنَةٌ تَسُؤْهُمْ وَإِنْ تُصِبْكُمْ سَيِّئَةٌ يَفْرَحُوا بِهَا ۖ وَإِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لَا يَضُرُّكُمْ كَيْدُهُمْ شَيْئًا ۗ إِنَّ اللَّهَ بِمَا يَعْمَلُونَ مُحِيطٌ

اگر شما (مسلمین) را خوشحالی پیش آید از آن غمگین شوند، و اگر به شما حادثه ناگواری رسد خوشحال شوند. اما اگر شما صبر پیشه کنید و پرهیزکار باشید مکرر و عداوت آنان آسیبی به شما نرساند، که همانا خدا بر آنچه می‌کنید محیط و آگاه است.

آیه 71 سوره احزاب

يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ ۗ وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزًا عَظِيمًا

تا خدا اعمال شما را (به لطف خود) اصلاح فرماید و از گناهان شما در گذرد. و هر که خدا و رسول را اطاعت کند البته به سعادت و فیروزی بزرگ نائل گردیده است.

آیه اول سوره نسا

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا كَثِيرًا وَنِسَاءً ۚ وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ ۚ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا

ای مردم، بترسید از پروردگار خود، آن خدایی که همه شما را از یک تن بیافرید و هم از آن، جفت او را خلق کرد و از آن دو تن خلقی بسیار در اطراف عالم از مرد و زن پراکند، و بترسید از آن خدایی که به نام او از یکدیگر مسئلت و درخواست می‌کنید و درباره ارحام کوتاهی نکنید، که خدا مراقب اعمال شماست.

آیه 49 سوره ذاریات

وَمِنْ كُلِّ شَيْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَيْنِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

و از هر چیزی دو نوع (نر و ماده) بیافریدیم تا مگر متذکر (حکمت خدا) شوید.

بعد از خواندن عقد چه دعا و ذکری بخوانیم؟

بعد از خوانده شدن خطبه عقد و زمانی که عروس و داماد بله را میگویند و دوستان و اطرافیان شما برای تبریک گفتن نزد شما می آیند، در این زمان نیز مانند زمانی که خطبه عقد جاری مشود دعا کردن مستحباتی دارد. میتوانید چند ثانیه در این زمان را به دعا کردن اختصاص دهید. از دعاهایی که در هنگام عقد عروس و داماد ها میخوانند (بارک الله لک و بارک علیک و جمع بینکما فی خیر) (و بارک الله فیکم و بارک علیکم) و (علی الخیر و برکة علی الخیر الطائر) است که با خواندن این دعا از خداوند طلب یک زندگی خوب همراه با خوشبختی را می کنید.

در پایان

گرچه خواندن هیچ دعا، ذکر و یا سوره ای در هنگام عقد نمی تواند ضامن خوشبختی شما باشد و مهمترین عامل خوشبختی داشتن صداقت و یکدلی در زندگی است اما توسل به قرآن و آیات قرآنی ذکر شده و حتی نگاه کردن به قرآن در هنگام جاری شدن صیغه عقد ما را در پناه قرآن قرار داده و آرامش به ما هدیه می دهد. با آرزوی خوشبختی برای همه عروس و دامادهای آینده.

مطالب پیشنهادی:

متن برای استوری روز عقد

عکس سفره عقد جدید ایرانی

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.