برای ترک سیگار چه چیز هایی بخوریم؟

ترک سیگار با مصرف بخشی از سبزیجات یا خوراکی های حاوی آنتی اکسیدان قطعا ساده تر خواهد شد. اگر قصد ترک سیگار را دارید ممکن است از خود بپرسید برای ترک سیگار چه چیز هایی بخوریم؟ استفاده از خوراکی هایی که تاثیرات منفی مصرف سیگار را کاهش دهند، در روند ترک سیگار بسیار موثر است. نیکوتین که جزو ترکیبات اصلی سیگار به شمار می رود، با وارد شدن به بدن، آسیب های جدی از خود به جای خواهد گذاشت.

در این مقاله از سایت مینویسم با بهترین خوراکی ها و نوشیدنی ها که می تواند به ترک سیگار کمک کنند، آشنا می شویم.

ترک کردن سیگار

سیگار فشار خون را بالا می برد یا پایین می آورد؟

آشنایی با خوراکی هایی که به ترک سیگار کمک می کنند

مهمترین نکته برای ترک کردن سیگار داشتن اراده برای ترک سیگار است و هیچ عاملی به اندازه داشتن انگیزه برای ترک سیگار نمی تواند روند ترک سیگار را ساده کند. اما نباید تاثیر مواد غذایی بر ترک سیگار را نیز نادیده گرفت. خوراکی هایی که در هنگام ترک سیگار پیشنهاد می شوندمی توانند پروسه کنار گذاشتن سیگار را ساده تر کرده و بدن فرد سیگاری را تقویت نمایند.

برای ترک سیگار چه چیز هایی بخوریم: سبزیجات

سبزیجات یکی از ترکیبات فوق العاده موثر در ترک سیگار است که پیشنهاد می شود هنگام ترک سیگار از آن استفاده کنید. مصرف هر نوع از دخانیات به ویژه سیگار، دریافت میزان ویتامین C در بدن را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد، این موضوع موجب کمبود هایی در بدن خواهد شد. به همین علت مصرف انواع سبزیجاتِ حاوی ویتامین های C قطعا نقش مهمی در بازسازی سلول ها و کمک به ترک سیگار دارد.

یکی از نکات قابل توجه در رابطه با مصرف سبزیجات حین مراحل ترک سیگار، تجربه طعم بهتر و ایده آل تر است. چرا که با دفع سموم از بدن باید شاهد طعم های اصلی انواع خوراکی ها از جمله سبزیجات نیز بود. این سبزیجات شامل کرفس، کلم بروکلی، خیار، تربچه و … می باشند. مصرف سیر به عنوان یکی از زیر مجموعه های گروه سبزیجات، نقش پررنگی در بهبود شرایط بدن هنگام ترک سیگار خواهد داشت.

سبزیجاتی که دارای برگ های تیره تری هستند، باید برای مصرف در اولویت قرار گیرند.

هنگام ترک سیگار آجیل بخورید

آجیل را باید از جمله انواع خوراکی های بسیار مغذی دانست، هم چنین مصرف مداوم آجیل حین دوره ترک سیگار، به عادی سازی شرایط بدن و دریافت مقادیر بیشتری از ویتامین ها و مواد مغذی کمک می کند. از بهترین آجیل هایی که می توان در زمان ترک سیگار نسبت به مصرف آن اقدام نمود، باید به کشمش، انواع انجیر و انواع بادام اشاره کرد.

غلات یکی از بهترین مواد خوراکی برای ترک سیگار

رعایت برخی از مهم ترین نکات تغذیه ای در زمان ترک سیگار، به مراتب موجب کاهش وابستگی و افزایش کیفیتِ ترک خواهد شد. غلات از بهترین گروه های موجود برای مصرف در دوران ترک، به شمار می رود. فیبر از جمله ترکیبات موجود در غلات است، مصرف فیبر شرایط بدن را تا حد قابل توجهی بهبود می بخشد. از این رو کارشناسان بر این باورند که با مصرف منظم انواع غلات، باید شاهد بازخورد هایی مثبت در حین ترکِ سیگار بود.

جو دوسر به عنوان یکی از بهترین غلات شناخته می شود. ترک سیگار شرایط جسمی را به کلی تغییر می دهد، امکان افت قند خون و افت فشار از جمله مواردی است که می توان به طور مثال به آن اشاره کرد. مصرف هر نوع از تنقلات، قند خون را به حد اعتدال می رساند، اما نکته مهمی که باید به آن توجه نمود، خطرات احتمالی پس از مصرف مواد خوراکی حاوی قند است.

جو دوسر و گندم سرشار از مواد مغذی هستند، آنتی اکسیدان به عنوان یک ترکیب فوق العاده در جو دوسر، تامین بخش زیادی از انرژی بدن را برعهده می گیرد. از جمله گروه های مهم آنتی اکسیدان که صرفا در جو دوسر یافت می شود، باید به Avenanthramide اشاره کرد. هم چنین اسید فرولیک که جزو گروه های دیگری از آنتی اکسیدان ها به شمار می رود، در جو دوسر وجود دارد.

ترک سیگار

بهترین مواد خوراکی برای ترک سیگار: غذاهای مقوی

از دست دادن نیکوتین ذخیره شدن در بدن به مرور زمان، موضوع مهمی است که وسوسه برای مصرف مجدد سیگار به طور مکرر را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد. انواع گوشت (گوشت قرمز) تاثیر منفی در روند ترک سیگار خواهند داشت، به همین علت متخصصین معتقدند که باید از مصرف گوشت طی دوره های ترک سیگار تا حد ممکن پرهیز کرد.

انتخاب مواد غذایی با هوشمندی و ذکاوت، از جمله نکاتی است که می تواند به شکلی بسیار محسوس شرایط ترک سیگار را به شرایطی عادی و قابل کنترل تبدیل نماید. مصرف انواع مواد غذایی حاوی ترکیبات آرامش بخش، در نوع خود فرمول بسیار خوبی به شمار می رود. این مواد غذایی که عموما با نام زِن شناخته می شوند، عبارت اند از:

  • انواع سوپ
  • ماهی سفید
  • انواع ماهی به ویژه ماهی سفید

بهترین نوشیدنی برای ترک سیگار، آب

ترک سیگار یک فرآیند پیچیده است که نمی توان زمان دقیقی را برای آن تخمین زد. همین امر موجب می گردد تا افزایش میزان مصرف خوراکی ها و انواع نوشیدنی ها برای موفقیت آمیز تر شدن ترک سیگار، عموما مورد توجه افراد قرار گیرد. افزایش میزان مصرف آب به طور حتم مهم ترین فرمول در دوران ترک سیگار به شمار می رود. شربت آب و عسل یک ترکیب مقوی برای محافظت از ریه و هم چنین جذب حداکثری انرژی است.

از طرفی دیگر، ارزان قیمت بودن این مکملِ طبیعی موجب امکان مصرفِ مداوم آن می گردد. عسل با وجود مواد مغذی بسیار زیاد، هم چنین می تواند از بدن در برابر آسیب های احتمالی جلوگیری نماید. مصرف مداوم این ترکیب (آب و عسل) نقش موثری در کاهش میل به مصرف سیگار و هر نوع از دخانیات حاوی نیکوتین دارد.

آخرین نکته درباره ترک سیگار

روش های متعددی از جمله روش های گیاهی، شیمیایی و … برای ترک سیگار پیشنهاد می گردد. این روش ها می توانند در بدن هر فرد با توجه به مشخصه های فیزیکی، روحی و روانی، تاثیرات متفاوتی داشته باشند. اما نکته مهمی که باید همواره به آن توجه داشت، تداوم روندِ ترک و مصرف هر یک از انواع خوراکی ها یا نوشیدنی های یاد شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.