با لپه های دیرپز چه کنیم؟

طرز پخت لپه ی دیرپز

لپه یکی از پرمصرف ترین انواع حبوبات است و از پر استفاده ترین مواد اولیه برای تهیه غذاهای اصیل ایرانی است. گاهی امکان دارد که در پخت لپه به مشکل بخورید و لپه ها زمان سرو نپخته یا به عبارتی سفت باشند. در این پست راه های پخت لپه دیرپز را برایتان می گوییم.

لپه به دانه های نصف شده و خشک شده که از نخود ریز یا نخود فرنگی تهیه می شود، می گویند. لپه نوعی از حبوبات است و دارای ارزش غذایی زیادی می باشد که در پخت انواع غذاهای اصیل ایرانی استفاده می شود.

 

پخت لپه دیرپز

لپه یکی از  انواع حبوبات است که در تهیه خورشت قیمه، دلمه و غذاهای دیگر استفاده می شود. برخی اوقات ممکن است با لپه های دیرپز هنگام پخت خورشت قیمه مواجه شده باشید و این سوال برایتان پیش بیاید که با لپه دیرپز چه کنیم؟ در این مطلب ترفندهای پخت لپه دیرپز را برایتان آورده ایم.

 

انواع لپه

در کشور ایران از نخود شیرازی، نخود زرد کردستان، نخود چنگی، نخود نیشابوری و انوع نخود های وارداتی مثل استرالیا و روسیه برای تهیه لپه استفاده می کنند.

به طور کلی دو نوع دسته بندی برای لپه وجود دارد:

  • نوع اول آن که براساس وارداتی بودن و یا تولید داخل بودن آن می باشد.
  • نوع دوم که بر اساس اندازه دانه های لپه و میزان درشت و ریز بودن آنها دسته بندی می شود.

در دسته بندی نوع اول لپه ها ی تولید داخل را به دو دسته لپه ایرانی و لپه آذر شهر یا تبریز تقسیم می کنند. لپه تبریز از نخودی که کشاورزان در مناطق مختلف کشت می کنند تهیه می شود که به لپه ایرانی آذرشهر معروف است. که کیفیت و ظاهر آن متفاوت است و تقاضای زیادی در بازار دارد. از آن برای تهیه خورشت قیمه بیشتر استفاده می شود.

لپه های وارداتی را نیز به سه دسته اکراین، روسیه و کانادا تقسیم می کنند چرا که فقط لپه های محصول این کشور ها به ایران وارد می شود. این دسته از لپه ها برای مصارف کمتری نسبت به لپه های آذر شهر استفاده می شوند. از این نوع لپه ها بیشتر برای پخت کوفته و فلافل استفاده می کنند.

همچنین بخوانید: طرز تهیه آش آلو با لپه

راه های پخت لپه دیرپز

آیا به دنبال تکنیک هایی برای پخت لپه های دیرپرز هستید، در زیر ترفند هایی برای پخت لپه دیرپز آورده شده است.

  • برای پخت بهتر لپه آن را خیس کنید.

اگر تصمیم به پخت یک خورشت قیمه خوشمزه دارید چند ساعت پیش از تهیه خورشت لپه ها را درون یک ظرف خیس کنید. با اینکار علاوه بر اینکه نفخ آن گرفته می شود باعث می شوید زمان پخت کاهش پیدا کند و لپه ها بهتر پخته شوند. همچنین می توانید مقدار زیادی لپه برای مصارف بعدی خود خیس کنید و در فریزر نگهداری کنید.

  • لپه را بیشتر بپزید

حتما برای شما پیش آمده است که هنگام پخت خورشت قیمه متوجه شده اید که لپه ها دیرتر از گوشت میپزند و به عبارتی در زمان مشخص پخت سفت می مانند یا به عبارتی دیرپز هستند. برای حل مشکل میتوانید قبل از تهیه خورشت، لپه را جداگانه بپزید و زمانی که قصد پخت خورشت قیمه داشتید از لپه از قبل پخته شده استفاده کنید. می توانید لپه ها را نیم پز کنید و در فریزر نگهداری در زمان تهیه غذا از آن استفاده کنید.

  • لپه را زیاد تفت ندهید

یکی از دلیل هایی که باعث می شود لپه دیرپز شود سرخ کردن یا تفت دادن زیاد آن در ابتدای پخت غذا است. عده ای هستند که برای اینکه لپه در غذا به عبارتی وا نرود یا له نشود آن را خیلی سرخ می کنند که همین امر موجب سفت شدن و دیرپز شدن لپه می شود.

  • نمک را ابتدای غذا اضافه نکنید

همانظور که می دانید اضافه کردن نمک در ابتدای پخت باعث دیر پختن گوشت می شود. لپه و حبوبات نیز از این امر مستثنی نیستند. به همین دلیل بهتر است که برای پخت بهتر غذا نمک و رب را زمانی که گوشت و حبوبات به خوبی پخته شده اند به غذا اضافه کنیم.

  • از زودپز استفاده کنیم

اگر می خواهید خورشت قیمه درست کنید و لپه های شما دیریز هستند می توانید از زود پر استفاده کنید. برای اینکار بهتر است لپه را در زود پز به مدت نیم الی یک ساعت بپزید تا به خوبی پخته شود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.