با برنج کرم افتاده چه کنیم؟ راه های جلوگیری از کرم زدن برنج

درمان برنج کرم افتاده

نگهداری درست برنج در خانه مستلزم رعایت نکاتی است که اگر این نکات را رعایت کنید خواهید دید که دچار این مشکل نخواهید شد. محل نگداری برنج بسیار مهم است. در این پست مطالبی برای نگهداری صحیح برنج و درمان برنج کرم افتاده ارائه شده است تا بدانید با برنج کرم افتاده چه کنیم؟

نکات بسیاری برای خلاصی از برنج کرم افتاده وجود دارد. اگر برنج را به روش صحیح خشک کنند، احتمال کرم گذاشتن و حشره زدن آن بسیار کم میشود. اما از آن جا که هزینه این کار زیاد است، تولید کنندگان این کار را انجام نمیدهند. زمانی که برنج را در خانه ذخیره میکنید، ممکن است بنا به شرایط نگهداری، کرم ها یا حشرات کوچک را در آنها مشاهده کنید. در ادامه نکاتی برای نگهداری صحیح برنج برای جلوگیری از کرم گذاشتن برنج و اینکه با برنج کرم افتاده چه کار میتوان کرد مطالبی ارائه شده است.

برنج کرم افتاده را چکار کنیم؟

هنگام برداشت، هسته برنج “آلوده” است. شپشک ها به هسته می رسند و در هسته تخم می گذارند. بسته به دما و رطوبت، این تخم ها رشد کرده و به شپش تبدیل می شوند. اما چگونه برنج کرم افتاده را تمیز کنیم.

چگونه می توانید کرم های موجود در برنج را از بین ببرید؟

برای تمیز کردن برنج کرم افتاده برگ بو و فلفل را در ظرف برنج بریزید. آنها را با دانه های برنج مخلوط کنید. مقداری در بالای ظرف قرار دهید تا کرم ها دور شوند. از نمک استفاده کنید. ریختن نمک لابلای برنج مانع تکثیر حشرات میشود.

اگر برنج کرم افتاده، برنج ها را روی یک پارچه بریزید و در زیر نور آفتاب قرار دهید. این را بدانید که آفتاب شدید نباشد. آفتاب شدید باعث خرد و خراب شدن برنج میشود. اگر شدت آفتاب زیاد است برنج ها را در سایه پهن کنید.

برنج ها را به مدت یک الی دو ساعت پهن کنید. روی برنجها نمک بپاشید. نمک حشرات را میکشد و آنها را فراری میدهد.

بعد از گذشت 2 ساعت برنج ها را الک کرده تا نمک و حشرات باقی مانده ریخته شود. بعد از الک کردن برگ بو،فلفل قرمز، سیر یا نمک استفاده کنید.

یکی دیگر از راه حل های از بین بردن برنج کرم افتاده، این است که اگر در فریز خود فضای کافی دارید، برنج ها را به مدت 4 روز فریز کنید. این کار تمام لاروها و تخمها داخل برنج را از بین می برد و از هجوم بیشتر جلوگیری می کند.

کرم های سفید موجود در برنج چیست؟

احتمالاً کرم های سفیدی که در برنج خود می بینید لاروهای پروانه هندی هستند. این آفت، یک آفت رایج خانگی است که در درجه اول از اقلام غذایی ذخیره شده تغذیه می کند.

چند نکته برای جلوگیری از کرم گذاشتن برنج

تا اینجا گفتیم که با برنج کرم افتاده چه کنیم و چگونه برنج کرم زده را تمیز کنیم. در ادامه راهکارهایی برای جلوگیری از کرم زدگی برنج معرفی می کنیم.

  • برگ های چریش

برای جلوگیری از کرم افتادن برنج و دور نگه داشتن آفات از برنج، چند برگ چریش خشک را در پارچه ای موسلین یا پنبه ای ببندید. آنها را در ظرف بین برنج نگه دارید.
همچنین می توانید از پودر برگ خشک چریش استفاده کنید یا مستقیماً برگ های چریش را در برنج و دانه ها مخلوط کنید.

  • فلفل قرمز خشک

هنگام نگهداری برنج، چند عدد فلفل قرمز خشک شده را در ظرف برنج اضافه کنید. بوی تند فلفل قرمز  آفات را دور نگه می دارد.

  • برگ بو

برای جلوگیری از کرم زدن برنج برگ بو و ذرت فلفل را در ظرف برنج بریزید. با دانه های برنج مخلوط کرده و مقداری نیز در بالای ظرف قرار دهید تا کرم ها دور شوند.

  • نگهداری برنج در مکان مناسب

نگهداری برنج در محل مناسب یا ظرف مناسب نیز بسیار مهم است. بهترین محل نگهداری، مکان خشک و تاریک و خنک است. برنج را در جاهای مرطوب نگه داری نکنید.

قرار دادن کیسه های برنج در انباری کار درستی نیست، چرا که مکانی مرطوب است. برنج را در خانه مثلا در کمد دیواری نگه داری کنید.

سعی کنید کیسه های برنج بیشتر از 10 کیلو نباشد، چرا که رطوبت در برنج باعث ایجاد حشره خواهد شد.

از کیسه های پلاستیکی برای نگهداری برنج استفاده نکنید. کیشه های برنج را مستقیما روی زمین قرار ندهید، سعی کنید روی یک سبد با فاصله از زمین باشد تا هوا از زیر در جریان باشد.

با برنج کرم افتاده چه کنیم؟
برنج کرم افتاده

اگر تمایل دارید در برنج از سیر استفاده کنید، حتما سیر را با پوست استفاده کنید.

این نکات ساده را رعایت کنید تا برنج، حبوبات، دانه ها و عدس ها را برای مدت طولانی بدون هیچ گونه حشره و کرم تازه نگه دارید.

بیشتر بخوانید: فواید آب برنج روی صورت
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.