برای باز شدن صدا چه بخوریم و چه نخوریم؟

برای باز شدن صدا چه چیزهایی بخوریم؟

از شایعترین علائم سرماخوردگی، گرفتگی صدا است. تغییرات در صدای شما می تواند با توجه به درجه عفونت یا تحریک متفاوت باشد ، از گرفتگی صدا خفیف تا از دست دادن تقریبا کامل صدای شما. اگر گرفتگی صدا دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. در ادامه نیز مواد غذایی مفید برای باز شدن صدا معرفی شده است.

گرفتگی صدا یا التهاب حنجره لارنژیت نام دارد. در این مقاله بهترین و بدترین غذاها برای لارنژیت را برای شما نام میبریم. تشخیص اینکه چه غذاهایی در زمان گرفتگی صدا مفید است، مخصوصاً اگر گلو درد تحریک شده باشد، می تواند مشکل باشد. اما برخی از غذاها و دمنوش های تسکین دهنده وجود دارد که برای باز شدن گرفتگی صدا می توانید آنها را نوش جان کنید و از برخی دیگر احتمالاً باید اجتناب کنید. خواندن پست درمان خانگی گلو درد بدون علائم سرماخوردگی توصیه می شود.

برای باز شدن صدا چه بخوریم؟

برای باز شدن صدا چه بخوریم

برخی مواد غذایی به صاف شدن صدای شما کمک می کنند و یا بی خطر هستند و در مقابل برخی برای گرفتگی صدا مضر هستند. خوردن نشاسته، عسل، زنجبیل، سرکه سیب و … برای باز شدن صدا مفید هستند.

به این موارد بله بگویید

 • تخم مرغ:

یکی از بهترین غذاهایی است که می توان با حنجره لارنژیت خورد، زیرا بلع آن آسان است و دارای مواد مغذی مانند پروتئین است. احتمالا فرد بیمار از خوردن غذا اجتناب کند ولی باید مطمئن شوید که کالری و مواد مغذی بدن تامین میشود. تخم مرغ را به صورت عسلی یا ابپز میل کنید.

 • سوپ مرغ:

سوپ مرغ به عنوان یک ماده غذایی خوب که جویدن و بلعیدن آن راحت است: ترکیبی از آب گوشت ، سبزیجات آب پز ، رشته و مرغ خرد شده. آب گوشت گرم این سوپ نه تنها می تواند به تسکین درد گلو و باز شدن صدا کمک کند ، بلکه مرغ موجود در آن منبع خوبی از پروتئین است که در هنگام بیماری مهم است.

 •  اسموتی، بستنی و یخ:

جدا از خوشمزه بودن ، احساس سرما می تواند به گلو کمک کند. دمای سرد این غذاها به کاهش التهاب و کمک به درد گلو کمک می کند.

 •  چای با آب لیمو و عسل:

چای اغلب برای علائم حنجره بسیار آرام است و افزودن عسل و کمی آب لیمو نیز می تواند به باز شدن صدا کمک کند. بهترین نوشیدنی برای رفع گلو درد و باز شدن صدا دمنوش آبلیمو و عسل است.نوشیدن مایعات گرم مانند چای می تواند گلودرد را تسکین دهد . و عسل گلو شما را می پوشاند ، به کاهش سرفه کمک می کند ، و حتی برخی از خواص ضد باکتری است.

 • آب نمک:

می تواند به از بین بردن باکتری های مضر کمک کرده و درد را کاهش دهد. سعی کنید نصف قاشق چای خوری نمک را به یک لیوان آب گرم 8 اونس اضافه کنید و هم بزنید تا نمک حل شود.آ ب نمک را در پشت گلو غرغره کنید، سپس آن را تف کنید. مراقب باشید آب را قورت ندهید. (این روش برای کودکان خردسال مناسب نیست، زیرا اگر نتوانند به درستی غرغره کنند ممکن است آب آنها را بطور ناگهانی قورت دهند.)

 • افزودن رطوبت به هوا:

با استفاده از دستگاه رطوبت ساز یا دستگاه بخور شخصی می تواند به تسکین گلو خشک و ملتهب کمک کند.همچنین افراد می توانند روغن های اساسی خنک کننده مانند منتول یا اکالیپتوس را به مرطوب کننده اضافه کنند.اگرچه شواهد با کیفیت بسیار کمی برای اثبات این تصور وجود دارد که این عطرها می توانند به کاهش علائم حنجره کمک کنند ، اما برخی از افراد این علائم را مفید می دانند.دور نگه داشتن روغنهای اساسی از کودکان بسیار مهم است. استفاده از روغنهای اساسی در یک رطوبت ساز همچنین می تواند برای حیوانات خانگی از جمله گربه ها و سگ ها مضر باشد، بنابراین حتما در مورد روغن ها تحقیق کنید یا ابتدا از دامپزشک سوال کنید

 • سیر:

بسیاری از مردم از مصرف سیر برای کاهش علائم سرماخوردگی و آنفولانزا حمایت می کنند. سیر دارای خواص ضد باکتری است ، بنابراین ممکن است به فرد کمک کند زودتر از عفونت عبور کند. ترکیب سیر در وعده های غذایی پخته شده آسان است. با این حال ، برای کسانی که طعم سیر را دوست ندارند ، مکمل هایی در دسترس هستند که همان مزایا را دارند اما طعم کمتری دارند.

 • افزایش مصرف مایعات:

گرچه اجتناب از خوردن و نوشیدن هر چیزی وسوسه انگیز است ، به خصوص اگر بلعیدن آن دردناک باشد ، اما حفظ آب بدن بسیار حیاتی است. نوشیدن مایعات گرم یا خنک می تواند به تسکین تارهای صوتی و هیدراته شدن خشکی گلو کمک کند. با این حال ، افراد باید از مایعات تحریک کننده گلو اجتناب کنند، از جمله سودا و نوشیدنی های بسیار گرم.

برای باز شدن صدا چه بخوریم

به این موارد “نه” بگویید

 • مرکبات زیاد:

مضر است. ممکن است کمی آب لیمو در چای شما مفید باشد ، زیرا می تواند به تسکین درد و تجزیه مخاط کمک کند ولی داشتن مرکبات بیش از حد از هر نوع گلودرد به دلیل اسیدیته می تواند تحریک کننده باشد.

 • غذاهای ترد و دشوار برای جویدن:

غلات ترد ، ترقه و مانند آن به دلیل بافت خشنشان ، از جمله بدترین غذاهایی است که می توان با التهاب حنجره مصرف کرد. تا زمانی که حنجره شما روشن نشود ، احتمالاً بهتر است از مصرف این غذاها خودداری کنید.

 • غذاهای خام:

بلعیدن غذاهایی مانند سبزیجات خام دشوار است، اغلب درد گلو را در افراد مبتلا به حنجره تشدید می کند. انواع سبزیجات آب پز را جایگزین کنید زیرا جویدن آن راحت تر و بلع آن نرم تر است.

 •  ادویه جات و غذاهای پرادویه:

اگر هوس یک غذای تند را دارید ، بهتر است تا بهبودی کامل حنجره تان صبر کنید. در هنگام گلودرد از غذاهای ادویه دار دوری کنید ، زیرا باعث تحریک گلو می شوند. هنگامی که غذاهای پرادویه را می بلعید، آنها می توانند بافت های ملتهب گلو را تشدید کرده و درد را بدتر کنند.

 • پرهیز از استعمال دخانیات و الکل:

اگر لارنژیت حاد یا مزمن باشد، اجتناب از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل می تواند به تسکین التهاب کمک کند.

این مقاله در پاسخ به سوال برای باز شدن صدا چه چیزی بخوریم نگارش شده، علاوه بر غذاها و نوشیدنی ها ، روش های درمانی دیگری نیز وجود دارد که با توجه به آنچه باعث ایجاد حنجره ملتهب و گرفتگی صدا شده است متفاوت است. اگر درد حنجره شما ناشی از باکتری است، مصرف آنتی بیوتیک مناسب که می تواند توسط پزشک تجویز شود بسیار مهم است. اگر گرفتگی صدا توسط ویروس ایجاد شده باشد، آنتی بیوتیک ها کمکی نخواهند کرد. بهترین اقدامات برای باز شدن گرفتگی صدا در این شرایط استراحت، نوشیدن مایعات و خوردن غذاهای نرم است. اگر گلودرد در طی 2 هفته برطرف نشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.