کدام کشورها به زبان فرانسه صحبت می کنند؟

زبان فرانسه از جمله زبان های پرطرفدار بین مردم برای یادگیری می باشد. این زبان یکی از زبان های پرتکلم در دنیا نیز بوده و جز زبان های برتر دنیا بعد از چینی ماندرین، انگلیسی، هندی، اسپانیایی و عربی قرار دارد.

زبان فرانسه، زبان رسمی کشور فرانسه و همچنین زبان رسمی ۲۹ کشور دیگر نیز می باشد. افراد زیادی در سراسر دنیا در مناطق مختلف قادر به صحبت کردن به این زبان می باشند که این موضوع باعث شده تا زبان فرانسوی جز زبان های مهم برای یادگیری تلقی شود.

یکی از کشورهای مهم که در آن زبان فرانسه در کنار زبان انگلیسی اهمیت بالایی دارد و چند شهر مهم آن به زبان فرانسه صحبت می کنند کشور کانادا می باشد که در پروسه های مهاجرت تحصیلی و کاری برخی از افراد می توانند با دانستن زبان فرانسه و داشتن مدرک این زبان به این کشور بروند.

در ایران نیز افراد زیادی مشغول به یادگیری این زبان می باشند و یا به این زبان صحبت می کنند که در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

زبان فرانسوی در کدام کشورها به عنوان زبان رسمی استفاده می شود؟

فرانسوی زبان رسمی 29 کشور است. از کشورهای فرانسوی زبان دنیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بلژیک، بنین، بورکینافاسو، بروندی، توگو، جمهوری دموکرتیک کنگو، جیبوتی، چاد، روآندا، ساحل عاج، سنگال، سیشل، سوییس، فرانسه، کامرون، کانادا، گینة استوایی، لوکزامبورگ، ماداگاسکار، مالی، موناکو، نیجر، وانواتو و هاییتی.

کشور فرانسه در گذشته جز کشورهای مهم و قدرتمند دنیا بوده و هست و از این رو کشورهای زیادی تحت سلطه این کشور بوده اند که این موضوع باعث شده کشورهای زیادی زبان فرانسه را به عنوان زبان رسمی کشور خود داشته و به آن زبان صحبت نمایند.

 

چه میزان از جمعیت جهان به زبان فرانسوی صحبت می کنند؟

تقریبا با توجه به گستردگی این زبان در سطح دنیا می توان گفت جمعیتی بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در سطح دنیا به زبان فرانسه صحبت می کنند.

برخی از این افراد به صورت جزئی می توانند به زبان فرانسه صحبت کنند اما در کشورهای فرانسوی زبان زندگی نمی کنند. افرادی که به لهجه های مختلف زبان فرانسوی در نقاط مختلف زبان به این زبان صحبت می کنند و خود فرانسوی زبان ها که زبان مادری شان فرانسوی است از جمله این افراد می باشند.

زبان فرانسوی بعد از زبان انگلیسی دومین زبان در دنیا می باشد که بیشترین مطالعه بر روی آن صورت می پذیرد. در نتیجه هر روزه بر تعداد کسانی که می توانند به این زبان صحبت نمایند اضافه خواهد شد.

 

جمعیت کشورهای فرانسوی‌ زبان در نقاط مختلف دنیا

طبق آمار، فرانسوی ‌زبانان تقریباً 40% از جمعیت کل اروپا را تشکیل می‌دهند. در این قاره، فرانسوی زبان رسمی نیمی از جمعیت بلژیک و تقریباً یک ‌پنجم جمعیت سوئیس است. این زبان در لوکزامبورگ نیز پرتکلم است. مجموع همه این فرانسوی ‌زبان‌ها در اروپا تقریباً 80 میلیون نفر است. در واقع، فرانسوی، بعد از روسی و آلمانی، سومین زبان مادری پرکاربرد در جهان است.

تعهد کانادا به دوزبانگی در منشور حقوق و آزادی کانادا مکتوب و انگلیسی و فرانسوی هر دو به عنوان زبان ‌های رسمی به رسمیت شناخته شده‌ اند. برای مثال، در کبک، فرانسوی تنها زبان رسمی به شمار می‌رود. از 10 میلیون نفر فرانسوی‌ زبان بومی ساکن کانادا، 7 میلیون نفر در این ایالت زندگی می‌کنند. در سراسر این کشور هم فرانسوی زبان دوم 2 میلیون نفر است، یعنی 30% جمعیت 36 میلیونی این کشور به زبان فرانسوی مسلط هستند. جالب است بدانید که مونترال چهارمین شهر بزرگ فرانسوی‌ زبان جهان است.

مطابق با ادارۀ آمار ایالات متحده، فرانسوی چهارمین زبان پرتکلم در این کشور است. باید توجه داشت که این آمار شامل تمامی انواع زبان فرانسوی می‌شود.

در ایالت لوییزیانا، زبان اول تقریباً 200000 نفر، یعنی حدود 4% جمعیت این کشور، فرانسوی است. خود هاییتی هم که در آمریکای شمالی واقع شده است بیش از 10 میلیون نفر فرانسوی‌ زبان دارد.

فرانسوی ‌زبان‌ها بیش از هر قارۀ دیگری در آفریقا سکونت دارند. در بسیار از موارد، فرانسوی ‌ای که در کشورهای فرانسوی زبان آفریقا تکلم می‌شود، به دلیل تماس با زبان‌های محلی آفریقایی، از فرانسوی استاندارد انشعاب یافته و در نتیجه، اشکال جدیدی از زبان ‌های محلی ایجاد شده است.

در جمهوری دموکراتیک کنگو – که زمانی مستعمره بلژیک بود – 28 میلیون فرانسوی ‌زبان وجود دارد.

هرچند عمدۀ جمعیت فرانسوی ‌زبان ‌ها ساکن اروپا، آفریقا و آمریکای شمالی هستند، مناطق فرانسوی ‌زبان کوچکی هم در آسیا، خاورمیانه، آمریکای جنوبی و اقیانوسیه وجود دارند.

گینۀ فرانسوی در آمریکای جنوبی هم ‌مرز با برزیل شمالی و از نظر جغرافیای سیاسی یکی از حوزه‌ های فرانسه است. این منطقه محل زندگی حدود 250 هزار نفر و نیز بخشی از اتحادیه ی اروپاست و واحد پول آن یورو است. در اقیانوسیه، فرانسوی زبان رسمی جزیرۀ وانواتو در اقیانوس آرام است و در پلی ‌نزی فرانسه، قلمروهای فرانسوی کالدونیای جدید، والیس و فوتونا نیز تکلم می‌شود.

در آسیا و خاورمیانه، زبان فرانسوی هنوز هم نشان‌دهنده ی آثار استعمار گذشتۀ فرانسه در کشورهایی همچون لائوس، ویتنام و کامبوج، که سابقاً هند و چین فرانسه بودند، و لبنان و سوریه است. هرچند استفادۀ رسمی از این زبان عموماً در این کشورها رو به کاهش است، هنوز هم در میان سالخوردگان و نخبگان و در بسیاری از موسسات آموزش عالی مطالعه و تکلم می‌شود.

 

کلاس های آموزش زبان فرانسه در موسسه زبان دهخدا

موسسه زبان دهخدا با توجه به اهمیت زبان فرانسه و متقاضیان این زبان برای یادگیری، به تشکیل یک دپارتمان مجزا و تخصصی برای آموزش زبان فرانسوی تشکیل داده است.

دوره آموزش زبان فرانسه به صورت حضوری و آنلاین به شکل های خصوصی، گروهی، نیمه گروهی برگزار می شوند. در این دوره ها از کتاب های آموزشی زبان فرانسوی بروز و اساتید مجرب و مسلط نیتیو لایک زبان فرانسوی استفاده شده است.

برای یادگیری این زبان تعیین سطح و مشاوره در موسسه زبان دهخدا به صورت رایگان برگزار می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.