کدام خواب ها تعبیر دارند؟ خواب چه ساعتی را جدی بگیریم؟

چه خواب هایی و در چه ساعتی از شبانه روز تعبیر دارند؟ آیا خواب زنان، کودکان، ایام پریود و خواب ظهر تعبیر دارد؟ از کجا بفهمیم خوابی که دیده ایم تعبیر می شود و برای تعبیر نشدن خواب بد چه کنیم؟

گاهی با دیدن بعضی خواب ها آشفته و پریشان می شویم و با خودمان فکر می کنیم که ای کاش خواب ما تعبیر نداشته باشد، مثلا می دانیم دیدن فلان خواب تعبیر بدی دارد اما نمی دانیم خواب ما تعبیر دارد یا نه. در این نوشته اطلاعات کافی در مورد اینکه کدام خواب ها تعبیر دارند و باید به آن ها توجه کرد در اختیار شما می گذاریم.

خواب اشخاص پاک و درستکار تعبیر دارد

اینکه خواب تعبیر می شود یا نه بیشتر از هر چیز به بیننده خواب بستگی دارد در مقاله چرا خواب بعضی افراد راست است توضیح دادیم که اگر شخصی که خواب می بیند شخص پاک و درستکاری باشد معمولا خواب هایش تعبیر می شود و در مقابل شخص گناهکار و آلوده و شخصی که عادت به پرخوری دارد خواب هایش بدون تعبیر هستند. اما نمی توان یک حکم کلی برای این موضوع صادر کرد. همه افراد اعم از پاک، گناهکار، زن، مرد، بچه می توانند رویای صادقه ببینند و خواب هایشان تعبیر داشته باشد. اما به طور کلی آنچه از روایات اسلامی و کتاب های تعبیر خواب نتیجه گیری می شود این است که خواب ها در ساعات خاص و شرایط خاص معتبرتر هستند.

خواب چه ساعتی تعبیر دارد؟

امام صادق (ع) در پاسخ به این سوال که چه ساعتی خواب تعبیر دارد فرمودند:

خواب اول شب که هنوز عمیق نشده است معمولا تعبیر ندارد و رویای کاذبه است. خواب هایی که بعد از گذشت 2 سوم از شب و قبل از سحر می بینیم معمولا رویای صادقه هستند و تعبیر دارند مگر اینکه شخص طهارت نداشته باشد (جنب باشد).

طبق آنچه در روایات آمده خوابی که در روز و نزدیک به اذان ظهر می بینیم و همچنین خواب هنگام سحر معتبرترین خواب ها هستند و معمولا تعبیر دارند.

علامه مجلسی در حلیة المتقین می فرماید:

خواب صادقه، در ثلث آخر شب دیده می‌ شود، که آن وقت نزول ملائکه است.

البته این سخن علامه مجلسی به این معنی نیست که خواب دیگر ساعت ها تعبیر ندارد.

اما خواب بعد از نماز صبح معمولا تعبیر ندارد. همچنین خواب هایی که هنگام غروب یا طلوع آفتاب می بینیم نیز معتبر نیستند زیرا خوابیدن در این ساعات مکره است.

همچنین بخوانید: چرا خواب بعضی افراد را زیاد می بینیم

از کجا بفهمیم خوابمان تعبیر دارد؟

خواب ها به 4 دسته تقسیم می شوند: 1. رویای صادقه 2. رویای کاذبه 3. خواب ناشی از عدم اعتدال مزاج 4. خوب ناشی از تفکرات. پیامبر در مورد انواع خواب می فرمایند:

خواب می تواند بشارتی باشد از ناحیه خداوند. گاهی خواب از سوی شیطان است و گاهی ناشی از آنچه در فکر می پروریم.

تشخیص اینکه کدام خواب ها تعبیر می شوند کار ساده ای نیست و نیاز به آشنایی به علم تعبیر خواب دارد، اما فردی که خواب می بیند می تواند تا حدودی تشخیص دهد که خوابش تعبیر می شود یا نه در مرحله بعد توجه به حالت روحی، افکار ما در طول روز، مشکلات یا ناراحتی هایی که با آن ها روبرو هستیم، شرایط جسمی و محیط خواب همگی می توانند بر روی خوابی که می بینیم تاثیر بگذارند.

خواب هایی که تعبیر دارند معمولا واضح و بدون ابهام هستند و به اصطلاح بی سر و ته نیستند. گاهی خواب های معتبر را در پاسخ به یک سوال می بینیم. گاهی خواب های صادقه خبر از آینده می دهند و گاهی یک هشدار از جانب خدا هستند.

آیا خواب ظهر تعبیر دارد؟

بله خواب ظهر نیز می تواند تعبیر داشته باشد اما تفاوت در زمان تعبیر شدن خواب شب و خواب ظهر است. امام صادق (ع) می فرماید خوابی که در طول روز می بینیم اگر تعبیر داشته باشد تعبیر آن در کمتر از یک هفته ظاهر می شود اما تعبیر خوابی که در شب می بینیم دیرتر ظاهر می شود.

آیا خواب زنان تعبیر دارد؟

تعبیر شدن خواب رابطه ای با مرد یا زن بودن بیننده خواب ندارد و خواب زنان هم مانند خواب مردان تعبیر دارد و این موضوعی مسلم است اما این جمله که “خواب زن چپ است” موجب ایجاد این سوال می شود که آیا ممکن است خواب زنان تعبیر نداشته باشد و همان طور که گفتیم بله خواب زنان نیز تعبیر می شود. در واقع منظور از “خواب زن چپه” خواب ظن است نه خواب زن.

خواب ظن تعبیر ندارد

خواب ظن به خوابی گفته می شود که بر اساس حدس و گمان دیده می شود و ناشی از اتفاقات روزمره و افکاری است که ذهن ما را به خود مشغول کرده است.

آیا خواب کودکان تعبیر دارد

آیا خواب بچه ها تعبیر دارد

کودکان معمولا خواب عمیقی دارند و زیاد خواب می بینند اما بعضی کودکان هم خواب نمی بینند و خواب های خود را فراوش می کنند. خواب های کودکان معمولا تحت تاثیر افکار، علایق، آرزوها و مسائل روزمره است. اما همیشه این طور نیست و کودکان نیز می توانند رویای صادقه ببینند.

آیا خواب در زمان پریودی تعبیر دارد؟

این موضوع که خواب زنان در ایام قاعدگی تعبیر ندارد درست نیست و زنان در ایام حیض نیز مانند دیگر اوقات قادر به دیدن رویای صادقه هستند. اما خواب دیدن در شرایط جسمی و روحی نامناسب معمولا تعبیر ندارد زیر درد، فشار روحی، استرس و ناراحتی می توانند بر خواب هایی که می بینیم تاثیر بگذارند. به همین دلیل گفته می شود که خواب زن در ایام پریود ممکن است تعبیر نداشته باشد.

چرا همه خواب ها تعبیر ندارد؟

زیباترین پاسخ به این سوال سخن امام صادق (ع) است.ئامام صادق (ع) به شاگردش مفضل می فرماید:

ای مفضّل! در ارتباط با رویاها فكر كن و ببین خداوند متعال چه تدبیر زیبایی را در مورد آنها اعمال نموده است و چگونه رویاهای صادق و كاذب را با هم در آمیخته است، زیرا اگر همه رویاها صادق بود، همه مردم پیامبر بودند؛ و اگر همه كاذب بود، نفعی در آن نبود و یک امر اضافی و بی معنی به حساب می‌آمد. اما برخی از آنها صادق هستند تا مردم به آن منتفع گردند و از هدایت‌ها و هشدارهای آن بهره‌مند شوند و در بسیاری از موارد، كاذب هستند تا مردم به آن زیاد اعتماد نكنند.

(منتظری، علی؛ خواب و رویا بررسی و تحلیل از نگاه قرآن و حدیث، نشر هستی نما، تهران 83، چاپ اول، 126و 127)

برای تعبیر نشدن خواب بد چکار کنیم؟

پیامبر (ص) می فرمایند خواب بد را برای کسی تعریف نکنید مگر اینکه آن شخصی اهل نظر باشد.

از امام صادق (ع) نقل شده بعد از دیدن خواب بد از پهلویی که خوابیده اید به پهلوی دیگر برگردید و بگویید:

إنَّمَا النَّجْوی مِنَ الشیطانِ لِیَحْزُنَ الذینَ آمنوا و لَیْسَ بضارِّهِم شیئا إلاّ بِإذْنِ اللّه

همانا نجوا کردن کار شیطان است، تا بدان وسیله مؤمنان را اندوهگین سازد و تا خدا نخواهد، هیچ زیانی به آنان نرساند.

سپس بگویید:

عُذْتُ بما عاذَتْ به ملائکةُ اللّه

المُقرَّبُونَ و أنبیاؤهُ المُرسَلُونَ و عِبادُهُ الصالِحونَ

مِن شرِّ ما رَأیتُ، و مِن شَرِّ الشیطانِ الرَّجیمِ

از شرّ خوابی که دیدم و از شرّ شیطان رجیم به همان کسی پناه می‌برم که فرشتگان مقرّب خدا و پیامبران مرسل او و بندگان نیکو کارش بدو پناه می‌برند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.