بعد از ناصرالدین شاه کی شاه شد؟

برای اطلاع از اینکه بعد از ناصرالدین شاه کدام پسرش به سلطنت رسید، این مطلب را دنبال کنید تا بطور کامل متوجه شوید بعد از ناصرالدین شاه چه کسی شاه شد.

ناصرالدین شاه معروف به صاحبقران، چارمین پادشاه قاجار بود که به داشتن حرمسرا و زنان بسیار شهرت داشت. گرچه هریک از زنان ناصرالدین شاه سعی داشتند که بعد از ناصرالدین شاه فرزند آنها به جانشینی انتخاب شود، اما تلاش و دسیسه های آنها بی فایده بود و در نهایت شخصی که بعد از ناصرالدین شاه به عنوان جانشین او انتخاب شد، کسی بود که دور از انتظار و تصور همه بود. در این مطلب همراه ما باشید تا بدانید بعد از ناصرالدین شاه کی شاه شد.

بعد از ناصرالدین شاه کی پادشاه شد

احتمالا با تماشای سریال جیران و داستان زندگی ناصرالدین شاه برای شما سوال شده که عاقبت همسران ناصرالدین شاه چه می شود و کدام یک از آنها به عنوان مادر ولیعهد شناخته می شود.

موضوع مورد بحث ما در این مطلب این است که بعد از مرگ ناصرالدین شاه چه شد یا بعد از ناصرالدین شاه کیه و بعد از ناصرالدین شاه کدام پسرش شاه میشود و جانشین ناصرالدین شاه از کدام زنش است.

بعد از ناصرالدین شاه کدام پسرش شاه شد

بعد از اینکه ناصرالدین شاه در پنجاهمین سالگرد سلطنت خود ترور شد و از دنیا رفت، مظفرالدین شاه به عنوان جانشین و شاه بعد از او معرفی شد. او از سن 4 سالگی به عنوان ولیعهد و شاه بعد از ناصرالدین شاه انتخاب شد، سپس به تبریز فرستاده شد و به مدت 40 سال در آنجا ماند و اداره آنجا را عهده دار شد. تا اینکه در سن 44 سالگی بعد از کشته شدن ناصرالدین شاه بر تخت سلطنت قاجار نشست. مدت زمان پادشاهی مظفرالدین شاه 10 سال بود.

همچنین بخوانید: جیران ناصرالدین شاه چگونه از دنیا رفت

بعد از ناصرالدین شاه کدام پسرش شاه میشود

مظفرالدین شاه در تبریز متولد شده بود، چهارمین فرزند ناصرالدین شاه بود و مادرش شکوه السلطنه بود. گرچه ناصرالدین شاه پیش از مظفر هم فرزندان ذکور داشت، اما همه آنها در کودکی و سن کم از دنیا رفته بودند و جانشینی به مظفرالدین شاه رسیده بود. البته ناصرالدین شاه علاوه بر مظفر، پسر دیگری هم داشت که می توانست شاه بعد از ناصرالدین شاه باشد اما چون مادرش از نسب قاجار نبود، ولیعهدی او مغایر با قانون بود. از اینرو جانشینی ناصرالدین شاه به مظفرالدین شاه رسید و امین‌ السلطان را به‌ عنوان صدراعظم خود انتخاب کرد و اداره کشور را به او سپرد.

سرنوشت معین الدین میرزا فرزند ناصرالدین شاه چه شد.

شاه بعد از ناصرالدین شاه

مظفرالدین شاه با دختر امیر کبیر، تاج الملوک معروف به ام خاقان ازدواج کرد که به گفته منابع تاریخی تا حدودی شبیه به مهدعلیا بود. دو زن بعدی مظفرالدین شاه، شرف الدوله و مهین السلطنه بودند.

روایت های تاریخی مظفرالدین شاه را فردی منعطف نامیده اند. از جمله وقایع مهم در زمان پادشاهی مظفرالدین شاه، واگذاری امتیازات به دولت های بیگانه، امضای فرمان مشروطه و تشکیل مجلس و ضرب سکه با طرح شیر و خورشید بود.

مظفرالدین‌ شاه قاجار مانند پدرش ناصرالدین شاه به سفرهای اروپایی علاقه داشت و برای تامین هزینه این سفرها از کشورهای خارجی وام میگرفت. یک بار در همین سفرها مورد سوء قصد قرار گرفت اما در نهایت جان سالم به در برد.

بعد از ناصرالدین شاه چه کسی شاه شد

او در بیشتر سال های زندگی بیمار بود. بیماری مظفرالدین شاه، نارسایی کلیه بود که به عنوان یک بیماری ارثی در بین این خاندان شناخته می شد.

مظفرالدین شاه بعد از امضای فرمان مشروطه سکته کرد و چند روز بعد هنگام افتتاح مجلس، گرچه خطر رفع شده بود اما به علت بیماری قبلی حال چندان مساعدی نداشت و چند روز بعد در سن 55 سالگی و در سال 1324 از دنیا رفت و در کربلا به خاک سپرده شد.

در تاریخ ایران در مورد مظفر الدین شاه (شاه بعد از ناصرالدین شاه) آمده که فردی مهربان و ساده دل بود که با هیچ کشوری وارد جنگ نشد، اما نالایق بود و اقتصاد ایران را به سمت ورشکستی پیش برد. او با ولخرجیهای بیهوده خزانه کشور را خالی کرد، بسیاری از معادن و منابع کشور را واگذار کرد و در نهایت کشور را به تورم، گرانی و کمبود مواد اولیه برای زندگی دچار کرد.

ناصرالدین شاه به دست کی کشته شد

ناصرالدین شاه که خود را برای مراسم پنجاهمین سالگرد پادشاهی اش آماده کرده بود، در سن 65 سالگی توسط میرزا رضا کرمانی از پیروان سید جمال الدین اسد آبادی کشته شد.

فرزندان جیران همسر ناصرالدین شاه

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.