ون لایفر کیست؟ و ایا ون لایف نوعی سبک زندگی است؟

همیشه عکس های زیبایی از زندگی در ون های مجهز به لوازم رفاهی را در صفحات اجتماعی و سایت های مختلف مشاهده نمودیم و شاید یکی از فانتزی های اکثر افراد زندگی در ون و یا حداقل یک سفر با آنها باشد. اما آیا این یک نوع سبک زندگی است؟ ون لایفر ها چه کسانی هستند و چگونه در یک ون زندگی می کنند؟ با من همراه باشید و این مطلب را تا انتها بخوانید تا پاسخ این سوال ها را بفهمید.

بیشتر بخوانید : با انواع سبک زندگی آشنا شوید؟

ون لایفر کیست؟

اگر بخواهیم بطور ساده و خلاصه توضیح دهیم که ون لایفر کیست ، باید بگوییم به شخصی که زندگی در کمپر های مسافرتی (ون های مجهز به امکانات) را انتخاب نموده و با آن مسافرت می کند و در آن زندگی می کند را ون لایفر می گویند و امروز به یک سبک زندگی تبدیل شده که بسیاری از افراد در کل دنیا آن را انتخاب نمودند.

کمپر (Camper) اتاق یا خانه متحرکی است که به خودرو شما وصل می شود و گویی جزئی از خودروی شماست. برای خرید و داشتن کمپر ها می توانید به سایت های فروش آنها مراجعه کنید اما میزان بودجه ای که برای آن لازم دارید از 80 میلیون تا یک میلیارد تومان می باشد. در ایران نیز کمپر‌های کشنده خوب که مجهز به دست‌شویی، حمام، تلویزیون، صندلی، تختخواب، ظرف‌شویی، پمپ و مخزن آب، تلویزیون، کولر و بخاری که دارای استاندارد هستند وجود دارد و می توانید از برند ایرانی هم استفاده کنید.

ون لایفر کیست؟

شما با کمپرها می توانید به سفر بروید و تمام امکانات رفاهی یک خانه کامل را به همراه داشته باشید. شما در صورت داشتن یکی از این کمپ ها و سفر با آنها یک ون لایفر خواهید بود. خودروی کمپرها انواع گوناگونی دارند که به صورت کلی می توان آن ها را  به 3 دسته  کمپر های کشنده ، کمپر های موتور هوم و  تراک کمپرها (truck camper) یا وانت کمپر تقسیم کرد.

1.کمپر های کشنده

کمپرهای کشنده یا کاروان ها که به صورت جدا از ماشین ساخته می شوند و در زیر این کاروان ها چرخ وجود دارد و فقط کافیست که شما آن را به عقب خودرو خود وصل کنید و به هر جا که دوست دارید سفر کنید. چرخ های کمپرهای کشنده می توان دو یا چهار چرخ داشته باشند. با توجه به تمام امکاناتی که کمپرهای کشنده مانند تختخواب و حمام و دستشویی دارند ولی از معایب آنها این است که با آنها در جاده های کوهستانی و خاکی و ناهموار نمی توان رفت.

کمپر کشیدنی
کمپر کشیدنی

2.کمپرهای موتورهوم 

در این کمپر ها اتاق جداگانه ای ساخته نمی شود و فضای داخل ماشین به کمپر تبدیل می شود، در حقیقت خانه ای است که 4 چرخ دارد. برای ساخت این کمپر ها ماشین هایی که فضای داخلی بزرگی دارند را استفاده می کنند، مثل ون، مینی بوس، اتوبوس که البته تو ایران از لحاظ قانونی فقط وَن رو میتوانید تبدیل به کمپر کنید و مینی بوس و اتوبوس برای این کار غیر قانونی است.

کمپر موتورهوم
کمپر موتورهوم

3. تراک کمپرها (truck camper) یا وانت کمپر

تراک کمپرها یا کمپرهای وانتی در حقیقت اتاق هایی هستند که پشت وانت ها یا تریلرها پیاده سازی می شوند و بسته به نوع ماشین و کمپر میتوانند خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشند، همچنین تراک کمپر ها میتوانند پشت ماشین های دو دیفرانسیل ساخته شوند تا تا توانایی بیراهه نوردی هم داشته باشد.

کمپر وانتی
کمپر وانتی

آیا ون لایف نوعی سبک زندگی است؟

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما زندگی در یک ون همراه با شریک زندگی می تواند یک سبک زندگی باشد. افرادی در دنیا وجود دارند که با تهیه یک ون و کامل کردن امکانات و تجهیزات آن درون آن زندگی می کنند و با آن سفر می کنند. اما هزینه این سفر ها در صورتی که همیشه در سفر هستید از کجا تامین می شود؟

با توجه به حضور گسترده اینترنت و شبکه های مجازی، بسیاری از آنها با انتشار عکس ها و نوشتن درباره سفرها و زندگیشان مخاطب جذب می کنند و با تبلیغات کسب درآمد دارند. برخی دیگر دورکار هستند و با ترجمه و یا کارهایی ویراستاری کسب درآمد دارند. به هر حال هم کار است و هم تفریح البته برخی هم با اجاره دادن منازل خود مخارج سفر هایشان را تامین می کنند.

اکثر افرادی که ون لایف دارند و زندگی در ون را انتخاب کرده اند امکاناتی مثل تختخواب، ظرف‌شویی، اجاق‌گاز، یخچال، دست‌شویی، حمام، منبع آب، میز، کابینت و… را درون کمپر خود دارند. این امکانات بستگی به ذوق و هزینه‌ی آنها دارد، ختی برخی کمپرها امکانات بیشتری مثل سیستم صوتی و تصویری، دستگاه تصفیه آب، کمد لباس، ماکروویو و… هم دارند.

آیا ون لایف نوعی سبک زندگی است؟

اما موضوع مهم در کمپرها آب و فاضلاب است. اکثر کمپر‌ها دارای منبع آب با حجم 100 تا 200 لیتر هستند. شما باید خودتان هربار منبع آب را با چشمه‌ها یا آب شهری پر کنید. اما آبی که در کمپر برای دست‌شویی و حمام مورد استفاده قرار می گیرد در منبعی داخل کمپر ذخیره می شود و هنگامی که به شهر رسیدید داخل چاه‌های فاضلاب تخلیه کنید.

کمپر‌ها خودشان مولد برق جدا ندارند، برقشان را از طریق دینام خودرو تأمین می کنند. یک باتری قوی و بزرگ که برق را در طول حرکت خودرو در خودش ذخیره می‌کند از مهمترین های یک کمپر است. اما گاز را چگونه تامین کنیم؟ گاز اجاق‌های کمپر‌ها هم با کپسول‌های گاز کار می‌کندولی می توانید از اجاق برقی هم استفاده کنید.
برای حفظ امنیت کمپرها حتما  از دزدگیر استفاده کنید و در و پنجره‌ها را محکم ببندید چرا که کمپر ها خانه دوم محسوب می شوند و بسیار ارزشمند هستند. برای تجربه سفر با کمپر لازم نیست حتما ون بخرید شما می توانید یکی از آنها را اجاره کنید و با سفر با آنها تجربه ی بسیار خوبی داشته باشید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.