چرا همش احساس سرما میکنم ؟

وقتی کولر روشن است و احساس سرما میکنید فرق میکند. اگر اطرافیانتان ار گرمای هوا شاکی هستند ولی شما هم چنان در طول روز دست و پاهایتان سرد و یا همش احساس لرز میکنید، وقت آن است که علت این مشکل خود که چرا همش احساس سرما میکنم ؟ را هر چه سریعتر پیدا کنید. چرا همش احساس لرز دارم؟

چرا همش احساس سرما میکنم ؟

نظر مشاور پزشکی و نویسنده هالی فیلیپس این است که احساس سرما برای خانم ها یک امری رایج می باشد تا اندازه ای که علت همه این موارد نتیجه ی فیزیولوژی و حساسیت بیشتر به شرایط شما دارد که باعث میشود شما احساس سرما کنید. در این مطلب از دلایلی که موجب می شود تا احساس سرما یا یخ کردن دست و پایتان میشود را برای شما جمع آوری کرده ایم.

  • خیلی لاغر هستید

bmi مخفف Body Mass Index به معنی شاخص توده بدنی است. یک معیار برای سنجش و اندازه گیری چربی بدن بر اساس قد و وزن هر فرد است. این شاخص در مورد بدن هر زن و مرد بالغی صدق میکند.

یکی از دلایلی که چرا همش احساس سرما میکنم این است که لاغر هستید و دچار کمبود وزن می باشید یعنی شما mbi حدودا ۱۸.۵ یا پایین تر می باشد که به دلایلی شما احساس سرما و لرز میکنید.

وقتی شما لاغر هستید احساس سرما میکنید و این علت خودش چندین دلیل دارد:
۱. در صورتی که شما دارای کمبود وزن هستید، بدین معنی است که بدن شما به اندازه کافی چربی ندارد تا از شما در برابر سرما حفظ کند.
۲. دومین دلیل این می باشد که شما با داشتن همچین وزنی غذایی که میل میکنید کم می باشد و از نظر رژیم غذایی که استفاده می کنید درست نمی باشد.

به اندازه کافی غذا نخوردن و بین وعده های غذایی خود فاصله انداختن یا اصلا رعایت نکردن آن موجب می شود که سوخت و ساز بدنتان کاهش یابد و بدنتان به قدر کافی حرارت نداشته باشد. باید تلاش خود را بکنید تا غذاهای سالم مصرف کنید که شامل چربی سالم، پروتئین و کربوهیدرات پیچیده می باشند و به اندازه لازم وزنتان را زیاد کنید.

  •  تیروئیدتان تنظیم نیست

یکی از دلایلی که باعث می شود که شما نمی توانید سرما را تحمل کنید غده پروانه شکلی است که در داخل گلوی شما قرار دارد و این غده تیروئید نام دارد و کم کاری تیروئید موجب می شود که شما همیشه یا بیشتر مواقع احساس سرما کنید و غده تیروئید به قدر لازم هورمون تولید نمیکند و پس اگر نتواند به اندازه مورد نیاز هورمون تولید کند، متابولیسم بدنتان کند می شود و بدن شما قادر به تولید گرمای مورد نیاز نمی باشد.

چرا همش احساس سرما میکنم ؟ از علایم دیگر کم کاری تیروئید خشگی پوست، نازک شدن موها واحساس خستگی می باشد. در آمریکا نزدیک به ۴.۵ در صد از مردم این کشور دارای این مشکل می باشند و بیشتر در بین خانم های باردار و بالای ۶۰ سال دیده میشود.

اگر شما به دلایلی که گفته شد فکر میکنید که دارای مشکل تیروئید هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید و توسط وی معاینه شوید بعداز اینکه آزمایش خون گرفته شد تشخیص درست داده می شود. و با نظارت دکتر دارو مصرف میکنید تا تیروئید شما به حالت عادی برگردد.

  •  کمبود آهن دارید

چرا همش احساس سرما میکنم ؟ از دلایل دیگر که شما احساس سرما می کنید کمبود آهن یا فقر آهن است. آهن یکی از مواد معدنی مهم می باشد که باعث میشود سلولهای قرمز خونی اکسیژن را در بدن پخش کنند، و بدین صورت سلول های سیستم بدن شما گرما و دیگر مواد مغذی را دریافت می کنند.

سلول های قرمز خونی اگر آهن کافی نداشته باشند قادر نیستند کار خود را بدرستی انجام دهند پس شما به همین دلیل احساس سرما میکنید. همچنین کند شدن تیروئید به دلیل کمبود آهن می باشد و کافی بودن آهن در بدن مهم می باشد. مصرف چای بلافاصله پس از هر وعده غذایی موجب کمبود آهن می شود. پس همان طور که در مطلب بالا گفته شد کندی تیروئید باعث کم کاری تیروئید است که شما احساس سرما و یخ کردن دست و پای خود می شوید.

برای تقویت آهن میتوانید از قرص های آهن یا از رژیم غذایی سالم بهره ببرید. بهترین روش برای دریافت آهن مورد نیاز رژیم غذایی سالم است و این مواد غذایی اعم از گوشت، تخم مرغ و سبزیجاتی که دارای برگ سبز می باشند مثل اسفناج و غذاهای دریایی مواردی هستند که شما می توانید در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

چرا همیشه سردم است؟

آیا کم خونی باعث جوش صورت می شود (بررسی رابطه کم خونی و جوش صورت)

گردش خون ضعیفی دارید

اگر شما از افرادی هستید که دست و پایتان سرد است ولی در قسمت های دیگر بدن احساس سرما نمی کنید، دلیلش این است که گردش خون بدنتان دارای مشکل است و به خوبی خون رسانی نمی کند. اگر بیماری قلبی عروقی داشته باشید یکی از این دلایل است که شما احساس سرما میکنید، پس وقتی قلبتان به درستی خون پمپاژ نکند و بسته شدن رگها باعث میشود که خون به انگشتان دست و پایتان نمی رسد.

از مشکلات گردش خون سیگار کشیدن می باشد، زیرا باعث تنگ شدن رگهای خون می شود. همچین از دلایلی که دارای این شرایط است به آن بیماری رینود گفته می شود که باعث تنگ شدن موقت رگهای خونی در قسمت دست و پا میشود و شما احساس سرما میکنید. البته می توان این بیماری را با دارو و نظارت پزشک درمان کرد.

  • به اندازه کافی نمی خوابید

اگر خواب کافی نداشته باشد سیستم عصبی بدن شما دچار مشکل می شود. معلوم نیست که به چه دلیل این اتفاق می افتد ولی در تحقیقاتی که انجام شده است نشان می دهد که اگر بدرستی نخوابید استرس ایجاد می شود. کم شدن فعالیت هیپوتالاموس، جایی است که کنترل پنل مغز و تنظیم دمای بدن انجام می شود را بوجود می آورد. دلیل احساس کردن سرما در بدن شما دیگر سوخت و ساز نیست. اگر شما با وجود اینکه یک شب خوابیدنِ نادرست خسته هستید به دلیل کند شدن سوخت و ساز بدنتان، کمتر شدن گرمای بدن و در آخر کند شدن جریان خون باعث میشود که دست و پاهایتان سرد و یخ شود.

  •  بدنتان کم آب شده است

آب در تنظیم دمای بدن تاثیر بسزایی دارد زیرا بدن یک فرد بالغ را بیشتر از ۶۰ آب فرا گرفته است. در صورتی که بدن شما به میزان لازم آب داشته باشد، آب حرارت را در خود نگه میدارد و به آهستگی آنرا رها می سازد و به همین دلیل دمای بدن متعادل می شود. وقتی آب بدن کم می شود به حساس تر شدن گرمای بدن کمک میکند.

همچنین بدن می تواند از راههای دیگر گرمای مورد نیاز بدن را تامین کند، کمک کردن به قدرت سوخت و ساز بدن، به این معنی است که وقتی متابولیسم یا سوخت و ساز بدن کند یا تنبل باشد به درستی نمی تواند گرمای بدن را تولید کند، شما باید تلاش کنید که در طول شبانه روز حداقل ۸ لیوان آب بخورید، حتما تلاش کنید در صورتی که ورزش یا تحرک زیاد دارید توصیه میشود قبل و بعد آن آب زیاد مصرف کنید.

کمبود ویتامین b12 چه علائمی دارد؟

 به اندازه کافی ویتامین B12 جذب نمی کنید

یکی دیگر از مواردی که چرا همش احساس سرما میکنم این است که به قدر کافی ویتامین B12 جذب نمی کنید. این مواد مغذی تنها در محصولات حیوانی یافت می شود و وظیفه مهمی برای جلوگیری از احساس سرما دارد. پس بدن شما نیاز به ویتامین B12 دارد تا بتواند سلول های قرمز خونی درست کند، تا اکسیژن کافی را به سیستم بدن برساند. جذب نکردن ویتامین B12 به اندازه کافی باعث کم خونی، یا تعداد سلول های قرمز خونی کم شده و به همین دلیل است که شما احساس سرما می کنید.

اگر شما کمبود ویتامین B12 دارید علت آن این است که رژیم غذایی خوب و مناسبی ندارید. باید سعی کنید که گوشت کم چرب، ماهی و لبنیات را در رژیم خود قرار دهید و مصرف کنید. اگر شما با وجود اینکه به قدر لازم از این مواد غذایی استفاده می کنید اما همچنان لرز دارید علت این است که بدنتان قادر نیست که ویتامین را جذب نماید باید به نزد پزشکتان بروید تا آزمایشات لازم را انجام دهد.

  • خانم هستید

اگر شما خانم هستید و در خانه با همسرتان یا دیگر افراد خانواده برای تنظیم دما مشکل دارید؟ در بیشتر مواقع جنسیت در احساس سرما و گرما اهمیت دارد. پس به این نتیجه خواهید رسید که، در گرما خانم ها صرفه جو تر از آقایان می باشند. در بدن خانم ها جریان خون بیشتر در اندام های حیاتی مانند مغز و قلب می باشد. به همین علت جریان خون کمتری به دیگر اندام های بدن مثل دست و پاها می رسد و به همین خاطر است که شما دست و پاهایتان یخ و سرد است.

  • دیابت دارید

ممکن است که شما جز افرادی باشید که دیابت خود را کنترل نمی کنید و هین امر باعث شرایطی است که به آن نفروپاتی محیطی گفته می شود. این حمله ثابتی است که منجر به حساسیت در قسمت دست و پاها شما می شود. پس نباید این مشکل گسترش یابد زیرا دست ها و پاهایتان بی حس و ممکن است با درد همراه باشد و همان طور که عصب ها وضعیت تنظیم دما را به مغز می رسانند و شما در دست و پاهایتان احساس سرما میکنید.

چرا همش احساس سرما میکنم
چرا همش احساس سرما میکنم

هنگامی که نفروپاتی دیابتی وسعت پیدا می کند، امکان دارد که شما وجود این مشکل را نفهمید، پس اگر شما دیابتی هستید یا حتی اگر علامت های این بیماری را دارید، هر چه سریعتر با پزشک خود در جریان بگذارید.

  •  باید حجم عضلانی خود را افزایش دهید

آخرین دلیل این که چرا همش احساس سرما میکنم این است شما به اندازه لازم بدنتان عضله ای نمی باشد، زیرا داشتن عضله منجر به تولید گرما در بدن می شود و دمای بدن را تنظیم می کند. شما باید عضلات خود را افزایش دهید زیرا افزایش عضله باعث فعال شدن سیستم سوخت ساز می شود، که می تواند دمای بدن را تنظیم کند. پس شما بهترینکاری که می توانید انجام دهید این است که باید با ورزش های قدرتی عضلات خود را تقویت کنید تا اینکه همیشه یک پتو به خود بپیچید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.