چرا در زمستان زلزله بیشتر است؟ آیا بین سردی هوا و وقوع زلزله ارتباطی وجود دارد؟

چرا در زمستان زلزله بیشتر است؟ شاید این سوال، سوال شما هم باشد. به دلیل زلزله های رخ داده در ایران که غالب آن ها در فصول سرد صورت گرفته مانند زلزله چند روز پیش در کهکیلویه و بویراحمد، این سوال برای مردم پیش می آید که آیا واقعا ارتباطی بین سردی هوا و وقوع زلزله وجود دارد؟ آیا با سرد شدن هوا احتمال وقوع زلزله بیشتر می شود و یا چرا بیشتر زلزله ها در فصل زمستان رخ می دهد؟ برای آگاهی از پاسخ این سوالات در ادامه با مینویسم همراه شوید.

چرا در زمستان زلزله بیشتر است؟

همانطور که گفتیم به علت اینکه اخیرا اکثر زلزله ها در فصل های سرد و به خصوص در شب اتفاق افتاده، این باور در مردم ایجاد شده که زلزله ها در ایران اغلب در فصل سرد رخ میدهند اما این باور غلط است.

ارتباطی بین وقوع زلزله و فصل وجود ندارد و تحقیقات نشان داده ۶۰ درصد زلزله های بالای ۵.۵ ریشتر در ۴۰ سال گذشته در کشورمان در فصل گرم روی داده.

همچنین هنگام رخداد زلزله شاهد شکست لایه های زمین تا وسعت ۵۰ کیلومتر می‌باشیم. پس ارتباطی بین وقوع زلزله و سرما یا گرما نمی‌تواند وجود داشته باشد.

شاید سرما در چند متر اول لایه های زمین اثر داشته باشد اما برای رخداد زلزله لایه های زمین، با طول کیلومتر بیشتری باید شکست بخورد.

شاید اینجا این سوال برایتان پیش بیاید که پس چرا غالبا زلزله های اخیر در ایران در فصل سرد رخ داده؟

همانطور که گفتیم بنابر بررسی های صورت گرفته، ۱۶۹ زلزله بالای  ۵.۵ ریشتر در چهل سال گذشته در ایران نیمه اول سال، یعنی نیمه گرم روی داده و ۱۱۸ زلزله در فصل سرما و در نیمه دوم سال روی داده. پس ۶۰ درصد زلزله ها در طی چهل سال گذشته در نیمه اول سال و ۴۰ درصد در نیمه ی دوم سال روی داده و زلزله های اخیر صرفا اتفاقی در فصل سرما روی داده و ارتباطی بین سرما و گرما و وقوع زلزله وجود ندارد.

هنگام وقوع زلزله چه باید کرد؟

امیدواریم این مطالب پاسخگوی سوال شما مبنی بر اینکه چرا در زمستان زلزله بیشتر است؟ بوده باشد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.