چرا نمی‌توانم هیچ کاری کنم؟ راههای افزایش انگیزه برای انجام کارها

از دست دادن نیروی محرکه در مشارکت در کارهایی که زمانی عاشق انجام دادنشان بوده‌اید، می‌تواند ناامیدکننده باشد؛ به خصوص زمانی که دلیل آن را نمی‌دایند. دانستن این که افراد و چیزهای فوق‌العاده‌ای در اطراف خود دارید اما باز هم نمی‌توانید همان شور و اشتیاق قبلی را در انجام کارها به دست آورید، می‌تواند دلسردکننده باشد. در بسیاری از موارد، ما متوجه نیستیم که تنبل بودن ممکن است حاکی بر نیاز ما به در اولویت قرار دادن بهزیستی و مراقبت از خود باشد. اگر فکر می‌کنید که شما نیز درگیر چنین احساسی شده‌اید و انگیزه ندارید، به خواندن نکات و ترفندهای ارائه شده در این مقاله توسط افراد باتجربه و حرفه‌ای ادامه دهید. این متن در جهت افزایش انگیزه به شما کمک می کند تا انرژی لازم برای انجام کارها را بدست بیاورید.

چرا هیچ کاری نمیتونم بکنم، چرا انگیزه برای انجام کارها ندارم

بی‌انگیزه بودن در زندگی می‌تواند برای تمامی انسان‌ها در برهه‌ای از زندگیشان رخ دهد و تاثیر قابل توجهی بر افراد جوان دارد. چیزی مانع از پیدا کردن انگیزه می‌شود اما نمی‌توانید دلیلش را کشف کنید. این موضوع به خصوص زمانی صادق است که برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده باشد. به نظر می‌رسد که این احساسات از ناکجاآباد به وجود آمده باشند و سپس ناگهان، دیگر انگیزه‌ای برای انجام هیچ کاری ندارید. سپس، متوجه می‌شوید که به طور مداوم این جملات را به خود می‌گویید:

  • دلم نمی‌خواهد دیگر هیچ کاری انجام دهم.
  • دلم نمی‌خواهد در زندگی کاری انجام دهم.
  • دلم نمی‌خواهد از خانه بیرون بروم یا کار دیگری انجام دهم.
چرا هیچ کاری نمیتونم کنم

کم کم از خود سوال می‌کنید که چه مشکلی برایتان پیش آمده است. شاید با خود بگویید: حالم خوب است. چرا نمی‌توانم برای انجام هیچ کاری انگیزه پیدا کنم؟ چه مشکلی دارم؟

اگر هر یک از جملات بالا برایتان آشنا به نطر می‌رسند، شاید به کمک حرفه‌ای نیاز داشته باشید. ممکن است علائم افسردگی را تجربه می‌کنید. یک فرد حرفه‌ای می‌تواند شما را در زندگی نصیحت کند و به شما در ارزیابی زندگیتان به منظور برطرف کردن مسائل و مشکلات جدی کمک کند.

خانواده‌تان ممکن است ببینند که شما وارد تاریکی شده‌اید اما با خود بگویند که این فقط ریشه در تنبلی دارد. بسیاری از افرادی که افسردگی را تجربه می‌کنند، علاقه و انرژی خود را از دست می‌دهند. اینطور به نظر می‌رسد که کنترل تمام احساساتتان را از دست داده‌اید و برای به دست آوردن کنترل دوباره بر این احساسات به کمک نیاز دارید.

فرض کنید که تمام کاری که انجام می‌دهید، لم دادن روی کاناپه و تماشا کردن نتفلیکس به جای بیرون رفتن است. در این صورت، ممکن است مشکل روانی جدی داشته باشید که تاثیر منفی بر شما می‌گذارد. این احساسات می‌توانند دوره‌ای باشند؛ به عنوان مثال، بعد از جدایی یا بیماری. آن‌ها همچنین می‌توانند بلندمدت و به شمل افسردگی هم ظاهر شوند به طوری که احساس درماندگی و ناراحتی را نیز به دنبال دارند.

آیا از تختخواب بلند شدن برایتان دشوار است؟ زمانی که روز خود را شروع می‌کنید، آیا برای انجام کارها مبارزه می‌کنید. چه می‌شود اگر انگیزه‌ی کافی برای انجام این کارها نداشته باشید؟این‌ها احساسا ناخوشایندی هستند و لازم نیست برای تجربه‌ی این احساسات تنها باشید. ابزارهای موفقیت‌آمیزی وجود دارند که می‌توانند به شما در پیدا کردن انگیزه و شروعی دوباره کمک کنند.

راه حل برای افزایش انگیزه برای انجام کارها

در ابتدا، بهتر است که به یک پزشک مراجعه کنید؛ به خصوص اگر این احساسات برایتان غیرمعمول هستند. پزشک می‌تواند برای تشخیص و ریشه‌یابی این مشکل از شما آزمایش بگیرد.

برخی از بیماری‌های خودایمنی و کمبود ویتامین‌ها می‌توانند منجر به احساس افسردگی یا بی‌ارزش بودن شوند. بیماری‌های خودایمنی زمانی رخ می‌دهند که سیستم عصبی به بافت خود حمله می‌کند. سپس، سیستم عصبی آنتی بادی‌هایی در برابر سلول‌های بدن تولید می‌کند. در نتیجه، شما ممکن است تاثیرات مختلف آن بر روی سلامت روانی از جمله اضطراب و علائم افسردگی را تجربه کنید. این علائم می‌توانند خفیف تا شدید باشند و بر زندگی روزانه‌ی شما تاثیر بسیار زیادی می‌گذارند.

از سوی دیگر، برخی از داروها هم می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند که چنین علائمی را در فرد ایجاد می‌کنند. اگر پزشکتان بتواند دلیل را تشخیص دهد، برطرف کردن آن به سادگی خوردن مکمل ویتامین یا داروهای دیگر خواهد بود.

یک درمانگر آنلاین به خصوص زمانی مفید است که انرژی لازم برای شرکت در جلسات آنلاین درمان را ندارید. در عوض، شما می‌توانید از خانه‌ی راحت خود با درمانگر ارتباط برقرار نمایید.

چگونه می‌توان احساس بهتری پیدا کرد؟

چرا انگیزه هیچ کاری رو ندارم

 ابتدا، این نکته حائز اهمیت است که بدانید شما تنها نیستید. ده‌ها هزار نفر در سراسر جهان مانند شما، بی‌انگیزه بودن را در برهه‌ای از زمان تجربه می‌کنند. انسان‌ها ممکن است به دلیل شرایط بیرونی از قبیل همه‌گیری ویروس کرونا بی‌انگیزه شوند.

بر اساس بررسی مرکز تحقیقات Pew 2020، افراد جوان در یافتن انگیزه برای دنبال کردن مسئولیت‌های کاری خود مشکل دارند. اگرچه، 20 درصد از بزرگسالان نیز گفته‌اند که کار کردن برایشان دشوار بوده است اما افراد از سنین مختلف به دلیل اتفاقی که کاملاً خارج از کنترلشان بوده است، بی‌انگیزه می‌شوند. اگر می‌خواهید انرژی مثبت را دوباره به زندگی خود برگردانید، بدانید تنها نیستید.

والدین جدید نیز ممکن است به خاطر نوزاد و سبک زندگی جدید خسته و بی‌حوصله شوند. نکته‌ی مهم این است که دلیل این احساسات خود را کشف کنید. به این ترتیب، می‌توانید بار دیگر احساس بهتری پیدا کنید و انرژی خود را دوباره به زندگی برگردانید.

درمانگر ممکن است از شما بخواهد تا در مورد احساساتتان با او صحبت کنید، مشکل را ریشه‌یابی نمایید و به خود در بازگرداندن به زندگی عادی کمک کنید. شما باید 100 درصد با درمانگر خود صادق باشید و تمامی اطلاعاتی که برای تعیین برنامه‌ی درمانی نیاز است را در اختیارش قرار دهید. این نکته حائز اهمیت است که در طول جلسات درمان صادق باشید. ندادن هر گونه اطلاعاتی می‌تواند به شما صدمه بزند. در نهایت، لطفاً در مورد افکار و احساسات خود به طور آزادانه صحبت کنید.

ممکن است به شما توصیه شود که داروهای خاصی را مصرف کنید از جمله مهارکننده‌های سروتونین. تحقیقات نشان داده‌اند که این نوع داروها ممکن است به افسردگی شما کمک کنند. این نکته حائز اهمیت است که با پزشک خود در مورد این داروها صحبت کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که گفتاردرمانی می‌تواند علائم افسردگی را کاهش دهد، چه افسردگی بلندمدت باشد یا افسردگی دوره‌ای.

درباره رابطه افسردگی و سروتونین بیشتر بخوانید

خود را اذیت نکنید

مهم‌تر از همه، اگر نمی‌توانید دلایل این احساس خود را پیدا کنید، خود را اذیت نکنید. تکرار مداوم اینکه حوصله هیچی ندارم چیکار کنم، نه‌تنها این به شما کمک نمی‌کند بلکه احساس شما را بدتر می‌کند. شما ممکن است ناامیدتر شوید و با خود بگویید: چرا نمی‌توانم خوشحال باشم؟ این می‌تواند بر عزت نفس شما تاثیر بگذارد و مشکلات روانی دیگری را برایتان ایجاد کند. زمانی که به این نقطه می‌رسید، زمان آن رسیده که به دنبال مشاوره‌ی حرفه‌ای باشید.

واقعیت این است که زندگی گاهی‌اوقات آسان نیست. فاکتورهای بسیار زیادی وجود دارند که بر احساسات و خلق و خوی ما در طول زندگی تاثیر می‌گذارند و باعث می‌شوند تا کنترل زندگی خود را از دست بدهیم. به این طریق، احساسات شما می‌توانند به شرایط زندگی روزانه‌تان مرتبط باشد و باعث بدتر شدن سلامت روانتان شود. برای هر فردی پیش می‌آید که کنترل احساسات خود را از دست بدهد و تسلیم شود. اکنون زمان آن رسیده تا برای بی‌انگیزه بودن کمک بگیرید.

با این وجود، اکثر افراد می‌توانند کنترل زندگی خود را به دست بگیرند و شما نیز مستثنا نیستید. از حمایت خود استفاده کنید: چه اعضای خانواده‌تان باشد، دوستان، همکاران، درمانگر یا فرد دیگری که فکر می‌کنید می‌توانید بر او تکیه کنید.

با احساسات و عواطف خود روراست باشید. در صورتی که خانه‌ی شلوغتان باعث می‌شود دیگران را دعوت نکنید، از فردی که به او اعتماد دارید، کمک بخواهید. لازم نیست خجالت بکشید. همه به کمی کمک نیاز دارند و کمک گرفتن از دیگران می‌تواند شما را به فرد قوی‌تری در زندگی تبدیل کند.

یافتن کمک برای ایجاد انگیزه

زمانی که بی‌انگیزه هستید، این نکته بسیار اهمیت دارد تا به این احساسات گوش دهید. مشاوره یک مکان عالی برای کشف و ریشه‌یابی احساساتتان به شمار می‌رود. بی‌احساس بودن خود نیز نوعی احساس است. ممکن است به خاطر افسردگی یا تغییر در زندگی باشد. دلیلش هر چه که باشد، درمان یا مشاوره می‌توان به شما کمک کند. 

مشاوران می‌دانند که شما چه حسی دارید. آن‌ها در زمینه‌ی کمک کردن به افرادی که چنین احساساتی داشته‌اند، باتجربه هستند. گاهی‌اوقات، دلیل این احساس خود را نمی‌دانید و این کاملاً طبیعی است؛ لازم نیست بدانید. کمبود انگیزه می‌تواند نشانه‌ای از بیماری روانی یا مشکل دیگری باشد.

درمانگر می‌تواند به شما در از بین بردن این احساسات و شروعی جدید و ریشه‌یابی مشکل کمک بسیار زیادی بکند. رخوت عاطفی نوعی نشانه‌ی روانی است که اغلب همراه با افسردگی می‌آید. اما برخی از افراد می‌خواهند به شما کمک کنند.

دانستن تجربیات دیگران با مشاوران نیز می‌تواند در گرفتن این تصمیم مهم به شما کمک کند. در ادامه فهرستی از نظرات افرادی آورده شده است که داستان خود را با مشاورانی که آماده‌ی گوش دادن به شما هستند، به اشتراک گذاشته‌اند.

از یک مشاور کمک بگیرید

«من برای مدت‌ها بود که به دنبال یک درمانگر می‌گشتم. بابت اولین مکالمه‌ی خود با نیل دلواپس بودم و به اشتراک گذاشتن داستان زندگیم با او باعث افسردگی و اضطرابم می‌شد. تمامی چیزهایی که برایم رمز و راز بود، منجر به درد و رنج می‌شد. اما از برخورد نیل بسیار غافلگیر شدم چراکه دقیقاً می‌دانست در مورد چه چیزی صحبت می‌کنم.

این باعث شد تا فکر کنم که مشکلم چندان هم شخصی نیست. او همیشه متفکرانه به من پاسخ می‌داد. فکر می‌کنم که تنها با ارتباط برقرار کردن در زمان واقعی شاهد پیشرفت بسیار زیادی در جلسات درمان بودیم. نیل بسیار باهوش و مهربان است. از او بابت سبک برقراری ارتباط و توصیه‌هایش تشکر می‌کنم».

«تامارا بسیار حامی و روراست است. او فوراً به شما می‌گوید که باید بر روی چه چیزی کار کنید و ابزارهای درست را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد. تامارا به من در کنترل اضطراب و افسردگی بسیار کمک کرد و من اکنون کنترل بیشتری بر روی زندگی خود دارم. الان شادتر از قبل هستم!»

ادامه دادن به زندگی با انگیزه بیشتر

در حالی که نگاه کردن به عقب و احساس گناه برای داشتن چنین احساساتی بسیار ساده است اما این نکته حائز اهمیت می‌باشد که به خاطر داشته باشید که نمی‌توانید گذشته را تغییر دهید. بر روی ای کاش‌ها تمرکز نکنید و به خاطر اتفاقی که رخ داده است، احساس گناه نداشته باشید. شما تنها می‌توانید به آینده فکر کنید و برای ساختن آینده‌ای بهتر تلاش نمایید.

در صورتی که احساس بهتری دارید، بر آن تمرکز کنید و برای پشت سر گذاشتن روزهای تاریکی که داشته‌اید، خدا را شکر کنید. اگر می‌توانید با افرادی که با همین مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند ارتباط برقرار کنید، تجربیات خود را در اختیارشان قرار دهید. با کمک کردن به دیگران می‌توانید احساس بهتری پیدا کنید. این نشان می‌دهد که روزهای تاریک گذشته برای هدفی در زندگیتان وجود داشته‌اند.

ایده‌ی سازنده‌ی دیگر برای برگشتن به مسیر سلامتی، بهزیستی و برقراری ارتباط مجدد با دوستان و اعضای خانواده، نوشتن داستان زندگتان است. از روزی آغاز کنید که متوجه شدید احساستان فراتر از تنبلی است و به یک مشکل روانی مرتبط می‌باشد. سپس، مسیر خود به سوی خوشبختی، انگیزه و شور و اشتیاق را توضیح دهید.

این یادداشت‌ها را برای زمانی نگه دارید که دوباره دچار چنین احساسی شدید. این یک نقطه‌ی شروع عالی برای شناسایی افکار و احساساتتان به شمار می‌رود. به این ترتیب، می‌توانید روزهای تاریک و مهم‌تر از همه، غلبه کردن بر آن‌ها را به یاد بیاورید. این یادآوری از شخصیت قوی شما می‌باشد.

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.