اگر تا به حال از گربه ای در خانه نگهداری کرده باشید حداقل یکبار بالا آوردن گربه را مشاهده نموده اید بله این صحنه زیبایی نیست اما در کل در قبال حس و انرژی خوبی که از حیوان خانگی تان دریافت می کنید باید تاب و تحمل مشکلات اینچنینی را نیز داشته باشید. حال این سوال برای بسیاری از افراد مطرح است که دلیل بالا آوردن گربه ها چیست؟ و آیا گربه ای که بالا می آورد مریض شده و برای درمان آن باید چه کاری انجام داد؟ این مطلب را مطالعه کیند تا پاسخ تمام این سوالات را دریافت نمایید.

اگر علاقه مند به نگهداری از گربه در خانه هستید می توانید از مطالب آموزشی نگهداری از گربه همچون : هزینه ماهانه نگهداری از گربه چقدر است؟ و چرا باید سگ و گربه را عقیم سازی کرد؟ منتشر نمودیم بازدید نمایید.

با مطالعه روانشناسی گربه بهتر این حیوانات را بشناسید

چرا گربه ها بالا می آورند؟

استفراغ کردن گربه دلایل متعددی دارد و لزوما بالا آوردن گربه ها نشانه بیماری نیست. به عبارتی بالا آوردن گربه ها ممکن است به دلیل مو تن خودشان باشد، زیرا گربه ها برای تمیز کردن تنشان، از زبان نسبتا زبرشان استفاده می کنند و بزاق دهان آنها دارای آنزیمی است که آنها را ضدعفونی می نماید و در حین انجام این عملیات پاکسازی، مقداری از موی آنها ناخواسته وارد معده آنها شد و پس از غذا خوردن بخصوص غذای مخصوص (غذای خشک گربه) آن را بالا می آورند.

از سوی دیگر بسیاری از گربه ها برای اینکه این موها را از معده خود خارج کنند، گل و گیاه موجود در خانه را میخورند و پس از خوردن آن بالا می آورند. برای تشخیص اینکه گربه شما جز کدام دسته است یا باید رفتار آن را زیر نظر بگیرید و یا پس از اینکه بالا آوردن محتویات آن را تجسس کنید.

اگر kitten و یا بچه گربه شما بالا می آورد می تواند دلیل آن “تند غذا خوردن” باشد آنها غذا را بلعیده و خورد نمی کنند و باعث می شود که مدتی پس از غذا خوردن به دلیل عدم هضم مناسب غذا، آن را بالا بی آورند. اگر گربه خانگی شما جز این 3 دسته فوق است، جای نگرانی وجود ندارد و بالا آوردن آن نشانه بیماری گربه نیست.

در چنین شرایطی کافیست که موهای گربه خود را زود به زود با برس و شانه مخصوص شانه کنید و موهای اضافه آن را بگیرید و همچنین مالت خریداری کنید و دست کم هفته ای یکبار به گربه دهید. مالت از تجمع موها در مری و معده گربه بصورت گوله های توپی جلوگیری می نماید و همچنین بهتر است که گل و گیاه موجود در منزل را از دسترس گربه ها دور نمایید.

چرا گربه ها بالا می آورند؟
چرا گربه ها بالا می آورند؟

اما گربه ای که دلیل بالا آوردنش به نحوه غذا خوردن آن مربوط نباشد ممکن است دچار بیماری های کبدی، کلیوی و یا بیماری سیستم عصبی مرکزی شده باشد زیرا از نشانه های اولیه این بیماری ها استفراغ می باشد. در گربه ها بیماری های پنلکوپنی گربه (دیستمپر)، ورم لوزه، گلو درد، بیماری التهابی روده و رحم آلوده (عفونت رحمی حاد) با استفراغ همراه است و اگر در گربه های بالغ علائم دیگری چون تب نیز همراه استفراغ باشد گربه مشکوک به پنلکوپنی است که در چنین شرایطی حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

نحوه تشخیص قهر کردن گربه ها و راه های مناسب برای برخورد با آنها

بررسی دلیل انواع استفراغ گربه ها

می توانید با بررسی چند فاکتور مختلف به دلیل بالا آوردن گربه خود پی ببرید به عنوان مثال گربه چند بار در روز بالا می آورد و یا در مدفوع و استفراغ آن خون مشاهده می شود و یا خیر؟ که در ادامه به شرح کامل آنها می پردازیم.

اگر محتویاتی که گربه بالا می آورد بسیار بد بود باشد و شبیه به مدفوع باشد ممکن است دلیل آن انسداد روده و یا پریتونیت باشد بلانت یا ترومای نافذ شکمی یکی دیگر از دلایل قی مدفوع است و به درمان فوری و حرفه ای نیاز دارد.

اگر استفراغ گربه خانگی شما جهنده باشد و بگونه ای که محتویات معده به طور ناگهانی و با فشار خارج شود می تواند نشانه ای از انسداد کامل در قسمت های فوقانی دستگاه گوارش باشد. بطور مثال یک جسم خارجی ماننده گلوله مو و یا وجود تومور در معده و یا گلو گربه باشد.

البته مواردی همچون مشکلات و عارضه های مغزی همچون تومور های مغزی، انسفالیت و لخته شدن خون در گربه ها که جمجه را تحت فشار قرار می دهد و باعث استفراغ های جهنده می شوند.

اگر گربه ای در روز چندین بار بالا می آورد و محتویات آن مایعی تیره رنگ باشد دلیل آن ممکن است خوردن غذایی فاسد و یا برگ گل و گیاه و یا چمن باشد و یا به بیماری هایی همچون اسهال عفونی که باعث تحریک معده می شود دچار شده است.

و دلیل اینگه گاهی گربه ها بالا می آورند و این روند تا چند هفته نیز ادامه پیدا کرد و اگر تغییری در حالت چهره او مشاهده نمودید به عنوان مثال نگاه او سرد و بی روح بود حتما با دامپزشک مشورت نمایید زیرا ممکن است که گربه شما به بیماری کلیوی دچار شده باشد و یا جسم خارجی در معده او گیر کرده باشد. گربه های مسن تر مشکوک به تومور روده و معده هستند.

اگر در محتویاتی که گربه بالا آورده، خون مشاهده کردید، می تواند بیانگر خونریزی در دهان و یا قسمت فوقانی روده کوچک باشد که معمولا به دلیل یک جسم خارجی ایجاد می شود و اگر خون در استفراغ گربه به رنگ تیره بود دلیل آن میتواند هضم جزئی خون بوده و این نیز خونریزی بین دهان و قسمت فوقانی روده کوچک باشد. به همین دلیل باید محتوایاتی که گربه بالا اورده را خوب مشاهده کنید و اگر در آن خون مشاهده نمودید حتما به دامپزشک مراجعه نمایید چون می تواند نشان دهنده مشکلات جدی در گربه باشد.

روش های درمان آسان بالا آوردن گربه

همانطور که در قسمت فوق گفته شد اگر گربه شما خون بالا می آوردن نشان دهنده مشکل جدی در گربه شما می باشد از این رو حتما به دامپزشک مراجعه نمایید اما اگر دلیل بالا آوردن گربه بلعیدن مو و برگ گل و گیاه باشد می توانید می توانید آن را با دادن مالت هفته ای یک الی دو بار، درمان کنید.

بدن گربه ها پس از بالا آوردن به شدت کم آب می شود بخصوص اگر اسهال هم باشند اگر این روند ادامه دار بود و بیش از یک روز طول کشید حتما با پزشک مشورت نمایید.

اگر گربه جسم خارجی را بالا آورد باید از دادن آب و غذا به مدت 12 ساعت به گربه خودداری نمایید و به عبارتی به گربه استراحت دهید اگر احساس کردید که خیلی تشنه است می توانید تکه ای یخ به آن دهید و اجازه دهید تا آن را لیس بزند و بعد از 12 ساعت اگر مجددا بالا نیاورد می توانید علاوه بر مقداری اندکی آب محلول الکترولیت کودکان (پودر او آر اس) را نیز به آب اضافه کنید و در صورت عدم استفراغ او می توانید مقداری گوشت قرمز بدون چربی و پیاز در 4 الی 6 وعده کوچک به مدت 2 روز به او بدهید و پس از آن می تواند غذایی که در گذشته مصرف می کرد را مجددا مصرف کند.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید