چرا گل پتوس زرد می شود | علت زرد شدن گل پتوس چیست

چرا برگ گل پتوس زرد می شود

در این مطلب به بررسی دلایل زرد شدن برگ های گیاه پتوس و شرایط نگهداری مناسب آن میپردازیم.

پتوس در انواع مختلفی مانند ابلق، قلبی و غیره وجود دارد، اگر یکی از انواع گل پتوس را در خانه دارید ممکن است با زرد شدن برگ های گیاه پتوس و یا زرد شدن نوک گل پتوس خود روبرو شده باشید. اگر برگ های گیاه پتوس شما زرد شده است و به دنبال دانستن علت زرد شدن برگ های پتوس و همچنین روش هایی برای درمان برگ های آن هستید این پست برای شما مناسب است.

علت زرد شدن برگ گل پتوس چیست

گل آپارتمانی پتوس یکی از پر طرفدارتین گیاهان آپارتمانی است که نگهداری آن آسان است و نقش مهمی در تمیزی و تلطیف هوا دارد و به نوعی یک گیاه تصفیه کننده هواست. اما همه گیاهان آپارتمانی ممکن است زرد شوند و در زمان نگهداری دچار مشکلات و آفات شوند که به زرد شدن برگ های آنان بیانجامد. در ای مطلب به بررسی علت های زرد شدن گل پتوس و روش های حل این مشکل میپردازیم.

یکی از رایج ترین مشکلات گل پتوس، زرد شدن شاخ و برگ آنها است. اما اگر برگ های پایینی گیاه زرد می شوند و میریزد این یک امر طبیعی است زیرا با رشد گیاه اگر مواد مغذی به اندازه کافی به گیاه نرسد گیاه مواد لازم را  به برگ های جدید می دهد و برگ های قدیمی زرد می ششوند. اگر می خواهید این روند دیتر انجام شود بهتر است به اندازه کافی به گیاه کود دهید تا به خوبی تامین شود. رایجترین دلایل زرد شدن برگ های گیاه پتوس در ادامه بیشتر توضیح داده شده است.

این می تواند چند دلیل داشته باشد. کمبود مواد مغذی، روش آبیاری نامناسب، نور ناکافی خورشید و گرما از دلایل زرد شدن برگ های پتوس است. همچنین این احتمال وجود دارد که بیماری ویروسی یا قارچی عامل آن باشد. همچنین ممکن است آفت هایی مانند شته ها دلیل زرد شدن برگ های گل پتوس شما باشند.

  • کوددهی نامناسب گیاه پتوس

گل پتوس گیاهی آپارتمانی است و نیاز زیادی به کوددهی ندارد. بهترین شیوه کوددهی گیاه پتوس هر 2 الی 3 ماه یکبار است که بهتر است در فصل رشد گیاه باشد تا نتیجه خوب حاصل شود.

کد مناسب برای گیاه پتوس باید متعادل و با کیفیت باشد اما توجه داشته باشید که کوددهی باید متعادل و به اندازه باشد زیرا کوددهی زیاد باعث توقف رشد گیاه و زرد شدن برگ گیاه پتوس می شود.

  • آبیاری نامناسب

گل پتوس به کمی آب نیاز دارد، اما دوست ندارند برگ یا گلبرگ آنها در آب بنشیند. خاک باید مرطوب باشد اما همیشه خیس نباشد. بهتر هنگام آبیاری گیاه پتوس تعادل را رعایت نمایید، زیرا کم آبی و پرآبی گیاه پتوس می تواند باعث زرد شدن برگ ها آن بشود. آبیاری زیاد گیاه باعث پوسیدگی ریشه گیاه می شود و جذب آب و مواد غذایی کم می شود.

  • نور خورشید یا گرمای ناکافی

گل پتوس از گیاهان آپارتمانی است که به نور کم نیاز دارد و به نور مستقیم خورشید علاقه ای ندارد، به عبارتی جزو گیاهان سایه دوست می باشد. بلکه ور نیاز خورشید می تواند باعث زرد شدن برگ های گیاه پتوس شود. بهتر است در مکانی که سایه است و نور کمی دارد از گل پتوس نگهداری نماید.

  • بیماری ها

بیماری های قارچی یکی از انواع بیماری ها هستند که می توانند باعث زرد شدن گل پتوس و در نهایت مرگ آنها شوند. گل پتوس می تواند در اثر آبیاری بیش از حد به عفونت قارچی مبتلا شود که می تواند باعث پوسیدگی ریشه و ساقه شود.

اگر چند گیاه دارید که بیماری قارچی دارند، باید آنها را از بقیه گیاهان جدا کنید، در غیر این صورت به همه گیاهان دیگر سرایت می کند و در نهایت همه آنها را از بین می برد. اطمینان حاصل کنید که تمام ریشه های گیاهان بیمار را هنگام برداشتن آنها بیرون آورده اید.

گاهی اوقات رطوبت یا ازدحام بیش از حد می تواند عامل بیماری های قارچی باشد. همیشه مطمئن شوید که بین گیاهان شما فضایی برای گردش هوا وجود دارد.

  • درجه حرارت نامناسب

گیاه پتوس نیاز به دمایی معین دارد که محدوده بین 21 الی 27 درجه سانتی گراد است. گیاه در این دما بهترین شرایط متابولیسمی را خواهد داشت. گیاه پتوس در سرمای زیاد برگ هایش زرد می شود زیرا گیاه مقاوم به سرما نیست و مقاوم به گرما است. اگر گیاه پتوس شما نزدیک پنجره ای است که سرمای زیادی دارد یا در محلی است که گرمای زیادی دارد می تواند علت تغییر رنگ برگ هایش باشد.

 

در پایان:

گل ها بسیار حساس هستند اگر به گل ها و گیاهان آپارتمانی علاقه دارید با صرف کمی وقت برای دانستن شرایط ایده آل آن ها می توانید گل هایی شاداب و سرحال داشته باشید. گیاه پتوس یک گیاه مناسب برای فنگشویی است و وجود آن در خانه انرژی خوبی به محیط می دهد. امیدواریم مطالب ذکر شده برای علت زرد شدن گل پتوس برای شما مفید بوده باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.