چرا همش احساس لرز دارم؟

چرا همش احساس لرز دارم؟ بدن شما قادر است که خود را نسبت به گرما، استرس، سرما، عفونت و شرایط دیگر محیطی تنظیم کند. عرق کردن در هوای گرم موجب سرد شدن و در هوای سرد، لرز کردن موجب گرم شدن بدن می شود. نکته قابل توجه این است که همه این اتفاقات به صورت کاملا غیر عادی رخ می دهد. لرزیدن به خاطر انقباض و انبساط سریع عضلات بدن رخ می دهد. این عمل غیر عادی عضله های بدن، امری طبیعی بدن نسبت به سرما است که برای گرم تر شدن بدن کمک می کند. اما باز هم، سرما نمی تواند تنها دلیل لرزیدن شما باشد. ممکن است که لرزیدن شما بخاطر بیماری و دلایل دیگر باشد.

چرا همش احساس لرز دارم؟

همان طور که در بالا گفته شد ممکن است که لرزیدن شما دلایل زیادی داشته باشد. شما باید اطلاعات خود را در این مورد زیاد کنید تا برای روبرو شدن با این شرایط آمادگی لازم را داشته باشید.

۱. هوای سرد

وقتی که دمای اطراف یا خانه شما کمتر از دمای استاندارد باشد، شما احساس لرزیدن می کنید. لرزیدن شدید (یعنی این که لرزیدن به حدی است که قابل دیدن می باشد) باعث افزایش حرارت بدن تا ۵۰۰ درصد می باشد. به همین جهت لرزیدن تنها تا لحظه ای می تواند بدن شما را گرم نگه دارد زیرا گلوکز یا قند موجود در عضله های بدن بعد از چند ساعت تمام میشود. بعد اینکه قند داخل عضله ها تمام شدند خسته مشوند و دیگر انقباض پیدا نمی کنند. در هر فردی دمای شروع لرزیدن متفاوت است مثلا، لرزیدن در کودکان به علت نبودن بافت چربی عایق، اما اگر با بزرگسالان مقایسه کنیم این عمل در دمای بالاتری رخ می دهد. وقتی که آب یا هوای سرد به زیر لباس های شما راه پیدا میکند موجب میشود که شما احساس سرما و لرزیدن کنید.

۲. پس از بیهوشی

یکی دیگر از دلایل لرزیدن این است که شما پس از بیهوشی و به هوش آمدنتان کاملا غیر عادی این اتفاق بیافتد. علت این مشکل تاکنون معلوم نشده است ولی احتمال میرود که بخاطر کم شدن حرارت بدن در زمان بیهوشی باشد. به همین علت اتاق های عمل را سرد نگه می دارند و بی هوشی بهمدت طولانی در این اتاق ها موجب میشود که حرارت بدن کاهش یابد.

چرا همش احساس لرز می کنم

۳. افت قند خون

همچنین میتوان گفت که پایین بودن قند خون می تواند یکی از دلایل این سوال باشد که چرا همش احساس لرز دارم؟  وقتی شما چند ساعت غذا نخورید قند خون شما کاهش پیدا می کند در نتیجه احساس لرزیدن میکنید. مخصوصا اگر شما دچار دیابت باشید این مشکل را پیدا میکنید زیرا بدن شما قادر نیست که بدرستی قند خون را تنظیم کند. پایین بودن قند خون دارای نشانه های زیادی مانند تپش قلب، سبکی سر و تعریق می باشد.

دیابت چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟ به مناسبت روز جهانی دیابت

۴. عفونت

وقتی که بدن در حال مبارزه یا جنگیدن با عفونت های ویروسی و باکتریایی است شما دچار لرز میشوید ولی احساس سرما نمی کنید. پس همان طور که در مطالب بالا گفته ایم لرزیدن در هوای سرد باعث گرمتر شدن بدنتان میشود، همچنین لرزیدن در زمان عفونت سبب بالا رفتن دمای بدن و رفع باکتری ها و ویروس ها می شود. لرزش امکان دارد آغاز کننده تب باشد. یکی دیگر از روش های روبرو شدن بدن با عوامل مهاجم تب می باشد.

۵. ترس

چرا همش احساس لرز دارم؟ زیرا هنگامی که شما از چیزی بترسید باعث میشود که شروع به لرزیدن کنید و این امر هیچ ارتباطی با بیماری و دمای محیط نداشته باشد. پس اگر سطح آدرنالین خون شما یکدفعه بالا رفت و باعث لرزش شد می توان گفت که ناشی از ترس می باشد.

۶.لرز در نوزادان

اگر شما نوزاد دارید باید بدانید که نوزادان توانایی لرزیدن در هوای سرد را ندارند زیرا تنظیم حرارت دمای بدن آنها به گونه ای دیگر صورت میگیرد. بدین صورت است که گرمای بدن آنها از روش سوختن چربی انباشته شده انجام میگیرد بنام ترموژنز( گرمارایی) اتفاق می افتد. حیواناتی که در زمستان به خواب فرو می روند از این روش برای گرم کردن خود استفاده می کنند. پایین بودن قند خون باعث لرز و گریه کردن در کودکان میشود. با فهمیدن این وضعیت در نوزادان شما متوجه میشوید که نوزادتان گرسنه و نیازمند دریافت انرژي می باشد.

چرا همش احساس لرز می کنم؟

۷.افزایش سن و لرز

اگر سن شما بالا است یا در بینتان افرادی هستند که دارای سن بالا می باشند که ممکن است دچار لرزش عضلانی شوند و نباید با لرز اشتباه گرفته شود. دلایل زیادی موجب لرزش عضلانی( Tremor) است که یکی از این دلایل بیماری پارکینسون می باشد. این امکان وجود دارد بعضی از دارو ها دارای عوارضی باشند مانند برونکودیلاتورها (برای گشاد نمودن مجاری هوایی) این دارو مورد استفاده بیماران آسمی است که یکی از عوارض آن لرزش عضلانی می باشد. از علت های لرز می توان به این اشاره کرد که با بالا رفتن سن، حساسیت بدن به سرما افزایش می یابد. به این دلیل می باشد که در افراد مسن …

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.