دلیل حالت تهوع بعد از قلیان
دلیل حالت تهوع بعد از قلیان

متاسفانه یکی از تفریحات ایرانی ها کشیدن قلیان است. به صورتی که در همه سفره خانه ها پایه های قلیان را میتوانید ببینید. اگر قلیان کشیده اید و دچار سردرد شده اید باید گفت که کاملا طبیعی است و حس سردرد و حالت تهوع بعد از قليان را اکثر افراد تجربه کرده اند. گاهی پس از قلیان کشیدن احساس سر درد و حالت تهوع به ما دست میدهد. چرا؟ آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا بعد از کشیدن قلیان حالت تهوع می گیریم؟ در این پست قصد داریم تا جوانب و تاثیرات قلیان کشیدن و همچنین علت حالت تهوع بعد از قلیان را مورد بررسی قرار دهیم و توضیح دهیم که، چرا بعد از کشیدن قلیان حالت تهوع می گیریم؟ پس با مینویسم همراه باشید.

علت حالت تهوع پس از قلیان کشیدن چیست؟

یکی از رایج ترین احساس هایی که پس از قلیان کشیدن به افراد دست میدهد حالت تهوع و سر درد است. اصلی ترین دلیل حالت تهوع بعد از قلیان این است که در حین قلیان کشیدن گاز CO2 به طور مستقیم وارد ریه می شود. استشمام CO2 و مستقیما وارد شدن این گاز به داخل ریه منجر به احساس حالت تهوع می شود چرا که قلیان کشیدن منجر به از بین رفتن آب موجود در بدن میشود.

برای رفع سرگیجه و حالت تهوع بعد از قلیان بهترین کار این است که کمی هوای تازه و آزاد استشمام کنید و همچنین آب بخورید. البته بهتر است است که کمی چایی شیرین بنوشید چرا که حالت تهوع پس از قلیان کشیدن میتواند در اثر افت فشار باشد.

چرا بعد از کشیدن قلیان حالت تهوع میگیریم؟
چرا بعد از کشیدن قلیان حالت تهوع میگیریم؟

برای رفع حالت تهوع بعد از قلیان چه کنیم؟

برای اینکه از حالت و حس های بد و ناخوش پس از قلیان کشیدن مانند حالت تهوع بعد از کشیدن قلیان جلوگیری و یا آن ها را به حداقل برسانید بهتر است که موارد زیر را رعایت کنید:

  • آب به مقدار کافی بنوشید

نوشیدن آب در هنگام قلیان کشیدن به اندازه کافی از سر درد و حالت تهوع پس از قلیان کشیدن کمک شایانی می کند. اگر فراموش کردید که در هنگام قلیان کشیدن آب بخورید و دچار حالت تهوع شده اید، نگران نباشید به مقدار کافی آب بنوشید و بگذارید به بدتان آب برسد تا حالت تهوع بعد از مصرف قلیان کاهش یابد. البته اگر حالت تهوع ایجاد شده به دلیل افت فشار باشد ممکن است نوشیدن آب حال شما را بدتر کند.

برای خوب شدن مسمومیت غذایی چه باید کرد؟

  • هوای تازه برای درمان حالت تهوع پس از قلیان کشیدن

هوای تازه برای درمان حالت تهوع پس از قلیان کشیدن
هوای تازه برای درمان حالت تهوع پس از قلیان کشیدن

سعی کنید از هوای سفره خانه و یا محیطی که دود بسیار قلیان وجود دارد دور شوید و هوای تازه تنفس کنید. میتوانید برای از بین بردن حالت تهوع به هوای و محیط آزاد بروید و هوای آزاد و تمیز وارد شش هایتان کنید.

  • هرگز با شکم خالی قلیان نکشید

شکم خالی و بدون تغذیه مناسب همه این ها منجر به حالت تهوع، سردرد و سرگیجه در فرد میشود. اما توجه داشته باشید که نباید کاملا معده خود را پر از آب و یا غذا کنید.

  • زغال سوخته و حالت تهوع

فراموش نکنید که ذغال قلیان پس از گذشت یک ساعت الی 2 ساعت اکسید شده و مضر است پس سعی کنید بعد از گذشت 45 دقیقه زغال و تنباکوی قلیان را عوض کنید.

عوارض قلیان کشیدن

درست است که قلیان کشیدن تنها برای تفریح و سرگرمی انجام میشود اما باید گفت که حتی برای تفریح و سرگرمی هم قلیان کشیدن بسیار مضر است و منجر به بسیاری از بیماری های ریوی میشود. قلیان به علت داشتن تنباکو، زغال و … همه منجر به آسیب به بدن فرد میشود. کاملا طبیعی است که زمانی که قلیان می کشید احساس حالت تهوع و سر درد به شما دست بدهد، چرا که دود قلیان و CO2 را مستقیما وارد ریه خود می کنید و هر چه کام های سنگین تری بگیرید مقدار دود و گاز CO2  بیشتری به ریه هایتان وارد می کنید که همین موضوع میتواند زمینه ساز بسیاری از بیماری های تنفسی و ریوی در افراد شود.

سعی کنید هنگام قلیان کشیدن، در بین پوک های خود کمی فاصله ایجاد کنید تا ریه و هوا سالم و آزاد وارد ریه شود. زمانی که پشت سر هم قلیان می کشید و از طرفی کام های سنگین می گیرید همه اینا منجر به کم آبی بدنتان می شود و احساس حالت تهوع و سر درد را تجربه خواهید کرد.

چرا بعد از کشیدن قلیان حالت تهوع میگیریم؟
چرا بعد از کشیدن قلیان حالت تهوع میگیریم؟

زمانی که آب بدنتان کم می شود سر درد یکی از نشانه های بارز آن است. زمانی که قلیان می کشید میتوان این موضوع را حدس زد که در محیطی هستید که دود قلیان در همه جا وجود دارد، پس بهتر است دست از کشیدن قلیان بردارید و به محیط آزاد رفته و کمی هوای تازه تنفس کنید.

۱۰ مورد از عادات بد روزانه که به سلامت شما آسیب می زند!

البته سنگینی تنباکو و زغال تاثیر بسیار زیادی به حالت تهوع و سر درد شما دارد، بهتر است با پایه های سبک شروع کنید.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید