چرا در عکس دوربین گوشی زشت میشویم؟ (دلایل جالب)

شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که حس میکنید در عکس هایی که با گوشی میگیرید و یا سلفی میگیرید زشت به نظر میرسید؟ این موضوع دلیل کاملا علمی دارد و ممکن است برای همه ی ما ایجاد شود. باهم دلیل علمی و روانشناسی این موضوع را بررسی میکنیم.

این اتفاق ممکن است برای همه افتاده باشد زمانی که عکس میگیریم عکس هایمان زشت میشود در حالی که وقتی در آینه به چهره خود نگاه میکنیم از ظاهر و قیافه خودمان راضی هستیم. این موضوع دلیل علمی دارد و هیچ ربطی به زشت بودن شما ندارد البته دلایل مختلفی وجود دارد که چرا در عکس دوربین گوشی زشت میشویم و چرا افراد از ظاهرشان در عکس های گرفته شده با دوربین گوشی خوششان نمی آید. شاید پیش خودتان بگویید لابد من زشت هستم که عکس هایم در دوربین گوشی نیز زشت میشود. اما این درست نیست در واقع برخی دلایل روانشناسی و علمی پشت این قضیه وجود دارد.

در ادامه توضیحات بیشتری برای پاسخ به این سوال که چرا درعکس دوربین گوشی زشت میشویم آورده شده است.

چرا درعکس دوربین گوشی زشت میشویم: دلیل روانشناسی

ما همیشه برای ارزیابی زشتی یا زیبایی خودمان مقابل آینه قرار می گیریم اما وقتی با گوشی عکس می گیریم به خصوص عکس های سلفی، آنچه می بینیم شبیه به همان چیزی است که یک غریبه وقتی به ما نگاه می کند می بیند. این تفاوت برای ما قابل درک نیست و فکر می کنیم انچه در آینه دیده ایم زیباتر است. اما این تنها دلیل نیست.

چرا درعکس دوربین گوشی زشت میشویم: دلایل مربوط به دوربین

زمانی که شما جلوی آینه می ایستید و تصویر خود را مشاهده میکنید دقیقا همان چیزی که هست نشان داده می شود و لنز باکیفیتی در پشت این آینه وجود ندارد که چهره شما را زشت کند یا تغییر بدهد. این درست است که لنزها ممکن است برخی واقعیات را تحریف کنند ولی با اینحال در بدبینانه‌ترین حالت هم این عکس‌ های ناراحت کننده از چیزی که ما در آینه از خودمان می‌ بینیم به واقعیت نزدیک‌ترند.

با وجود این توضیحات هنوز به عجیب ترین نکته ای که در مورد عکاسی وجود دارد نرسیده ایم و آن فرایندی است که در مغز ما میگذرد. همچنین نکته دیگری که وجود دارد اینست که چشمان ما (با کمک مغز) بطور اتوماتیک روشنایی و تاریکی را تنظیم می‌ کنند. ولی دوربین ها چنین قابلیتی ندارند. ما فقط می‌ توانیم آن‌ ها را بگونه ای تنظیم کنیم که یا بر روی روشنایی تمرکز کنند یا بر روی سایه موجود در تصویر ولی هرگز این دو کار را بصورت همزمان نمی‌ توانیم از آن‌ ها انتظار داشته باشیم. به این فکر کنید که وقتی جلوی آینه می ایستید چه کار می کنید. شما باید دقیقا رو به آینه بایستید وگرنه نمی‌ توانید به خوبی خودتان را ببینید. البته این را هم در نظر بگیرید که جلوی آینه ناخود آگاه طوری ژست می‌ گیرید که زیباترین تصویر و حالت را از خود به نمایش بگذارید. شما چاقی را پشت دسته ای از لباس‌ ها قایم می‌ کنید و یا با اندکی کج کردن سرتان، نقصی که در صورتتان است از دید خود مخفی می کنید.

چرا درعکس دوربین گوشی زشت میشویم
چرا درعکس دوربین گوشی زشت میشویم

دیگر دلایل زشت شدن عکس در گوشی چیست؟

در بعضی از شرایط عواملی وجود دارد که باعث میشود افراد از ظاهرشان در عکس خوششان نیاید و یا عکس که با دوربین گوشی خود گرفته اند به نظرشان زشت تر از ظاهرشان افتاده باشد. این دو عوامل را ادامه مطلب میتوانید بخوانید:

  1. کیفیت دوربین: در حالی که دوربین های گوشی در طول سالها پیشرفت زیادی کرده است اما هنوز هم با کیفیت دوربین های حرفه ای مطابقت ندارد. دوربین های با کیفیت پایین تر میتوانند تصاویر را دانه دار و یا تار نشان دهند و همین موضوع میتواند ویژگی چهره افراد را کمتر نشان دهد و عکس آنها در گوشی زشت شود.
  2. موقعیت دوربین: زاویه ای که عکس بر اساس آن گرفته میشود نیز خیلی مهم است و میتواند بر ظاهر ما تاثیر بگذارد و سبب شود در عکس دوربین گوشی زشت شوید بهتر است در چند زاویه متفاوت عکس بگیرید تا ببیند کدام زاویه عکس شما را زیباتر میکند.

زمانی که شما با گوشی از خودتان عکس میگیرید دلایل زیادی میتواند سبب شود تا عکس شما زشت شود شاید اگر بعضی از این دلایل را رعایت کنید عکس هایی را که با گوشی از خوتان میگیرید بهتر شود و دیگر عکس شما زشت نشود. یکی از این دلایل میتواند زاویه و مدلی که گوشی را دستتان میگیرید باشد بعضی از افراد اغلب دوربین را در فاصله ی بازو نگه میدارند که میتواند منجر به بزرگ دیده شدن چهره آنها و دیگر اعضای صورتشان می شود. در بعضی از شرایط نیز شاید در جایی قرار گرفته اید که نور نامناسب بر روی چهره شما افتاده است و سبب زشت شدن عکس شما شده است. دوربین های گوشی معمولا دارای یک لنز زاویه باز هستند که میتواند باعث ایجاد شدن شکل مناسب عکس ها شود. این به این معنا است که اجسام نزدیک به دوربین بزرگ تر از اجسام دورتر به نظر میرسند. برای مثال اگر هنگام گرفتن سلفی گوشی را خیلی نزدیک به صورت خود بگیرید ویژگی های شما ممکن است بزرگ تر از آنچه هستند به نظر برسند که میتواند ناخوشایند باشند. در نهایت اینکه هیچ عکسی نمی‌تواند بطور کامل چهره واقعی شما را نشان دهد و ممکن است جوری که واقعا هستید و جوری که در عکس ها هستید باهم متفاوت باشد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.