خانه سبک زندگی بارداری و نوزاد

چرا بعد از زایمان شکم بزرگ می ماند؟ (مدت زمان برگشت به حالت نرمال + راهکار)

0

بزرگ شدن شکم در دوران بارداری طبیعی است اما بعد از زایمان چه سزارین و چه طبیعی مادر ها انتظار دارند شکم آن ها به سرعت به حالت قبل از بارداری برگردد اما این اتفاق نمی افتد و گاهی شکم بزرگتر از دوران بارداری می شود! اگر برای شما هم سوال شده که چرا بعد از زایمان شکم بزرگ می ماند یا علت بزرگ ماندن شکم بعد از زایمان طبیعی چیست این متن را بخوانید تا با این پدیده منطقی برخورد کنید. برخلاف تصور عموم دلیل بزرگ شدن شکم بعد از زایمان ارتباطی به نوع زایمان طبیعی یا سزارین ندارد و دلایلی مانند وضعیت جسمانی، سن، چندمین بارداری و … دلیل بزرگ ماندن شکم بعد از بارداری می‌باشد. در ادامه به این موضوعات پرداخته می شود که:

  • چرا بعد از زایمان شکم بزرگ می ماند؟
  • چه مدت طول میکشد که شکم به حالت طبیعی خود بازگردد؟
  • برای کوچک شدن شکم بعد از زایمان چکار کنیم؟

دلیل بزرگ ماندن شکم بعد از زایمان طبیعی و سزارین

همه ما داستان مادران جدیدی را شنیده ایم که شکم آنها بلافاصله پس از زایمان محکم و صاف است. اگرچه این اتفاق می افتد، اما نادر است. برای اکثر زنان ماه ها طول می کشد تا از شر “کیسه بارداری” خلاص شوند و گاهی اوقات به طور کامل از بین نمی رود.

صبر کلید حل مشکل شما است. کشیده شدن شکم شما برای نگهداری یک کودک نه ماه طول کشیده است، بنابراین منطقی است که سفت شدن و جمع شدن آن حداقل همین قدر زمان ببرد. بنابراین فرقی نمی کند بعد از زایمان طبیعی و یا سزارین به بدن خود فرصت دهید تا به حالت نرمال خود برگردد. اتفاقات بسیار گسترده ای در بدن شما اتفاق افتاده و برگشت به حالت قبلی به سرعت ممکن نیست.

همان طور که گفتیم طبیعی است که شکم شما بعد از زایمان بزرگ باقی بماند اما تا مدتی نه برای همیشه که در ادامه خواهیم گفت بزرگ ماندن شکم بعد از زایمان تا چه مدتی قابل قبول و طبیعی است. اما گاهی مقصر خود شمایید. درست است که بدن شما نیاز به دریافت میزان زیادی انرژی دارد اما این به معنای دریافت کالری اضافی نیست. شما باید به اندازه بخورید و فعالیت بدنی کافی داشته باشید.

مدت زمانی که طول میکشد تا شکم به حالت طبیعی قبل از زایمان برگردد؟

بعد از بارداری طبیعی است که شکم تا مدتی بزرگ تر از حالت قبل باشد اما چقدر طول می کشد تا شکم بعد از بارداری به حالت طبیعی برگردد؟

سرعت برگشت شکم به حالت نرمال قبل از بارداری تا حد زیادی به اندازه طبیعی بدن شما، میزان وزن شما در دوران بارداری، میزان فعالیت و ژن های شما بستگی دارد. زنانی که کمتر از 13 کیلوگرم وزن اضافه کرده و در دوران بارداری به طور منظم ورزش می کرده اند و بعد از بارداریهم شیردهی می کنند و فقط یک فرزند داشته اند، به سرعت لاغر می شوند.

برجستگی شکم شما پس از زایمان طی چند مرحله از بین می رود که این مراحل میتواند شامل موارد زیر باشد :

انقباض رحم و تغییرات هورمونی: از لحظه زایمان، تغییرات هورمونی در بدن مادر اتفاق می افتاد که باعث انقباض رحم و تغییر اندازه آن  به اندازه طبیعی قبل از بارداری خواهد شد. بطور تقریبی ۶ الی ۸ هفته طول خواهد کشید تا رحم به اندازه طبیعی بازگردد.

از دست دادن مایعات اضافی بدن: تمام سلول های که در دوره بارداری متورم شده بودند مایعات اضافی را از طریق ادرار، ترشحات واژن و عرق کردن دفع میکنند.

چربی سوزی: چربی‌هایی که به منظور تغذیه نوزاد به بدنتان اضافه شده، به ویژه زمانی که در حال شیردهی و ورزش هستید. اما حداقل چند هفته طول می‌کشد تا نتیجه تغییرات محسوس شود.

درمان زردی نوزاد با لیموشیرین

راهکارهایی جهت برگشت شکم به حالت طبیعی قبل از بارداری

  • میزان غذای دریافتی خود را کنترل کنید

اگر شیرده نیستید، برای کاهش وزن بارداری باید مراقب میزان غذا خوردن خودتان باشید. اکنون که باردار نیستید به کالری کمتری نیاز دارید. رژیم کم کالری می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند، اما در کنار آن ورزش کنید. حداقل شش هفته – و ترجیحاً چند ماه – برای شروع یک رژیم غذایی صبر کنید، مخصوصاً اگر شیرده هستید.

خانم ها برای حفظ وزن سالم به 1600 تا 2400 کالری در روز نیاز دارند. برای از دست دادن حدود نیم کیلوگرم در هفته، باید روزی 500 کالری کمتر دریافت کنید یا با ورزش این مقدار کالری را بسوزانید. از دست دادن بیش از نیم کیلوگرم در هفته ممکن است باعث ایجاد احساس خستگی در شما شده و بر روحیه شما تأثیر منفی بگذارد.

رژیم شدید نگیرید – کاهش سریع وزن بر توانایی شما در شیردهی تأثیر می گذارد. رژیم های شدید بدن شما را در حالت گرسنگی قرار می دهد و استرس و خستگی میزان تولید شیر را کاهش می دهد. همچنین ، وقتی بیش از حد رژیم می گیرید ، ممکن است به اندازه کافی غذاهای غنی از مواد مغذی نخورید ، به این معنی که کودک شما ممکن است تمام چربی ها و ویتامین های مورد نیاز خود را از شیر مادر دریافت نکند.

صبحانه سالم بخوریم، مواد غذایی سالم برای صبحانه

  • استفاده از شکم‌بندهای مخصوص

در جلوگیری از بزرگ ماندن شکم پس از زایمان بسیار مؤثر است.

نکته قابل ذکر این است که برخی پزشکان تا 6 ماه پس از سزارین اجازه بستن شکم را به مادران سزارینی نمی‌دهند اما معمولاً 24 ساعت پس از زایمان بستن شکم‌بند آن هم به مدت طولانی را توصیه می‌شود و مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

  • ورزش

اگر چه بخش زیادی از چربی‌ها در دوران شیردهی از بین می‌رودهه اما بهترین روش برای از دست دادن چربی حفره شکم انجام ورزش به ویژه دراز و نشست است اما انجام برخی حرکات مانند دراز و نشست بعد از سزارین منع می شود.

ورزش و داشتن تحرک بعد از زایمان به کوچک شدن شکم کمک می کند چه یک قدم زدن در اطراف خانه و چه یک کلاس یوگای پس از زایمان، فعالیت بدنی عضلات معده را تحریک می کند و کالری می سوزاند. یک برنامه ورزشی دقیق شامل یک تمرین هوازی و حرکاتی که روی شکم متمرکز هستند می تواند معجزه کند. (اما قبل از شروع یک برنامه ورزشی مطمئن شوید که بدن آماده است.)

ورزش در خانه برای لاغری شکم و پهلو با ۹ حرکت فوق العاده

  • شیردهی به نوازاد:

شیردهی به خصوص در ماه های اولیه پس از زایمان کمک می کند. زنانی که شیر می دهند برای تولید شیر کالری اضافی می سوزانند، بنابراین معمولاً وزن بارداری آنها با سرعت بیشتری نسبت به زنانی که شیر نمی دهند، کاهش می یابد. شیردهی همچنین باعث انقباضاتی می شود که به کوچک شدن رحم کمک می کند و آن را به یک تمرین برای کل بدن تبدیل می کند. اما بسیاری از مادران شیرده می گویند که در از دست دادن 4 کیلوگرم آخر مشکل دارند.

برخی از کارشناسان دلیل بزرگ ماندن شکم بعد از زایمان را اینگونه تفسیر می کنند که بدن این ذخایر چربی اضافی را برای کمک به تولید شیر در خود نگه میدارد. علوم هنوز به طور قطعی به این سوال پاسخ نداده است.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید