چرا بعد از ورزش وزن بالا می رود و نباید وزن کرد؟

در این بخش از سایت می توانید علت افزایش وزن بعد از انجام تمرینات ورزشی را بخوانید و از علت اصلی این موضوع را که چرا بعد از ورزش وزن بالا می رود مطلع می شوید.

شاید برای شما پیش آمده باشد که بعد از انجام یک فعالیت ورزشی سنگین انتظار داشته باشید که وزنتان کم شده باشد، اما زمانی که بر روی ترازو می روید می بینید که حتی از قبل هم وزن شما بیشتر شده است. یکی از زمان هایی که وزن درست نیست بعد از ورزش کردن است و بهتر است در این زمان ها روی ترازو نروید. این موضوع به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. در ادامه این مطلب علت اصلی و علمی بالا رفتن وزن بعد از ورزش را بررسی کرده ایم.

علت بالا رفتن وزن بعد از ورزش کردن چیست؟

ورزش، به ویژه ورزش‌های شدید و فعالیت‌ های تمرینی مکانیکی (مانند تمرینات بدنسازی) می‌ تواند به موقتاً افزایش وزن منجر شود. این افزایش وزن بیشتر ناشی از عوامل زیر است:

تجمع آب بعد از ورزش

پس از فعالیت‌های ورزشی شدید، بدن ممکن است آب بیشتری را به عنوان پاسخ به تغییرات دما و فشار ناشی از تمرین ذخیره کند. همچنین، ممکن است ترکیب هورمون‌ها و الکترولیت‌ ها تغییر کند که می‌تواند باعث نگه‌داری آب در بدن شود. مصرف بیش از اندازه آب نیز سبب افزایش وزن می شود.

التهاب عضلات

ورزش‌ های شدید می‌توانند باعث تمدد عضلات و التهاب آنها شوند. این التهاب موقتی است و ممکن است باعث افزایش وزن به دلیل افزایش آب در محل التهاب شود.

تغییرات هورمونی

ورزش‌های شدید می‌ توانند به تغییرات هورمونی در بدن منجر شوند. برخی هورمون‌ ها می‌ توانند باعث افزایش اشتها و نگه‌داری آب در بدن شوند. این موضوع در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود. زنان قبل یا در حین زمان پریودی خود دچار افزایش وزن می شوند همچنین خانم هایی که نزدیک به سن یائسگی خود هستند این افزایش وزن را بیشتر از هر زمانی بعد از ورزش به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن ایجاد می شود تجربه می کنند.

رشد عضلانی

اگر شما تمرینات بدنسازی یا ورزش های مشابه انجام دهید، ممکن است عضلات شما مقداری بزرگ‌ تر و قوی‌ تر شوند. این نیاز به انرژی بیشتری دارد و ممکن است باعث افزایش وزن شما شود. در واقع رشد عضلات نشان دهنده این است که بدن شما سالم است زیرا فعالیت ورزشی سبب رشد و سنگینی عضلات نیز می شود.

مصرف مکمل

مصرف بعضی از پروتئین ها و یا مکمل هایی که برای تناسب اندام است سبب می شود بعد از تمرین با افزایش وزن رو به رو شویم. این مکمل ها حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات می باشد و کربوهیدرات در بدن آب زیادی را جذب می کند و افزایش آب در بدن باعث افزایش وزن بعد از ورزش می شود.

به هر حال، این افزایش وزن موقتی است و معمولاً به عنوان یک واکنش طبیعی بعد از تمرینات و فعالیت‌های ورزشی در بدن اتفاق می‌افتد. با ادامه تمرین و رعایت تغذیه مناسب، وزن شما به حالت معمول برمی‌ گردد و ممکن است حتی کاهش یابد.

چرا بعد از ورزش نباید خود را وزن کنیم؟

بعد از ورزش، بهتر است خود را فوراً وزن نکنید، زیرا این عمل ممکن است نتایج نادرستی را نشان دهد. دلیل اصلی این امر به علت تغییراتی است که پس از فعالیت ورزشی در بدن اتفاق می‌افتد. این تغییرات ممکن است به دلیل ترشح عرق حین ورزش کردن باشد، شما هنگام ورزش عرق بسیاری را از دست می‌دهید. این بدن روی بدن می ماند و همین موضوع سبب می شود بعد از تمرین وزن شما را تحت تأثیر قرار دهد.

در کل بهتر است برای وزن کردن خود بعد از ورزش حداقل 30 دقیقه تا 1 ساعت صبر کنید سپس بر روی ترازو بروید. به عنوان مثال، اگر همیشه صبح زود و با معده خالی وزن خود را اندازه‌گیری می‌ کنید، همین روال را بعد از ورزش نیز ادامه دهید تا نتایج دقیق‌تری به دست آورید.

عوامل دیگری که سبب می شود بعد از ورزش کردن وزن شما بالاتر برود

  • به تازگی شروع به ورزش کردن کرده اید.
  • به مقدار کالری که در روز مصرف می کنید توجهی ندارید و ممکن است بیش از کالری مورد نیاز خود غذا بخورید.
  • در بعضی از شرایط هنگامی که بدن در حال چربی سوزی می باشد ممکن است وزن شما بیشتر نشان داده شود.
  • بعضی از تمرینات سبب سنگین شدن عضلات بعد از ورزش می شود.

همچنین بخوانید: آیا وزن کم کردن با سرعت بالا خطرناک است

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.