چرا برف می بارد هوا گرم می شود

برف های سفیدی که در زمستان می بارد و زمین را سفید پوش می کند زیبایی زمستان را دو چندان می کند. می گویند وقتی برف می بارد هوا گرم تر می شود. در مطالب زیر می خواهیم بدانیم چرا وقتی برف می بارد هوا گرم تر می شود و دمای هوا افزایش پیدا می کند. آیا این موضوع واقعیت دارد یا ما این طور فکر می کنیم. آیا موقع بارش برف هوا گرمتر می شود یا این اثر نشستن برف بر روی زمین است که ما حس می کنیم هوا گرمتر شده؟ با مینویسم همراه باشید.

چرا در هنگام بارش برف هوا گرم تر می شود؟

برف گرما ایجاد نمی کند، گرمای هوا باعث بارش برف می شود. در هوای خیلی سرد ظرفیت هوا برای داشتن رطوبت بسیار کاهش پیدا می کند. آن چه به عنوان بخار آب باقی می ماند به عنوان یخ زدگی رسوب می کند. در همان زمان، تبخیر کاهش پیدا می کند و رطوبت هوا کم می شود در این شرایط برف تشکیل نمی شود. برای درک بهتر این موضوع مطلب برف چگونه تشکیل می شود را بخوانید.

هوای گرم تر می تواند رطوبت بیشتری را قبل از رسیدن به نقطه اشباع و بخار آب شروع به جمع شدن کند. بنابراین وقتی هوای گرم تر به مناطق خنک تری منتقل می شود نه تنها افزایش دما را احساس می کنیم بلکه بخار اضافی به صورت برف رسوب می کند و می بارد.

همچنین بخوانید: چرا برف سفید است؟

بنابراین هنگامی که هوای گرم تر به مناطق خنک تری منتقل می شود، ذرات آب به برف تبدیل می شود. پس به طور خلاصه، وقتی برف می بارد هوا گرم تر میشود زیرا بارش برف در نتیجه هوای خشک و خنک است که در اثر برخورد با یک رطوبت گرم، دما کاهش پیدا می کند و باعث تشکیل برف می شود پس وقتی برف می بارد هوا گرم تر می شود.

چرا در هنگام بارش برف دمای هوا گرمتر میشود؟

معمولا بیشترین بارش برف در اوایل بهار اتفاق می افتد زیرا شرایط آب و هوایی مناسبی در آن زمان ایجاد می شود که چند روز تقریبا هوا گرم می شود و مقدار قابل توجهی بخار آب در هوا نفوذ می کند. بعد از آن هوا به یک باره خنک می شود و این خنک شدن هوا باعث می شود آب به صورت تجمع زیاد برف، رسوب کند و ببارد و وقتی برف می بارد هوا گرم تر می شود.

در مقابل در اواسط زمستان، روزهای زیادی پشت سر هم سرد بوده است و رطوبت هوا بسیار کم است و بخار آب کافی در هوا وجود ندارد به همین دلیل بارش برف زیادی در این روزها اتفاق نمی افتد.

بارش برف در هوای گرم

در هوای خیلی سرد بخار آب زیادی در هوا نمی ماند. به همین دلیل هوای گرم می تواند رطوبت بیشتری نسبت به هوای سرد داشته باشد. در هوای گرم، وقتی رطوبت هوا با هوای بسیار سرد (-5 تا -40 درجه سانتی گراد) مخلوط می شود، روی ذرات گرد و غبار متراکم می شود و بلور های برف به دلیل سرمای زیاد یخ می زند. که این سرمای زیاد باعث ایجاد و بارش برف نمی شود. بیشتر بارش های زیاد برف در هوای تقریبا گرم زمین و در دمای 15 درجه فارنهایت یا بالاتر اتفاق می افتد. وقتی دما یک رقمی یا زیر صفر است بارش برف سنگین بعید است. این موضوع به این معنا نیست که هوا خیلی سرد است بلکه به دلیل خشک بودن زیاد هوا می باشد.

همچنین بخوانید: چرا در زمستان بیشتر از رنگ های تیره و در تابستان از رنگ های روشن استفاده می کنیم؟

آیا هوا تنها باید گرم باشد تا برف ببارد؟

توانایی جو برای حمل کردن رطوبت به دما وابسته است. به این معنی است که هر چه هوا گرم تر باشد رطوبت بیشتری در هوا وجود دارد. بنابراین برای بارش مقدار قابل توجهی برف، هوا باید گرم شود تا مقدار زیادی آب را در خود نگه دارد. به طور معمول، هوا نسبتا گرم است و سپس یک جبهه سرد از درون هوای گرم حرکت می کند و به سرعت دما را کاهش می دهد. باعث می شود آب در هوای سرد حل شود و به شکل برف از هوا ببارد. اگر کاهش دما سریع نباشد ممکن است باران منجمد ببارد. برای تشکیل برف تنها هوای گرم کافی نیست، پس برای بارش برف  هوا باید گرم باشد و سرمایی در آن نفوذ کند تا برف ببارد. و هنگامی که برف می بارد هوا گرم تر می شود.

و در آخر متوجه شدیم که چرا وقتی برف می بارد هوا گرم تر می شود؟ زیرا برای بارش برف، هوای گرم و رطوبت آن لازم است به همین دلیل در روز های برفی هوا گرم تر احساس می شود.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید