چرا ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نامیده شده است؟

خلیج فارس ایران سومین خلیج بزرگ جهان بعد از خلیج مکزیک و هادسون است. 10 اردیبهشت در ایران روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده است. اما علت این نامگذاری چیست و چرا 10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نامیده شده است؟ اگر علاقه مند هستید که راجب علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس بیشتر بدانید این مطلب را انتها بخوانید و همراه مینویسم باشید.

همچنین مجموعه پیام تبریک روز ملی خلیج فارس را از دست ندهید.

چرا روز 10اردیبهشت درتقویم روز ملی خلیج فارس نامیده شده است

در توضیح علت نام گذاری روز خلیج فارس گفته می شود، 10 اردیبهشت روزی است که در حدود 400 سال پیش در دوران صفویه، شاه عباس تنگه هرمز و هرمزگان را از اشغال پرتغالی ها آزاد کرد و حاکمیت ایران بر کل خلیج فارس به رسمیت شناخته شد.

خلیج فارس مسیر انتقال نفت کشورهای کویت، اماارات متحده عربی و عربستان است و سواحل آن را معادن گاز و نفت دربر گرفته است، از اینرو منطقه مهمی بشمار می رود. گفته می شود، یونانیان اولین کسانی بودند که این دریا را پارس نامیدند.

نامگذاری 10 اردیبهشت به عنوان روز ملی خلیج فارس از تاریخ 23 تیر سال 84 انجام شد و با تایید مصوبه هیات دولت، 10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نامیده شد.

دلیل نامگذاری روز ملی خلیج فارس، فتح هرمز و حاکمیت رسمی بر کل خلیج فارس در روز 10 اردیبهشت می باشد.

در سال های اخیر روز ملی خلیج فارس برای کشور ما اهمیت بیشتری پیدا کرده است. بعد از به قدرت رسیدن جمال عبدالناصر در مصر، به منظور اتحاد عرب ها، برخی کشورهای عربی سعی داشتند تا خلیج فارس را به عربستان نسبت دهند و واژه خلیج عربی یا جایگزین خلیج فارس کنند. خیلی ها نیز دلیل این پافشاری را همسایگی خلیج فارس با کشورهای عربی می دانند و بدون توجه به پیشینه تاریخی این منطقه معتقدند که به دلیل عرب زبان بودن ساکنان سواحل خلیج فارس و عدم تبعیت انها از ایران، این خلیج نباید فارسی خوانده شود و به منظور مقابله با ایران و با دلایل سیاسی اصرار دارند که خلیج عرب را جایگزین خلیج همیشگی فارس کنند.

پیام تبریک روز ملی خلیج فارس

دلیل نامگذاری روز خلیج فارس

علت نامگذاری 10اردیبهشت روز خلیج فارس

همانطور که متوجه شدید دلیل نامگذاری روز خلیج فارس، آزادسازی این منطقه در روز 10 اردیبهشت از چپاول اشغالگران پرتغالی بود. اما با وجود اثبات فارسی بودن این خلیج و حتی انتشار مطالبی مبنی بر دفاع از نام خلیج فارس از سوی نویسندگان کشورهای عربی شمال آفریقا، اعراب حاشیه فارس، این منطقه را به تحریف عربی خواندند و حتی در سال 1383 در اطلس نشنال جغرافی، بعد از دو قرن نام جدیدی زا به جای خلیج فارس به کار بردند که با حجم وسیعی از اعتراضات مواجه شد و مدیر این موسسه مشهور درصدد جبران این اشتباه برآمد.

گفته می شود، اولین بار در زمان قیمومت شیخ نشین ‌های خلیج فارس و از طرف یکی از نمایندگان سیاسی انگلیس مقیم در خلیج فارس اسم این منطقه دچار تحریف شد که در توصیف خلیج فارس نوشته بود: «من در تمام کتب و نقشه‌ های جغرافیایی نامی غیر از خلیج فارس ندیده بودم ولی در چند سال اقامت در سواحل خلیج فارس (بحرین) متوجه شدم که ساکنان ساحل عرب هستند بنابر این ادب حکم می‌کند که این خلیج را ع رب ی بنامیم».

بعد از قطع روابط ایران و انگلیس و ملی شدن نفت ایران، واژه خلیج عربی از سوی نماینده سیاسی انگلیسی مقیم بحرین، مطرح شد و تا جایی ادامه پیدا کرد که شورای عالی انقلاب برای مقابله با تبلیغات سیاسی و سودجویانه اعراب، تصمیم گرفت روزی را به عنوان روز ملی خلیج فارس در نظر بگیرد و جلوی اقدامات سیاسی را بگیرد. از اینرو روز 10 اردیبهشت که سالروز اخراج پرتغالی ها از منطقه هرمز بود را به عنوان روز ملی خلیج فارس معرفی کردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.