چرا نباید در حالت ایستاده آب نوشید؟

طبق مطالعات علمی بهترین حالت برای نوشیدن آب در وضعیت نشسته است. ایستاده نوشیدن آب برای بدن مضر است. در روایات اسلامی هم آمده است که بهتر است شب ها آب را در حالت ایستاده ننوشید ولی دلیل آن چیست و ایستاده نوشیدن اب چه ضررهایی می تواند به بدن ما برساند؟ این مطلب را تا انتها بخوانید تا دریباید که چرا نباید در حالت ایستاده آب نوشید.

چرا نباید ایستاده آب خورد؟

نوشیدن آب به اندازه نیاز بدن امری ضروری است و نقش مهمی در هیدراته نگاه داشتن بدن، کنترل وزن و به طور کلی سلامت بدن دارد و باید روزانه حداقل 8 لیوان اب نوشید. اما بهتر است نکاتی را هنگام نوشیدن آب رعایت کنید. چرا هیچ وقت نباید آب ایستاده بنوشید؟

ایستاده آب نوشیدن باعث می شود مواد مغذی را دریافت نکنید

مکانیسم بدن ما به گونه ای است که در حالت نشسته بیشترین مواد مغذی از غذا و آب را دریافت می کند. وقتی ایستاده اب می خورید نمی توانید تمام مواد معدنی موجود در آب را جذب کنید.
چرا نباید در حالت ایستاده آب نوشید؟

ایستاده آب خوردن برای کلیه ها مضر است

وقتی در حالت ایستاده آب می خوریم کیفیت تصفیه آب توسط کلیه ها کاهش پیدا می کند و ممکن است سبب تجمع ناخالصی ها در بدن شما شود که برای کلیه ها زیان آور است.

بخوانید: آب درمانی چیست و چه فوایدی دارد؟

چرا نباید ایستاده آب خورد: تشنگی ما کمتر رفع می شود

و بدتر از همه ، نوشیدن آب در وضعیت ایستاده عطش شما را فرو نمی ریزد. از آنجا که آب به طور مستقیم وارد معده می شود ، مواد مغذی و ویتامین ها به کبد و دستگاه گوارش نمی رسد. این امر به این دلیل است که وقتی ایستاده اید و آب می نوشید ، خیلی سریع از طریق سیستم گوارش عبور می کند و ریه ها و عملکرد قلب را به خطر می اندازد. سطح اکسیژن نیز از این طریق مختل می شود.

ایستاده آب خوردن باعث آسیب به معده می شود

وقتی که آب به سرعت وارد دیواره معده می شود می تواند به آن ضربه بزند. شاید تجربه کرده باشید که وقتی بعد از مدت طولانی که چیزی نخورده اید آب می نوشید با درد معده مواجه می شوید. به خصوص اگر ایستاده اب بنوشید و آب سرد باشد. اگر در حالت نشسته آب بخورید آب با سرعت کمتری از دیواره مری شما عبور میکند و بهتر با دمای بدن شما هماهنگ می شود.

اعصاب را تحریک میکند

وقتی بدن در حالت ایستاده قرار دارد سیستم سمپاتیک یا مبارزه بدن فعال است و وقتی که نشسته این بدن در حالت آرامش قرار دارد و عمل هضم راحتتر صورت می گیرد در حالت نشسته اعصاب به آرامش رسیده اند.

ایستادن و نوشیدن آب باعث می شود سیستم عصبی را برانگیخته شود و احساس خطر کند. مواد مغذی واقعاً از این طریق هدر می روند و بدن شما مجبور است با استرس یا هرگونه تنشی روبرو شود.

بخوانید: 6 قانون غذا خوردن برای کاهش وزن

ایستاده آب خوردن در روایات

حضرت علی علیه السلام:

“از ایستاده آب خوردن بپرهیزید که باعث دردی می شود که درمان ندارد مگر اینکه خدای عزوجل بهبودی ببخشد.” ( علل الشرایع 465)

امام صادق علیه السلام:

“ایستاده آشامیدن آب در روز، غذا را گوارا می سازد و ایستاده آشامیدن آب در شب، زرداب می آورد.”

همچنین در جایی نیز می فرمایند:”ایستاده آشامیدن آب در روز، مایه قدرت افزون‏تر و تن‏درستی بیشتر است.” (الکافی ج6 ص 383)

چند نکته مفید در رابطه با نوشیدن آب

چرا نباید در حالت ایستاده آب نوشید؟

  • هر زمان تشنه شدید آب بخورید شاید بدن شما به بیشتر از 8 لیوان آب در روز نیاز داشته باشد و یا خیلی کمتر از آن مثلا در نقاط سردسیر
  • آب یخ نخورید، آب ولرم بهترین مزایا را برای شما به همراه دارد. نوشیدن آب یخ می تواند جریان خون و روند هضم غذا را کند کند.
  • ناشتا آب بنوشید این کار به سم زدایی بدن شما کمک می کند.
  • نوشیدن آب در لیوان مسی توصیه شده است. طب سنتی و حتی مطالعات مدرن ثابت کرده اند که مس دارای خواص ضد باکتریایی  و آنتی اکسیدان های بی شماری است که در حفظ سلامت کلی بدن نقش بسزایی دارند.
  • آب را جرعه جرعه بنوشید و یک نفس آب نخورید.
  • بلافاصله بعد از غذا آب نخورید حداقل نیم ساعت صبر کنید.

نتیجه گیری:

ایستاده آب نوشیدن مضر است و علاوه بر موارد ذکر شده می تواند باعث ورم مفاصل، ریفلکس معده،آرتروز، سوء‌هاضمه و سوزش سر دل، مشکلات کلیوی و قلنج شود.

همان طور که توصیه می شود بنشینید و غذای خود را میل کنید. بدن ما به گونه ای طراحی شده است که هنگام نشستن و عقب نگه داشتن پشت خود حداکثر مزایای سلامتی را کسب خواهید کرد. هنگامی که آب خود را از یک بطری یا یک لیوان نشسته بنوشید ، مواد مغذی به مغز می رسد و فعالیت آن را تقویت می کند. همچنین به این روش به هضم بهتر کمک می کند و اطمینان می دهد که بعد از خوردن آب احساس نفخ نمی کنید. نوشیدن آب از این طریق از مسیر منظم طراحی شده عبور می کند و اطمینان حاصل می کنید که مزایای آن به همه اندامها می رسد. سموم از بین می روند ، ناخالصی ها خارج می شوند و سلامت شما به طور کلی بهبود می یابد!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.