چرا بازی کردن با اسلایم برای سلامت روان خوب است؟

«سلامتی بدون سلامت روان معنایی ندارد.»

قانون اساسی سازمان بهداشت جهانی بیان می کند: “سلامت حالتی از تندرستی کامل فیزیکی، روانی و اجتماعی است و صرفاً نبود بیماری یا ضعف نمی باشد”.

سلامت روان بخش لازم از تندرستی ماست که اغلب نادیده گرفته شده یا برداشت نادرستی از آن می شود. بیشتر ما بر بهبود سلامت فیزیکی خود برای سالم بودن تمرکز داریم و بخش داخلی تندرستی خود را که وضعیت سلامت روان است را نادیده می گیریم. در این مقاله ابتدا به بررسی بیماری روانی و دلایل ایجاد کننده آن می پردازیم و سپس اسلایم را معرفی کرده و توضیح می دهیم که چرا بازی کردن با اسلایم برای سلامت روان خوب است؟ و در پایان مقاله نحوه ساخت اسلایم در خانه را آموزش می دهیم. پس به طور کلی این مقاله شامل موارد زیر است:

بیماری روانی چیست و منشأ آن کجاست؟

اسلایم چیست؟

اسلایم و درمان اضطراب

جزء عاطفی در پس اسلایم

ASMR و مزایای درمانی اسلایم

زندگی روزمره ی ما مملو از فشار از جانب مدرسه، محیط کار و خانواده است. دانش آموزان از درس خواندن در طول کل روز برای رقابت با همکلاسی های خود دچار استرس می شوند در حالی که بزرگسالان باید انتظارات بالای روسای خود را برآورده کنند.

پس از یک روز طولانی در مدرسه یا کار، با بدنی خسته به خانه بر می گردیم و احساس خستگی و نگرانی می کنیم. تقاضاها و تهدید هایی که از عوامل بیرونی با آن ها مواجه هستیم منجر به ایجاد استرس در بدن ما شده و بر سلامت روان ما تأثیر می گذارد.

اسلایم و سلامت روان

بازی کردن با اسلایم چه نقشی بر سلامت روان دارد؟ اگرچه استرس گاهی اوقات برای هل دادن ما برای بهتر کار کردن و پیشرفت فراتر از یک سطح معینی خوب است اما ما تمایل به فروریختن و ویران شدن داریم. ناامیدی غیرمنطقی در ما آغاز می شود که خود منجر به نوسانات خلقی و ناتوانی در تمرکز می گردد. این شکل از نگرانی سلامت روان به یک بیماری روانی تبدیل می شود وقتی علائم پیشرفت شیوع پیدا می کنند و استرس مداوم، فعالیت روزانه ی شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

اگر سناریوی بالا برای شما آشناست، درک بیشتر در مورد بیماری روانی و اینکه چه کارهایی می توانید برای آن انجام دهید، حائز اهمیت است! بعد از بررسی بیماری روانی و دلایل بوجود آورنده آن به شما می گوییم که بازی کردن با اسلایم چگونه باعث بهبود سلامت روان ما می شود.

سلامت روان چیست و بیماری روانی به چه معناست؟

بیماری روانی بیماری است که موجب اختلالات ملایم تا جدی در رفتار می گردد که منجر به ناتوانی در مواجه با تقاضاها و روتین های معمولی زندگی می شود.

بیماری روانی، دسته ی گسترده ای از اختلالات را در بر می گیرد و بسیار رایج است. برآورد شده است که در یک سال، هر یک نفر از میان پنج بزرگسال در آمریکا برخی از شکل های بیماری روانی را تجربه می کند. با این وجود، بسیار از ما از صحبت کردن در مورد آن اجتناب می کنیم و به دنبال کمک نمی رویم. یک حامی و مشاور سلامت روان به نام گراهام پنترن توضیح می دهد که چگونه افرادی با بیماری روانی مانند او با “احساسات بزرگ” زندگی می کنند.

اما بیماری روانی چیزی نیست که از آن خجالت کشید! آن یک وضعیت پزشکی است همانند بیماری قلبی یا دیابت و قابل درمان است. بیش از 200 شکل طبقه بندی شده از بیماری روانی وجود دارد؛ رایج ترین اختلالات عبارتند از افسردگی، اوتیسم، زوال عقل، اسکیزوفرنی و اختلالات اضطراب.

علائم بیماری روانی

نشانه ها و علائم بیماری روانی متغیر هستند و بسته به نوع اختلال، شرایط و فاکتورهای دیگر تغییر می کنند. آن ها معمولاً بر احساسات، افکار و رفتار شما تاثیرگذارند. علائم رایج بیماری روانی شامل تغییر در خلق و خو، شخصیت، عادت های شخصی و برداشت های اجتماعی است. گاهی اوقات علائم اختلال سلامت روان به صورت مشکلات فیزیکی همچون درد معده، درد کمر، سردرد یا دردهای غیرقابل توضیح دیگر ظاهر می شود.

دلایل بیماری روانی

گستره ی وسیعی از دلایل برای بیماری سلامت روان وجود دارد و بسیاری از آن ها به استرس ناشی از فاکتورهای محیطی، ژنتیک یا ترکیبی از آن ها مرتبط می باشد.

فاکتورهای محیطی ایجاد کننده بیماری روانی

شرایط استرس­­ زا، وضعیت یا فشاری است که موجب استرس می شود. رویداد های مثبت و منفی که در زندگی اتفاق می افتند می توانند به عنوان یک استرس زا عمل کنند و به سلامت روان شما آسیب زنند. به عنوان مثال، وجود مهلت برای انجام کاری یا مواجه با ارتقای کاری ممکن است به نگرانی و اضطراب بیشتر منجر شود وقتی که شما در مواجه با آن ناتوان هستید. این رویدادها، سبک زندگی شما را تغییر می دهند و منجر به ایجاد افکار بدبینانه شده و نهایتاً به بیماری روانی همچون اختلال اضطراب می انجامد.

دلایل بیماری روانیاگر شما هم قربانی اضطراب هستید، این مطلب چیزی است که به من کمک کرد! من به کشف خود پرداختم و نهایتاً تکنیکی را یافتم که به من بسیار کمک کرد. من قادر هستم که هرگونه وحشت زدگی را از قبل متوقف کنم و با اضطرابم مواجه شوم.

نقش ژنتیک (ارثی) در بیماری روانی

بیماری های روانی گاهی اوقات در خانواده ها باقی می مانند و این بدان معنی است که فردی با سابقه ی خانوادگی بیماری روانی احتمال بیشتری دارد که با این مشکل رو به رو شود. محققان همچنین دریافتند که ژن های معین و تغییرات ژنتیکی با اختلالات روانی در ارتباط هستند. بررسی سابقه ی سلامت خانوادگی برای درک بهتر آن مفید خواهد بود. ترکیبی از محرک های زندگی و ژنتیک منجر به ایجاد بیماری روانی می شود.

پس از درک بیماری های روانی، ممکن است سوال کنید که چگونه می توانم به سلامت روانی خوب دست یابم؟ روش های مختلفی برای دستیابی به سلامت روان خوب و از بین بردن استرس وجود دارد. اما بگذارید آسان ترین راه حل را به شما معرفی کنم. اسلایم راه حل شماست!

اسلایم چیست؟

معرفی سریع اسلایم: اسلایم یک ماده ی خمیر مانند است که می توانید آن را ورز یا ماساژ داده و بکشید همانند خمیر بازی. این خمیر رنگ های مختلفی دارد و می تواند توسط گلوله ها، دکمه های فومی تزئین شود. اسلایم ها نرم و کشش پذیر هستند و این امکان برای شما فراهم می شود که آن ها را فشار داده و به هر شکلی که دوست دارید قالب گیری کنید. برخی از محبوب ترین اسلایم ها عبارتند از اسلایم های روغنی، اسلایم های درخشان و اسلایم های ترد. این اسلایم ها به دلیل ظاهر زیبا و صداهای دوست داشتنی که تولید می کنند، محبوب هستند. بازی کردن با اسلایم برای سلامت روان خوب است و باعث کاهش تنش ها و بیماری های روانی می شود.
 بازی کردن با اسلایم و نقش آن بر سلامتی

چگونه اسلایم به اضطراب کمک می کند؟(خصوصاً سلامت روان!)

اسلایم همانند یک اسباب بازی ضد استرس عمل می کند. آن یک ابزار ساده و موثر است که به شما در آرام شدن هنگام بازی با آن کمک می کند. عملکرد اصلی اسلایم، دور کردن ذهن شما از عوامل استرس زا و آرام کردن اعصاب شماست. شما می توانید با آسودگی آن ها را در کف دستان خود نگه داشته و مرتباً فشار و ورز داده و بکشید. این روند را دوباره و دوباره تکرار کنید. بسیاری از مردم بیان کرده اند که بازی کردن با اسلایم یک روند درمانی مفید است و هم بچه ها و هم بزرگسالان به یک اندازه از آن لذت می برند.

من دوست دارم که اسلایم را یک توپ استرس دستی بنامم. اولاً، ماهیچه های دست و مچ دست شما در هنگام فشردن آن در کف دست منقبض شده و هنگام رها کردن آن، آزاد می شود. وقتی که این چرخه را تکرار می کنید. تنش عصبی آزاد می شود. با ادامه دادن به بازی با یک اسلایم، نهایتاً تمام تمرکز شما به آن معطوف می گردد. این موجب می شود که از تمرکز بر منشأ استرس دور شوید و از تمام افکار منفی فاصله بگیرید. شما شروع می کنید به تحسین زیبایی اسلایم و از آن لذت می برید. بهترین بخش در مورد اسلایم این است که می توانید آن را تزئین کنید و توپ استرس دستی خود را بسازید!

کاهش استرس با بازی کردن با اسلایمعلاوه بر این، وقتی ذهن شما از استرس فاصله می گیرد، هورمون های شادی بخشی همچون اندورفین ها را ترشح می کند. اندورفین ها، آرام بخش ها یا مسکن های طبیعی هستند و به بالا بردن خلق و خوی شما کمک می کنند. احتمالاً به همین دلیل است که بسیاری از مردم اسلایم ها را می خرند تا بازی کنند و حتی خود یکی از آن ها می سازند!

پیشنهاد مطالعه: ساخت اسلایم در خانه با چسب ضدآب و مایع لنز

جزء عاطفی در پس اسلایم

یک جزء عاطفی در رابطه با اسلایم وجود دارد که با تحریک خاطرات کودکی به سلامتی روان شما کمک می کند. بسیاری از ما به یاد خمیر بازی می افتیم که همگی ما در کودکی با آن بازی کرده ایم. اسلایم شبیه به خمیرهای بازی است چنانکه شامل حرکات دست می شود و ما آن را با تمایلات بچگانه یخود مرتبط می کنیم. این خاطرات کودکی آرام بخش هستند و شما را آرام می کنند که به خواب بهتر و کاهش اضطراب کمک می کند.

همچنین، بازی با اسلایم اعصابی از دست شما را تحریک می کند که به ناحیه ی کناره ای مغز متصل است. این ناحیه با احساسات در ارتباط می باشد و وقتی تحریک شود احساس آرامش خواهید کرد. بنابران این دلایل توضیح می دهند که چرا بازی کردن با اسلایم برای سلامت روان خوب است و چگونه اسلایم احساسات مثبت را از کودکی گرفته و استرس شما را آزاد می سازد.

ASMR و مزایای درمانی اسلایم

بسیاری از ASMRtists  ویدئوهایی را از خود در حال بازی با اسلایم ضبط کرده اند و این ویدئوها بازدیدکنندگان زیادی را گرد آورده اند. ASMRtist که با اسلایم بازی می کند از تحریک حساسیتی لمسی، بصری و شنوایی سود می برد در حالی که نظاره­­ ی بازی دیگران با اسلایم برای بازدیدکنندگان تسکین بخش است.

پروفسور کرگ ریچارد، موسس دانشگاه ASMR، این محرک خاص را ASMR به واسطه ی مشاهده می نامد. صداهای خشن و تیزی که هنگام بازی با اسلایم تولید می شود درمان گر هستند و به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند. شخصاً من اسلایم های ترد را بیشتر دوست دارم چنانکه توپ های فومی بافت اضافی و صداهای تند و تیزی را تولید می کنند که بسیار آرام بخش هستند.

این یک دلگرمی است که چگونه چیزهای کوچک مانند اسلایم می توانند چنین تفاوت بزرگی را در ارتباط با شرایط سلامت روانی ایجاد نمایند!

asmr به چه معناست؟

ای‌ اس‌ ام‌ آر به معنی واکنش ارادی اوج‌ گیری حسی یا (به انگلیسی: ASMR) عبارتی است که به احساس تحریک حسی یا «مورمور شدن» لذت‌ب خش و آرامش‌ بخشی در سر و بدن اشاره دارد که با تماشای ویدئوهایی با مضمون نجوا در گوش، شانه کردن مو، توجه نزدیک و خودمانی فردی در یک ویدئو به تماشاکنندگان آن ویدئو، و غیره، به فرد تماشاکننده دست می‌دهد.

برای آن هایی که استرس دارند یا از بیماری های روانی رنج می برند، اسلایم را پیشنهاد کنید. زیرا بازی کردن با اسلایم برای سلامت روان خوب است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.