چرا سانسوریا پیچ می‌ خورد (۹ دلیل و راه حل)

پیچ خوردن برگ های سانسوریا یک مشکل رایج در نگهداری و مراقبت از این گیاه آپارتمانی است. ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که علت پیچ خوردن برگ های سانسوریا چیست و باید برای جلوگیری از پیچ خوردن برگ های سانسوریا چکار کنید؟

به طور کلی، آبیاری کم یا بیش از حد، قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش نور خورشید،‌ حمله آفات و شوک تعویض گلدان همگی از دلایل پیچ خوردن برگ های گیاه سانسوریا هستند. اگر بیماری پوسیدگی ریشه نیز وجود داشته باشد، گلدان گیاه را تعویض کنید و فقط وقتی 3 تا 5 سانتی متر از سطح خاک خشک بود آبیاری گلدان سانسوریا را انجام دهید. گیاه را در دمای بین 20 الی 30 درجه سانتیگراد نگه دارید و برای رهایی از شر آفات برگ‌ ها را با روغن چریش پاک کنید.

نگران نباشید. در این مقاله مرحله به مرحله به شما آموزش می‌ دهیم که چگونه مشکل لوله شدن و پیچ خوردن برگ های سانسوریا را برطرف کنید. اما قبل از همه چیز باید دلیل اصلی این مشکل را بیابید.

دلایل پیچ خوردن برگ های سانسوریا و راه حل‌ های آن

بسیار مهم است که دلیل اصلی پیچ خوردن برگ های سانسوریا را بیابید و بر اساس آن اقدامات لازم در جهت برطرف کردن این مشکل انجام دهید. در غیراینصورت، نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد. بنابراین، در ادامه علت پیچ خوردن برگهای سانسوریا و نحوه برطرف کردن آن‌ ها برای شما آورده شده است.

آبیاری کم

کم آبی اصلی‌ ترین دلیل پیچ خوردن برگ های سانسوریا است. اگر به گیاه سانسوریا کمتر از نیاز آب دهید، نمی‌تواند عملکردهای فیزیولوژیکی طبیعی خود را داشته باشد. بدون آب، ریشه سانسوریا نمی‌تواند مواد مغذی موجود در خاک را جذب کند زیرا این مواد مغذی به صورت محلول در آب هستند.

علاوه بر این بدون آب،‌گیاه نمی‌ تواند مواد مغذی را به برگ‌های منتقل کند. در نتیجه،‌ برگ های گیاه دچار پیچ‌خوردگی و حتی در موارد شدید چین و چروک می‌شود. قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها یکی دیگر از علائم رایج آبیاری کم است.

راه حل: گیاه سانسوریا برای بقا به آبیاری زیاد نیاز ندارد. آبیاری هر 2 الی 4 هفته یکبار برای مرطوب نگه داشتن خاک آن کافی است. تعداد دفعات آبیاری و مقدار آن به فصل، اندازه گلدان و ترکیب خاک بستگی دارد.

اگر خاک سفت است، قبل از آبیاری باید آن را نرم کنید و سپس آبیاری منظم را شروع کنید. در عرض چند روز،‌ پیچ خوردن برگ های سانسوریا برطرف خواهد شد. مواظب باشید که آبیاری بیش از حد نیز این مشکل را بدتر می‌کند.

آبیاری بیش از حد موجب پیچ خوردن برگ های سانسوریا می‌شود

آبیاری بیش از حد می‌ تواند برای گیاه کشنده باشد و گاهی اوقات نجات گیاه غیرممکن می‌شود. علاوه بر زردن شدن برگ های سانسوریا، پیچ خوردن برگ های سانسوریا نیز نشانه‌ی آبیاری بیش از حد است.

اگر گیاه خود را بیش از حد آبیاری کنید،‌ به بیماری پوسیدگی ریشه مبتلا خواهد شد. به دلیل پوسیدگی ریشه،‌ ریشه دیگر نمی‌تواند عملکرد مناسب خود را داشته باشد. این بیماری قارچی موجب پوسیده شدن ریشه‌ها می‌شود.

در نتیجه، نمی‌تواند آب و مواد مغذی مورد نیاز برای عملکرد مناسب خود را جذب کنید و از این رو پیچ‌خوردگی برگ‌ها شروع می‌شود.

راه حل: اگر فکر می‌کنید که آبیاری بیش از حد مشکل گیاه شماست،‌ باید بلافاصله ریشه گیاه را بررسی کنید. کل گیاه را از گلدان خارج کنید و ریشه گیاه را با آب بشویید و خاک اطراف آن را پاک کنید. حالا ریشه‌ها را به دقت بررسی کنید،‌ اگر ریشه دچار پوسیده شده باشد حتما بوی بد آن را متوجه خواهید شد. قسمت‌های آلوده ریشه را جدا کنید و با پودر زغال آن را ضدعفونی کنید.

گلدان را با خاک تازه بپوشانید و و برای جلوگیری از آلودگی مجدد گلدان را نیز تعویض کنید. اگر پوسیدگی ریشه شدید باشد، باید گیاه را تکثیر کنید تا از از بین رفتن آن جلوگیری کنید.

کمبود نور

شرایط نور داخل خانه برای بقای گیاه کافی است. اما اگر حداقل نور را دریافت نکند،‌ ممکن است علائمی مانند پیچ خوردن برگ های سانسوریا را مشاهده کنید.

مانند سایر گیاهان، گیاه سانسوریا نیز برای عمل فتوسنتز خود به کمی نور نیاز دارد. ما می‌دانیم که فتوسنتز یک فرآیند ضروری برای تهیه غذا گیاهان است. بدون غذا، برگ های گیاه نمی‌توانند زنده بمانند و علائم پیچ‌خوردگی را نشان می‌دهند.

راه حل: گیاه سانسوریا خود را نزدیک پنجره یا جایی که نور کافی برای فتوسنتز را دریافت می‌کند، قرار دهید. اگر خانه شما نور طبیعی ندارد،‌ می‌توانید از یک منبع نور مصنوعی برای برآورده کردن نیازهای گیاه استفاده کنید. سانسوریا می‌تواند بدون هیچ مشکلی از منبع نور مصنوعی برای فتوسنتز خود استفاده کند.

استفاده نادرست از کود از دلایل پیچ خوردن برگ های سانسوریا

گیاه به کوددهی مکرر نیاز ندارد. در فصل تابستان یا در دوره رشد گیاه،‌ کوددهی یکبار طی یک الی دو ماه برای تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاه کافی است. استفاده بیش از حد از کود می‌تواند به ریشه و برگ‌های گیاه آسیب وارد کند. برگ های سانسوریا نمی‌توانند مواد مغذی اضافی را تحمل کنند و علائمی مانند سوختن برگ‌ها یا پیچ‌خوردگی آن‌ها ظاهر می‌شوند.

راه حل: برای اطمینان از اثربخشی کود از کود غنی شده با نیتروژن استفاده کنید. در صورت امکان می‌توانید از کود آلی نیز استفاده کنید زیرا به تدریج آزاد می‌شود.

بنابراین، خطر کوددهی بیش از اندازه را نخواهید داشت. همیشه دوز توصیه شده بر روی محصول را رعایت کنید. دوز توصیه شده بر روی بسته محصول درج شده است.

تنش دمایی

دمای بالا می‌تواند موجب شود تا برگ های سانسوریا شما پیچ بخورند. وقتی دما بالا می‌رود،‌ فرایند ترادمش یا تعریق گیاه تسریع می‌شود. بنابراین، گیاه بیشتر از حد معمول آب از دست می‌دهد. در نتیجه،‌ از دست دادن آب موجب پیچ خوردن برگ های سانسوریا می‌شود.

از طرف دیگر، دماهای پایین نیز می‌تواند همین تاثیر را بر روی گیاه داشته باشد. به دلیل پایین بودن دما، آب موجود در برگ‌های گیاه یخ می‌زند و کریستال‌هایی را شکل می‌دهد. این امر موجب آسیب دائمی به برگ‌های گیاه خواهد شد.

راه حل: اگر در شهری زندگی می‌کنید که دمای هوا خیلی بالا می‌رود، باید اطمینان حاصل کنید که گیاه در سایه بماند. یا گیاه را در جایی قرار دهید که دمای آن پایین‌تر است.

حال، اگر دما زیر 10 درجه سانتیگراد است، نباید گیاه را بیرون از محیط نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که در دمای مناسب در داخل خانه نگهداری شود.

به این ترتیب گیاه شما از تنش دمایی احیا می‌شود و می‌توانید برگ‌های پیچ خورده را احیا کنید.

PH خاک نادرست

PH صحیح خاک برای خاک گیاهان آپارتمانی بسیار مهم است. از آنجایی که PH خاک تعیین‌کننده دسترسی‌پذیری مواد مغذی موجود در خاک است،‌ محدوده مطلوب برای PH بین 5/5 تا 7/5 برای گیاه سانسوریا است.

در خاک با PH پایین یا اسیدی، منیزیم در دسترس نخواهد بود. بنابراین، برگ‌ها نمی‌توانند کلروفیل تولید کنند که برای فتوسنتز ضروری است. بنابراین، برگ‌های پایین‌تر یا قدیمی‌تر علائمی مانند زرد شدن یا پیچ‌خوردگی را نشان خواهند داد.

راه حل: برای برطرف کردن این مشکل باید PH خاک را بررسی کنید. اگر PH خاک خیلی پایین باشد یا اسیدی باشد،‌ باید آن را افزایش دهید. این کار با افزودن آهک هیدراته به خاک بسیار آسان است.

از طرف دیگر، اگر سطح PH بالاتر از مقدار توصیه شده باشد، می‌توانید قبل از آبیاری مقداری آب لیمو به آب اضافه کنید. این کار باعث می‌شود تا PH خاک پایین آید.

درهم پیچیدگی ریشه گیاه سانسوریا

تغییر اندازه گلدان بر اساس سن گیاه الزامی است. با بالا رفتن سن و ثابت ماندن اندازه گلدان، ریشه درهم پیچیده می‌شود. در اینصورت، ریشه یک شبکه‌ی درهم تنیده‌ی دایره‌ای در داخل گلدان ایجاد می‌کند. اگر ریشه گیاه دچار درهم پیچیدگی شود، این امکان وجود دارد که برگ‌های آن نیز پیچ بخورند.

زیرا ریشه نمی‌تواند به فضای کافی دسترسی داشته باشد که عملکرد و مصرف مواد مغذی را محدود می‌کند.

راه حل: باید اندازه گلدان و سن گیاه سانسوریا خود را بدانید و سپس در مورد تعویض آن تصمیم‌گیری کنید. این کار به گیاه اجازه می‌دهد تا دوباره احیا شود.

پوسیدگی ریشه از دلایل پیچ خوردن برگ های سانسوریا

آبیاری زیاد یا باقی ماندن آب راکد داخل گلدان می‌تواند این عفونت قارچی را تسریع بخشد. خاک مرطوب و خیس توانایی ریشه در استفاده از اکسیژن را از بین برده و موجب ایجاد محیطی خفه‌کننده برای ریشه گیاه می‌شود. این شرایط برای رشد بیماری قارچی ایده آل است.

به دلیل پوسیدگی ریشه، ریشه آسیب می‌بیند و دیگر نمی‌تواند عملکرد خود را داشته باشد. این می‌تواند برای گیاه کشنده باشد. در اینصورت گیاه از بین خواهد رفت.

از آنجایی که گیاه نمی‌تواند نیازهای خود را تامین کند، پیچ خوردن برگ های سانسوریا رخ می‌دهد.

راه حل: ردیابی پوسیدگی ریشه در مراحل اولیه کار آسانی نیست زیرا هیچ‌گونه علائمی را نشان نمی‌دهد. وقتی برای نجات گیاه خیلی دیر شده است علائم قابل مشاهده‌ای مانند پیچ‌خوردگی و زرد شدن برگ‌ها را خواهید دید. بنابراین هنگام مشاهده علائمی مانند پیچ خوردن برگ های سانسوریا باید ریشه‌ها را نیز بررسی کنید.

تکثیر گیاه

تکثیر گیاه یک فرآیند طبیعی در گیاهان آپارتمانی است. اگر به تازگی گیاه خود را تکثیر کرده‌اید، طبیعی است که کمی زمان می‌برد تا ریشه با محیط جدید خاک خود سازگار شود.

در طی این دوره، گیاه نمی‌تواند آب کافی را برای ادامه عملکردهای فیزیولوژیکی خود انجام دهد. پیچ خوردن برگ‌ها یکی از علائم قابل مشاهده از تکثیر گیاه است.

راه حل: بعد از تکثیر گیاه را در سایه نگه دارید و به مقدار متوسط آن را آبیاری کنید. بعد از چند روز، گیاه با محیط جدید خود سازگار خواهد شد.

از خاک‌های قدیمی استفاده نکنید زیرا مواد مغذی لازم را برای گیاه تامین نمی‌کند. برای تکثیر گیاه سانسوریا بهتر است از خاک غنی از مواد مغذی و دارای زهکش خوب استفاده کنید.

علاوه بر این، ممکن است که برگ‌ های گیاه سانسوریا شما به دلیل شپشک آردآلود یا کنه عنکبوتی پیچ خورده است. این حشرات آب برگ‌ ها را می‌ مکند و این می‌ تواند دلیل پیچ خوردن برگ های سانسوریا شما باشد.

راه حل: حذف این آفات از روی گیاه کار دشواری نیست. در مرحله اولیه پاک‌ سازی، برگ‌ های گیاه را با یک پارچه آغشته به الکل تمیز کنید. روغن چریش یک روش ارگانیک بسیار موثر برای مبارزه با این حشرات است.

همچنین بخوانید: نحوه پاجوش زدن سانسوریا

جلوگیری از پیچ خوردن برگ های سانسوریا

در ادامه بهترین روش‌ های مراقبت از گیاه سانسوریا برای جلوگیری از پیچ خوردن برگ های سانسوریا آورده شده است. اگر می‌ خواهید گیاه سانسوریا به خوبی در محیط خانه شما رشد کند، باید مراقبت‌ های زیر را انجام دهید:

  • از نور کافی اطمینان حاصل کنید اما از نور مستقیم خورشید اجتناب کنید. منبع نور مصنوعی نیز یک راه موثر برای وقتی است که نور طبیعی در دسترس نیست.
  • همیشه از تابستان تا بهار به طور متوسط آبیاری کنید. دفعات آبیاری در زمستان را کاهش دهید.
  • اطمینان حاصل کنید که آب راکد وجود ندارد و خاک آب اضافی را از طریق سوراخ‌ های زهکشی تخلیه می‌کند.
  • گیاه سانسوریا خود را در دمای اتاق نگه دارید.
  • می‌ توانید برگ‌ های گیاه را گاهی آبپاشی کرده و با پارچه‌ای مرطوب پاک کنید. این کار حشرات را دور نگه می‌ دارد.
  • کوددهی هر 6-4 هفته یک بار برای اطمینان از تامین مواد مغذی مورد نیاز کافی است. (می‌ توانید از کود مخصوص کاکتوس‌ ها و ساکولنت‌ ها استفاده کنید)؛
  • اگر فکر می‌ کنید که گیاه شما دچار مشکل درهم‌ پیچیدگی ریشه شده است، باید در اسرع وقت به گلدانی بزرگ‌ تر منتقل شود. اگر نمدانید چگونه مقاله نحوه تعویض گلدان سانسوریا را بخوانید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تمام دلایل و راه حل‌ های ممکن برای پیچ خوردن برگ های سانسوریا را پوشش دهیم. اگر دلیل دیگری به ذهن شما رسید، خوشحال خواهیم شد که این دلیل را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید:

علت پژمرده شدن گل های آپارتمانی

از بین بردن پشه گلدان

هر چند وقت یکبار باید خاک گلدان را عوض کرد

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.