چرا آسمان آبی است به زبان کودکانه و ساده

آیا تا به حال تلاش کرده اید که به کودکان توضیح دهید که چرا رنگ آسمان آبی است؟ توضیح موارد علمی به کودکان مانند اینکه باران چگونه تشکیل می شود و یا چرا برف سفید است ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد اما اگر متن زیر را بخوانید به راحتی می توانید به کودکان درباره علت رنگ آبی آسمان توضیح دهید.

توضیح علت رنگ آبی آسمان برای کودکان

آسمان به دلیل نحوه ارتباط نور خورشید با جو ما آبی است. برخی از مردم فکر می کنند آسمان آبی است زیرا نور خورشید از اقیانوس منعکس شده و دوباره به آسمان منعکس می شود. برخی دیگر فکر می کنند آسمان به دلیل آب موجود در جو آبی است. اما آسمان در مکانهایی بسیار خشک مانند کویر، نیز آبی است. اما واقعا چرا اسمان ابي است؟

نور خورشید نور سفید و ترکیبی از همه رنگ هاست. وقتی نور خورشید به زمین می تابد از بین ذرات معلق در هوا عبور می کند. این ذرات مقداری از نور خورشید را جذب کرده و مقداری را بازتاب می دهند. رنگ آبی بیشترین رنگی است که توسط ذرات معلق موجود در هوا بازتاب داده می شود. بنابراین چشم ما آسمان را آبی می بیند.

چرا آسمان آبی است به زبان کودکانهدر واقع هوا از اجسام ریز و بیشماری تشکیل شده است که بیشتر آنها مولکول های نیتروژن هستند. مولکولهای نیتروژن بیش از رنگهای دیگر نور آبی را پراکنده می کنند. بنابراین کمی نور آبی در آسمان منعکس می شود و سپس وارد چشم ما می شود. این باعث می شود آسمان آبی به نظر برسد.

اگر بخواهید توضیح کاملتری در مورد علت رنگ آبی آسمان به کودکان بدهید بهتر است توضیحات زیر را نیز اضافه کنید:

نور خورشید سفید به نظر می رسد اما اگر تا به حال با منشور بازی کرده باشید یا رنگین کمان را دیده باشید می دانید که نور خورشید از همه رنگهای رنگین کمان تشکیل شده است. رنگ های مختلف نور دارای طول موج های مختلف هستند. امواج نور آبی کوتاه تر از امواج نور قرمز است و اتمسفر نور آبی خورشید را بیش از رنگ های دیگر پراکنده می کند.

همچنین بخوانید: آموزش اخلاق به کودکان  تا قبل ۱۰ سالگی

چرا آسمان آبی است به زبان کودکانههمه طول موج های نور در یک خط مستقیم حرکت می کنند مگر اینکه چیزی مانع آن ها شود و آن ها را منعکس، خمیده و یا پراکنده کند.

وقتی نور خورشید به جو زمین می رسد نور آبی توسط مولکولهای ریز موجود در جو زمین از هر جهت پخش می شود. رنگ آبی بیشتر از رنگهای دیگر پراکنده می شود زیرا به صورت امواج کوتاهتر و کوچکتر حرکت می کند. به همین دلیل است که بیشتر اوقات آسمان آبی می بینیم.

آیا آسمان در سیارات دیگر نیز آبی است؟

همه چیز به آنچه در جو است بستگی دارد! به عنوان مثال ، مریخ دارای جو بسیار نازکی است که بیشتر از دی اکسید کربن ساخته شده و با ذرات ریز گرد و غبار پر شده است. این ذرات ریز نور را متفاوت از گازها و ذرات موجود در جو زمین پراکنده می کنند.

در این نوشته درباره اینکه چرا آسمان آبی است به زبان ساده صحبت کردیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.