چرا میگن شب حموم نرید؟ چه ضررهایی دارد؟

به چه دلیل حمام رفتن در شب توصیه نمی شود

در طب سنتی و اسلامی از انجام برخی کارها در شب منع شده مانند حمام کردن، ناخن گرفتن و غیره. اما دلیل آن چیست؟ چرا حمام در شب ضرر دارد. در ادامه به این موضوع می پردازیم که چرا میگن شب حموم نرید.

دوش گرفتن در شب همیشه برای کسانی که تا پاسی از شب بیرون کار می کنند یک معضل است. اکثر افراد به دلیل فعالیت های مختلف، تا عصر فعالیت می کنند، بنابراین فقط قبل از خواب زمان دوش گرفتن دارند.
اگر فکر میکنید دوش گرفتن در شب باعث طراوت شما خواهد شد پس سخت در اشتباه هستید. دوش گرفتن در شب اگرچه باعث می شود بدن احساس تمیزی و راحتی کند و به خواب راحت کمک کند، اما عادت دوش گرفتن در شب می تواند در واقع بر سلامتی بدن انسان تأثیر منفی بگذارد. در این پست مضرات شب حمام رفتن را به شما خواهیم گفت.

چرا میگن شبها حموم نرید

موارد زیر تأثیر خطرات حمام شبانه برای سلامتی بدن انسان است.

حمام در شب باعث روماتیسم می شود

روماتیسم یک بیماری خود ایمنی است، بیماری که باعث التهاب مفصل میشود، به طوری که فرد مبتلا به این بیماری درد را احساس می کند. علت روماتیسم به خودی خود چندان مشخص نیست، اما به گفته کارشناسان بهداشت، این بیماری ناشی از یک اختلال ژنتیکی است که به افراد مولد حمله می کند.

علائم روماتیسم:

  • درد در مفاصل
  • ناحیه مفاصل در حین تماس گرم می شود
  • سفت شدن مفاصل هنگام صبح
  • رنگ مایل به قرمز روی مفصل وجود دارد
  • کاهش عملکرد مفاصل آسیب دیده

چرا میگن شب حموم نرید

رماتیسم یک بیماری خطرناک تلقی نمیشود، اما در صورت وجود علائم روماتیسم، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر از روماتیسم رنج می برید و مجبورید شب حمام کنید، از آب گرم استفاده کنید. آب سرد می تواند بیماری شما را تشدید کند.

اگر درد زانو دارید بخوانید: بهترین ورزش برای درمان زانو درد

باعث پیری زودرس می شود

حمام کردن در شب باعث پیری زودرس میشود. برخی از افراد گفته اند که هنگام حمام شبانه، بدن با آب سرد تحریک شده و متابولیسم بدن زیاد میشود. بنابراین حمام در شب با آب سرد باعث افزایش متابولیسم می شود. از این رو بدن باید به مقدار کافی کالری و اکسیژن داشته باشد تا بتواند آن را تثبیت کند.

ریه ها را مرطوب میکند

حمام شب باعث خیس شدن ریه ها می شود. ریه های مرطوب ناشی از عفونت های ویروسی و باکتریایی هستند که فقط از هوا ناشی می شوند. بیماران معمولاً با سرفه همراه با بلغم، مشکل در تنفس یا تا زمانی که بدن دچار لرز شود ، احساس خواهند کرد.

چرا میگن شب حموم نرید

دوش شب باعث اسید اوریک می شود

شب حمام کردن همچنین می تواند منجر به حملات نقرس شود. این بیماری در واقع به دلیل مصرف زیاد مواد پورین در بدن ما ایجاد می شود، تا سطح اسید اوریک در بدن افزایش یابد. میتواند منجر به این شود که کلیه ها دیگر قادر به نگهداری یا دفع این ماده نباشند.

باعث اختلال در متابولیسم بدن می شود

وقتی شب حمام می کنید، باید مراقب باشید. زیرا می تواند متابولیسم بدن را مختل کند. به این دلیل که هنگام شب، دمای بدن ما شروع به ضعیف شدن می کند و به استراحت نیاز دارد. اگر حمام کنیم و منافذ باز شوند، آب وارد بدن ما می شود و باعث اختلال در هورمون های بدن می شود.

باعث سرماخوردگی می شود

شب زمان استراحت بدن است، حمام کردن در شب نیز می تواند باعث سرماخوردگی بدن و احساس تب شود. به خصوص اگر دمای بدن شما هنگام استحمام هنوز بالا باشد و احساس گرما کنید.

چرا میگن شب حموم نرید

می تواند تب ایجاد کند

با توجه به باز شدن منافذ، دمای بدن در شب شروع به زیاد شدن می کند. این امر به این دلیل است که اگر بدن با دمای بالای ما در شب ها با آب سرد شسته شود، منافذ بدن باز شده و بدن ما را مانند تب، گرم و سرد می کند.

می تواند بر درد ماهیچه ها تأثیر بگذارد

تعداد کمی از افرادی که شب ها حمام می کنند احساس درد عضلانی می کنند، این به دلیل دوش آب سرد در شب است.

تحت هر شرایطی اگر مجبورید شبها حمام بروید سعی کنید با آب گرم خود را بشویید.

حمام شب برای سلامت مو خوب نیست

یکی از دلایلی که می گویند شب ها به حمام نروید مربوط به سلامت مو می باشد. موها باید بعد از حمام و قبل از خواب به خوبی خشک شوند. اما معمولا چون افراد سریعا دوش گرفته و بلافاصله به خواب می روند معمولا موها مرطوب و نم دار است. با موی خیس خوابیدن علاوه بر اینکه باعث سردرد و احساس سرماخوردگی می شود ممکن است باعث ایجاد موخوره در موهای شما شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.