چرا قرص زاناکس خطرناک است ؟ (خطرات قرص زاناکس)

زاناکس که نام دیگر آن آلپروزولام است، یکی از داروهایی است که به طور گسترده در ایران و آمریکا و خیلی از کشور های بزرگ تجویز می شود. این روش درمانی به منظور کمک به افراد برای مقابله با علائم مربوط به اضطراب و اختلال هراس طراحی شده است ، اما همچنین مردم از ان برای فرار از اضطراب وضعیتی مانند ترس از پرواز استفاده می کنند. متأسفانه به دلیل تأثیرات آن و در دسترس بودن آسان ، زاناکس به دارویی تبدیل شده است که معمولاً مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

بسیاری از افراد انقدر درمورد زاناکس و افرادی که از ان استفاده میکنند میشوند  ، که تعجب می کنند که چرا زاناکس خطرناک است؟ این غیر معمولی نیست که افرادی که از زاناکس استفاده می کنند از خطرات آن آگاه نیستند زیرا استفاده از آن بسیار گسترده شده است.

زاناکس چه کاری انجام می دهد؟

بخش مهمی از درک اینکه چرا زاناکس خطرناک است ، به درک چگونگی عملکرد و آنچه این دارو انجام می دهد ، مربوط است.

زاناکس در طبقه ی داروهای بنام بنزودیازپاین ها یا بنزوها قرار دارد که برای اولین بار در دهه 1960 به بازار عرضه شد. این داروها نه تنها برای درمان اضطراب و اختلال هراس بلکه برای اختلالات خواب و تشنج تجویز می شوند.

در حال حاضر ، بنزوها تقریباً یک از هر پنج نسخه مواد کنترل شده را تشکیل می دهند.

علاوه بر زاناکس ، بنزوهای دیگری که معمولاً تجویز می شوند شامل اتیوان ، والیوم و لیبریوم است.

زاناکس خطرناک است زیرا نیمه عمر کوتاهی دارد. این به میزان زمانی که طول می کشد تا غلظت دارو در خون پس از یک دوز به اوج خود برسد مربوط است. هنگامی که یک دارو نیمه عمر کوتاه تری داشته باشد ، تمایل به عملکرد سریع در آن وجود دارد و فرد می تواند آن را سریعتر احساس کند و این نشان دهنده پتانسیل بالای سوء مصرف دارو است.

هنگامی که شخصی زاناکس را مصرف می کند ، این دارو متابولیزه می شود و سپس به مغز می رود و فعالیت GABA را افزایش می دهد. زاناکس یک اثر آرامش بخش را به سرعت ایجاد می کند. با گذشت زمان وقتی شخصی به مصرف زاناکس ادامه می دهد ، تمایل دارد که تولید طبیعی خود GABA را کاهش دهد ، و وقتی این اتفاق بیفتد ، احساس می کند که برای رسیدن به همان اثر ، باید دوزهای بالاتری مصرف کند. این یکی از دلایل خطرناک بودن زاناکس است. وقتی شخصی مجبور است دوز خود را به سرعت افزایش دهد ، انها سطح تحملی را ایجاد کرده و این یکی از اولین شاخص های سوء استفاده و وابستگی به یک دارو است.

اگر نمی دانید چرا زاناکس خطرناک است ، احتمال اعتیاد به ان آنقدر مهم است که نادیده گرفتن آن غیرممکن است. افرادی که زاناکس مصرف می کنند ، چه به دلایل درمانی و تفریحی ، ممکن است احساس کنند که پس از مدت کوتاهی از مصرف آن ، نمی توانند زندگی خود را بدون کمک دارو طی کنند.

چرا زاناکس در طولانی مدت خطرناک است

زاناکس نه تنها  می تواند وابستگی ایجاد کند و خطرناک است ، بلکه می تواند اثراتی بر سلامتی نیز داشته باشد که مضر است. تحقیقات نشان داده است که سوءاستفاده از زاناکس می تواند منجر به آسیب حافظه طولانی مدت ، تغییرات عاطفی و یا گرایش به خودکشی شود.

همچنین ، اگر شما یک مصرف کننده ی زاناکس هستید و سعی کنید مصرف آن را به طور ناگهانی متوقف کنید ، می تواند منجر به علائم ترک شود. علائم ترک زاناکس می تواند از خفیف تا شدید باشد و برای کاربران این علائم می تواند شامل تشنج یا قسمت روانی ، همراه با تاری دید ، ضربان سریع قلب ، بی خوابی و بسیاری از مشکلات جدی تر دیگری باشد.

چرا زاناکس هنگام ترکیب شدن با مواد دیگر خطرناک است

یکی دیگر از دلایل خطرناک بودن زاناکس ،احتمال مصرف بیش از حد دوز و مرگ است که ممکن است هنگام میکس شدن با سایر مواد از جمله الکل ایجاد شود. زاناکس با الکل مصرف نشود

مردم غالباً برای تقویت آرامش و اثرات آرام بخش دارو ، زاناکس را با الکل میکس می کنند ، اما عوارض جانبی ان می تواند کشنده باشد.

الکل مانند زاناکس ، سیستم عصبی مرکزی را کم کار و فعالیت GABA در مغز را مهار می کند. هنگامی که زاناکس و الکل کنار هم قرار می گیرند ، ممکن است بیش از حد حالات آرام بخش ایجاد شود. با آرام بخش بیش از حد ، نتایج می تواند نه تنها خطر حوادث خطرناک بلکه کاهش شدید تنفسی و مشکلات قلبی را شامل شود و فرد ممکن است هوشیاری خود را از دست دهد. شخصی که زاناکس و الکل را با هم ترکیب کرده است ممکن است علائمی از قبیل خواب آلودگی ، نبض آهسته ، مشکلات مربوط به هماهنگی ، هذیان ، تشنج و حتی کما یا مرگ را نشان دهد.

زاناکس همچنین به دلیل خطر مصرف بیش از حد خطرناک است. این خطر با میکس زاناکس با الکل یا سایر داروها تقویت میشود ، اما در صورت مصرف دوز زیاد نیز تقویت می شود و خطرات ان به تنهایی اتفاق می افتد.

برای پاسخ به این سؤال که چرا زاناکس خطرناک است ، باید در چندین منطقه خطرناک جستجو کرد. این موارد شامل پتانسیل اعتیاد و وابستگی ، خطرات طولانی مدت برای سلامتی مانند مشکلات حافظه و هم چنین خطرات ناشی از اختلاط زاناکس با سایر داروها است. با اینکه زاناکس دارویی با مزایای درمانی است ، مهم است که مردم آن را جدی بگیرند و بفهمند که چرا زاناکس خطرناک است ، و عوارض جانبی مصرف آن چه می تواند باشد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.