مغزتان را با ورزش کردن خوشحال کنید

همه ما میدانیم که ورزش کردن بسیار مفید است و باعث میشود تا بدن سالم تری داشته باشیم و از طرفی عملکرد و بازدهی بدن افزایش پیدا میکند. اما مهمترین سوالی که معمولا برای افراد کنجکاو پیش می آید این است که آیا ارتباطی بین ورزش و خوشحالی مغز وجود دارد؟ آیا ورزش کردن بر روی مغز هم تاثیر می گذارد؟ در این پست قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم و ورزش هایی که منجر به خوشحالی مغز میشود را توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

تاثیرات مثبت و خوب ورزش بر هیچکس پوشیده نیست و در پست های گذشته در مورد بهترین زمان برای ورزش صحبت کرده ایم، اما آیا ورزش کردن منجر به خوشحالی و خوشنودی مغز میشود؟

دکتر سوزوکی تأثیرات عصبی ناشی از ورزش را مطالعه کرده است و او می گوید که فقط یک پیاده روی یا یک تمرین آنلاین 10 دقیقه ای نه تنها عملکرد روزانه شما را بهبود می بخشد بلکه به روشی ماندگار برای مغز شما سودمند است.

همچنین بخوانید: آیا ورزش با ماسک صورت در دوران کرونا خطرناک است؟

 تاثیر ورزش بر روی عملکرد مغز
تاثیر ورزش بر روی عملکرد مغز

بررسی ارتباط ورزش و خوشحالی مغز

“ورزش علاوه بر افزایش تناسب اندام شما به معنای واقعی کلمه باعث ایجاد سلول های مغزی جدید می شود. ورزش کردن آناتومی، فیزیولوژی و عملکرد مغز شما را تغییر می دهد. “در دراز مدت مغز شما بر اثر ورزش کردن در برابر شرایطی مانند آلزایمر و زوال عقل محافظت میشود.”

در هر سنی و در هر موقعیتی تنها کافی است ورزش کردن را شروع کنید و به آن به چشم یک کار روزمره مانند غذا خوردن و مسواک زدن نگاه کنید تا از فواید فوری ورزش کردن بهره مند شوید و در درازمدت قدرت مغزی خود را به حد قابل قبولی ارتقا دهید.

مطالب مرتبط : فواید و عوارض ورزش در هوای سرد + نکات مهم

یک ورزش منظم روزانه باعث ترشح هورمن هایی مانند دوپامین، سروتونین و نورآدرنالین را افزایش می دهد و این تقویت کننده های خلق و خو همچنین می توانند حافظه شما را بهبود بخشند و تا سه ساعت بعد تمرکز خوبی داشته باشید. خواندن مطلب ارتباط خوشحالی با  چهار هورمون دوپامین ، سروتونین ، اکسی توسین و اندروفین پیشنهاد می شود.

چه مقدار باید ورزش کنیم تا مغزمان خوشحال شود؟

چه مقدار باید ورزش کنیم تا مغزمان خوشحال شود؟
چه مقدار باید ورزش کنیم تا مغزمان خوشحال شود؟

یکی از سوالاتی که همه افراد برایشان پیش می آید این است که چه مقدار باید ورزش کنیم تا هورمون های فوق در بدن ترشح شود و مغزمان احساس خوشحالی کند؟ باید گفت که پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد و به هر میزان که شما بیشتر ورزش کنید بدن و مغز سالم تر و خوشحال تری خواهید داشت. پس بهتر است که در هفته 3 الی 4 روز به مدت نیم ساعت ورزش کنید.

چه ورزشی مناسب است؟ بسیاری از تأثیرات مثبتی که ورزش بر روی سلامت و احساس خوشایند در مغز ما می گذارد ناشی از انجام ورزش های قلبی عروقی است – یعنی هر تمرینی که ضربان قلب شما را بالا ببرد. اگر ساختمان شما دارای پله است، آنها را به جای آسانسور سوار شوید.

حتی اگر فقط با چند دقیقه در روز شروع کنید، به احتمال زیاد کارهایی را که به مرور انجام می دهید افزایش می دهید. این همان چیزی است که تحقیقات در آزمایشگاه دکتر سوزوکی نشان داده است.

وی می گوید:

“هرچه بیشتر ورزش کنید – اگر در ورزش منظم موفق باشید – انگیزه بیشتری کسب می کنید”.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.