آیا احساس تشنگی زیاد از علائم بارداری است

در واقع احساس تشنگی زباد می تواند از اولین علائم بارداری باشد. اما چرا زنان در بارداری احساس تشنگی بیشتری دارند؟ زیرا بدن شما به مایعات اضافی احتیاج دارد زیرا از رشد کودک پشتیبانی می کند، بنابراین حفظ رطوبت بدن مهم است. در ادامه این مطلب می توانید با دلایل ایجاد احساس تشنگی در بارداری آشنا شوید.

آیا احساس تشنگی زیاد از علائم بارداری است

به گفته برخی پزشکان احساس تشنگی بیشتر در دوران بارداری، حتی در سه ماهه اول بارداری کاملاً طبیعی است. تقریباً زمانی که علائم اولیه دیگر بارداری نشان داده نمی شوند، افزایش احساس تشنگی را تجربه می کنید  و اگرچه بسیاری از علائم بارداری در سه ماهه اول بارداری ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد، اما تشنگی در بارداری احتمالاً باقی می ماند و حتی با گذشت هفته ها افزایش می یابد.

چه چیزی در دوران بارداری طبیعی نیست؟ تشنگی سیری ناپذیر که تمام شب و روز ادامه دارد و حتی پس از نوشیدن مقدار زیادی آب از بین نمی رود. تشنگی شدید در بارداری می تواند نشانه سایر بیماری ها باشد.

دلایل احساس تشنگی در بارداری

همه ما این جمله که مادر باید به اندازه دو نفر غذا بخورد را شنیده ایم، اما چرا ناگهان به نظر می رسد که شما برای دو نفر هم می نوشید؟ بدن شما بیش از حد معمول به مایعات نیاز دارد تا گردش خون کودک را حفظ کند، سطح مایع آمنیوتیک را نگه دارد و حجم خون بالاتر خود را حفظ کند. دلیل احتمالی دیگر تشنگی شما در بارداری جیست؟ این روزها ممکن است احساس گرما و تعریق بیشتری داشته باشید – هر دو عوارض جانبی رایج در رشد انسان هستند، اما می تواند نیاز شما به مصرف مایعات را افزایش دهد.

اگر در بارداری بیش از حد احساس تشنگی کرده اید، به طور بالقوه می تواند به دلیل وضعیت شدیدتری باشد، مانند:

• دیابت بارداری: در موارد نادر، تشنگی شدید در بارداری می تواند نشانه ای از دیابت حاملگی باشد. اما در بیشتر موارد، دیابت حاملگی به هیچ وجه علائمی ایجاد نمی کند – به همین دلیل است که هر زن بارداریباید آزمایش های بالینی و چکاپ اولیه را بدهد.

• سندرم HELLP. سندرم HELLP یک بیماری نادر است که هنگامی رخ می دهد که آنزیم های کبدی یک زن باردار از بین برود و لازم به نظارت دقیق تا زمان زایمان کودک است. به غیر از تشنگی بیش از حد، علائم دیگر می تواند شامل خستگی، حالت تهوع و استفراغ و درد در قسمت فوقانی شکم باشد.

اگر هرکدام از این علائم را تجربه کردید ، با پزشک خود تماس بگیرید، او می تواند در نتیجه آنچه باعث این مشگلات شده است کمک کند و شما را در مورد درمان مناسب راهنمایی کند.

آیا احساس تشنگی زیاد از علائم بارداری است

برای تشنگی در بارداری چه کاری باید انجام دهید

اگر در دوران بارداری احساس تشنگی می کنید بهترین کار چیست؟ به عنوان یک قاعده سرانگشتی، تا زمانی که تشنگی شما برطرف شو ، بنوشید و از وسوسه قطع آب برای جلوگیری از رفتن های فراوان  به دستشویی جلوگیری کنید. در عوض، سعی کنید غذاهای نمکی کمتری بخورید و در عوض میوه ها و سبزیجات آبدار با محتوای آب زیاد مصرف کنید تا بدن شما را هیدراته نگه دارد.

بسیار مهم است که در دوران بارداری هیدراته باشید. در واقع، زنان باردار ترغیب می شوند 8 تا 10 لیوان آب در روز بنوشند. اگر مایعات کافی ننوشید، خطر کمبود آب در بدن شما وجود دارد که می تواند منجر به عوارضی مانند کمبود مایع آمنیوتیک، تولید ناکافی شیر مادر و حتی زایمان زودرس شود. این موارد به نوبه خود می تواند منجر به نقایص مادرزادی شدیدی در نوزاد شود، از جمله آسیب مغزی یا نخاعی.

علائم کم آبی بدن عبارتند از:

  • ادرار تیره و بوی قوی
  • یبوست
  • سرگیجه
  • انقباضات رحم
  • غش کردن
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.