اللهم صل علی فاطمه و ابیها؛ فضیلت و آثار صلوات فاطمه (س) در زندگی

در این نوشته درباره آثار صلوات فاطمه (س) اللهم صل علی فاطمه و ابیهاو معجزات و خواصی که صلوات حضرت فاطمه دارد روایاتی آورده شده است.

حضرت فاطمه زهرا (س) دختر گرامی پیامبر اکرم (ص) و همسر گرانقدر امام علی (ع) از برترین زنان روی زمین هستند و دارای مقام ویژه ای در نزد خدا هستند. فرستادن صلوات بر ایشان دارای آثار و برکات زیادی در زندگی ما خواهد بود. در ادامه در مورد فضیلت صلوات بر حضرت زهرا و آثار و برکاتی که توسل به حضرت زهرا بوسیله صلوات مخصوص ایشان دارد صحبت می کنیم و روایات در این مورد را بازگو می کنیم.

اللهم صل علی فاطمه و ابیها

صلوات نوعی سلام و درود و نشان دهنده ارادت ما به معصومین می باشد. صلوات همچنین راهی برای استجابت دعاست. صلوات مخصوص حضرت زهرا به شرح زیر می باشد:

اللّهُمَّ صَلِّ عَلَی فَاطِمَةَ و اَبِیهَا وَ بَعلِهَا وَ بَنِیهَا وَ السِّرِّ المُستَودَعِ فِیهَا بِعَدَدِ مَا اَحاطَ بِهِ عِلمُک

بارپروردگارا، درود فرست بر فاطمه و پدر بزرگوارش و همسر گرامی‌ اش و فرزندان عزیزش (و آن رازی که در وجود او به ودیعه نهادی)، به تعداد آنچه دانش تو بر آن احاطه دارد.

فضایل و آثار صلوات بر حضرت زهرا

  • شفاعت پیامبر را به همراه دارد

پیامبر (ص) فرموده اند که صلوات بر حضرت زهرا باعث می شود گناهان شما آمرزیده شود و فرستنده صلوات بر فاطمه در بهشت به من ملحق می شود. متن این حدیث به شرح زیر است:

 یا فاطمهُ مَن صَلّی عَلَیکِ، غَفَرَاللهُ لَهُ وَ اَلَحَقَهُ بی حَیثُ کَنتُ فی الجَنَهِ

ای فاطمه هرکس برای تو صلوات بفرستد خداوند اورا مورد آمرزش خویش قرار می دهد و در هر کجای بهشت که من باشم اورا به من ملحق خواهد ساخت

  • فضیلت صلوات بر حضرت زهرا در قنوت نماز

آیت الله مرعشی نجفی سفارش اکید داشتند به فرستادن صلوات بر حضرت فاطمه در قنوت نماز به شکل زیر که دارای آثار معنوی فراوانی در زندگی است:

اللهُمَ انی أسألُکَ بِحَقِ فاطمهَ وَ أَبیِها وَ بَعلِها وَ بَنیها وَ السِّرِّ المُستَدَعِ فیها أَن تُصلیَ علی مُحَمَدٍ وَ آلِ مُحَمَدٍ وَ أَن تَغفِرَلی ذُنُوبی و لا تَفْعَلَ بِى ما أنَا أهْلُهُ وَ تَفعَل بی ما أَنتَ أَهلُهُ

همچنین بخوانید: نماز حضرت زهرا

  • افزایش نور چشم

در کتاب  مستدرک الوسائل آمده است صلوات بر فاطمه باعث تقویت چشم و افزایش روشنی آن می شود:

اللهُمَ رب الکَعبَهِ وَ بانیِها وَ فاطِمهَ وَ ابیِها وَ بَعلِها وَ بَنیها نَوِِِّر بَصَری وَ بَصیرَتی

  • برکات استثنایی صلوات حضرت فاطمه در کلام مرحوم جعفر آقا مجتهدی

ایشان می فرمودند ذکر اللّهُمَّ صَلِّ عَلَی فَاطِمَةَ و اَبِیهَا وَ بَعلِهَا وَ بَنِیهَا وَ السِّرِّ المُستَودَعِ فِیهَا بِعَدَدِ مَا اَحاطَ بِهِ عِلمُک” به تعداد ۱۳۵ مرتبه (حروف ابجد اسم فاطمه) دارای آثار استثنایی در زندگی است. در معنی این صلوات آمده است: خدایا درود فرست بر فاطمه و پدر گرامیش و فرزندان عزیزش به تعداد آنچه دانش تو بر آن احاطه دارد”.

از انجایی که دانش خداوند بیشمار و غیرقابل شمارش است صلوات بر فاطمه زهرا هم حد و مرزی ندارد.

  • صلوات بر حضرت فاطمه توشه سنگین آخرت است

سنگین ترین چیزی که در روز قیامت در ترازوی اعمال بنده گذاشته می شود، صلوات فرستادن بر محمد و خاندان مطهر او است.

امام صادق (ع)

هرکس بر حضرت فاطمه علیها السلام صلوات فرستد، در حقیقت بر پدر ایشان صلوات فرستاده است.

کتاب الروض‌ الانف

همچنین بخوانید: متن دعای چهل کلید حضرت زهرا

  • برطرف شدن تب

امام محمد باقر (ع) هر گاه دچار تب می شدند مادرشان فاطمه (س) را صدا می زدند. بنابراین صلوات بر فاطمه (س) نیز دارای چنین آثاری است.

  • دفع بلا

در روایات آمده است در مکه زلزله شدیدی رخ داد به شکلی که سنگ های کوه بلقیس از آن جدا می شد در این هنگام ابوطالب دعای زیر را خوانده و بلافاصله زمین آرام گرفت:

الهی و سیّدی اسئلک بالمحمدیّه المحمودة و بالعلویّة العالیّة و بالفاطمیّة البیضاء الا تفضلّت علی اهل التهامة بالرّحمة و الرأفة

  • حاجت روایی و حل مشکلات

با ختم صلوات حضرت فاطمه به تعداد 530 یا 135 مرتبه می توانید حاجت خود را بواسطه ایشان از خداوند بخواهید. همچنین می توانید در حرم امام رضا (ع) یا دیگر امامان معصوم ایشان را به مادرشان قسم دهید تا خواسته هایتان برآورده شود. برای اجابت هر خواسته ای مانند بچه دار شدن، ازدواج، آزادی زندانیان و … با ذکر اللهم صل علی فاطمه و ابیها به حضرت زهرا متوسل شوید.

از ملاعلی معصومی همدانی نقل شده که هر کس ذکر “اللّهُمَّ صَلِّ عَلَی فَاطِمَةَ و اَبِیهَا وَ بَعلِهَا وَ بَنِیهَا وَ السِّرِّ المُستَودَعِ فِیهَا بِعَدَدِ مَا اَحاطَ بِهِ عِلمُک” را به تعداد 530 بار بدون وقفه تکرار کند هر خواسته ای داشته باشد مستجاب می شود اگر نشد من پاسخگوی آن هستم.

همچنین بخوانید: دعای معجزه اسا برای روا شدن حاجت در همان ساعت

  • شفای بیمار
  • پاک شدن گناهان

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.