عجایب
عجایب

اگر به فضا سفر کنید و سعی کنید دیوار بزرگ چین را از آن‌جا مشاهده کنید، مسلما وقت خود را هدر داده‌اید. این که در فضا قادر خواهید بود همه چیز بر روی زمین را ببینید، ادعایی است که توسط ناسا اعلام شده است. اما حقیقت این است که دیدن عجایب در مدار کوتاه زمین توسط چشم غیر مسلح، امری بسیار سخت خواهد بود. برخی اشیاء و عجایب در زمین هستند که می‌توان آن‌ها را از طریق ماهواره‌ها و ایستگاه‌های فضایی مشاهده کرد. در این مقاله، به 10 عجایب زمینی که از فضا قادر به مشاهده آن‌ها خواهید بود، اشاره خواهیم کرد.

چه مکان هایی از زمین از فضا قابل مشاهده است؟

در ادامه 10 مورد از مکان های شگفت انگیز روی زمین که از فضا قابل مشاهده است را به شما معرفی می کنیم تا بدانید فضانوردانی که به فضا می روند چه نقاطی از زمین را می توانند ببینند.

این مطلب مفید را بخوانید: پرورش موفق گیاه تربچه در فضا!

چه مکان هایی از زمین از فضا قابل رویت است: معادن گودال باز
معادن گودال باز

10- معادن گودال باز

برخی از معادن گودالی غول‌آسا، مانند معدن Mir diamond در روسیه و Kennecott در شهر سالت لیک، از فضا قابل مشاهده هستند. معدن Mir diamond، با 1700 پا عمق و 3900 پا عرض، و هم‌چنین، معدن Kennecott، با داشتن 0.7 مایل عمق و 2.7 مایل عرض، از بزرگترین معادن گودال باز دنیا محسوب می‌شوند. فضانوردان ناسا، از ایستگاه‌های فضایی، توانسته‌اند از این معادن، عکس بگیرند.

چه مکان هایی از زمین از فضا قابل رویت است: کوه‌های هیمالیا
کوه‌های هیمالیا

9- کوه‌های هیمالیا

گفته می‌شود کوه‌های پوشیده از برف هیمالیا، از فضا قابل مشاهده است. رشته کوه‌های هیمالیا دارای 14 قله با 260000 هزار پا ارتفاع و 100 قله با 20000 هزار پا ارتفاع می‌باشد. از عواملی که این رشته کوه را برای فضانوردان به خوبی قابل مشاهده کرده است می‌توان به: قله‌های پوشیده از برف که بین شبه قاره هند و فلات تبت قرار دارد، اشاره کرد.

چه مکان هایی از زمین از فضا قابل رویت است: آتش‌سوزی
آتش‌سوزی

8- آتش‌سوزی

مسلما آتش‌سوزی چیزی نیست که فردی خواهان دیدن آن باشد، اما زمانی به وجود آید، دود و شعله‌های ناشی از آن که آسمان را تا کیلومترها سیاه کرده است، باعث می‌شود که فضانوردان بتوانند آن را مشاهده کنند. گاهی اوقات، حتی آتش‌سوزی‌های کوچک مانند آتش‌سوزی زمین‌های کشاورزی، از فضا قابل مشاهده است.

این ویدئو جالب را ببینید: ۵ کره عجیب و منحصر بفرد کیهانی را بشناسید

چه مکان هایی از زمین از فضا قابل مشاهده است: شکوفه‌ فیتوپلانگتون‌ها
شکوفه‌ فیتوپلانگتون‌ها

7- شکوفه‌ فیتوپلانگتون‌ها

تصاویر ماهواره‌ای از شکوفه فیتوپلانگتون‌ها موجود است. فیتوپلانگتون‌ها، موجودات گیاهی میکروسکوپی هستند که به طور رایج، در آب‌های گرم اقیانوس، یافت می‌شوند. آن‌ها همراه با جریان‌های اقیانوسی حرکت می‌کنند و رنگ آن‌ها در حین چرخش، آبی و سبز می‌شود. شکوفه فیتوپلانگتون‌ها، باعث تولید کربن دی‌اکسید می‌شوند. برخی از جانوران دریایی از این گیاهان تغذیه می‌کنند.

چه مکان هایی از زمین از فضا قابل مشاهده است: هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه

6- هرم بزرگ جیزه

یکی از بزرگترین عجایب زمین که جزو عجایب هفتگانه دنیا نیز می‌باشدو از فضا نیز قابل مشاهده است، هرم بزرگ جیزه است. فضانوردان، توسط دوربین‌های دوربرد، از این هرم بزرگ تصویربرداری کرده‌اند. هرم بزرگ جیزه، از عجایبی است که نسبت به دیگر عجایب، دست نخورده‌تر می‌باشد. بر اساس نظریه‌ها، این هرم، به عنوان یک معبد ساخته شده است و به عنوان یکی از مرتفع‌ترین سازه‌های ساخته دست بشر در 3800 سال گذشته محسوب می‌شود.

چه نقاطی از زمین را از فضا می توان دید: دره گرند کنیون
دره گرند کنیون

5- دره گرند کنیون

دره گرند کنیون در ایالت آریزونا آمریکا، با 277 مایل طول و 18 مایل عرض، از فضا، قابل مشاهده است. حدود 5 یا 6 میلیون سال پیش، رود کولورادو، این دره بزرگ را ایجاد کرد و امروزه نیز، در حال افزایش عمق و عرض آن است.

نقاطی از زمین که از فضا قابل رویت است: دیواره بزرگ مرجانی
دیواره بزرگ مرجانی

4- دیواره بزرگ مرجانی

دیواره بزرگ مرجانی، که در شرق استرالیا واقع شده است، 1600 مایل طول دارد. بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، طول جغرافیایی این دیواره در ساحل شمال شرقی استرالیا، مشهود است. بیش از 1500 گونه از ماهی‌ها، در این منطقه یافت می‌شود، اگرچه که برای دیدن آن‌ها، کمی باید از فاصله نزدیکتر به آن‌ها نگاه کرد.

چه نقاطی از زمین از فضا قابل مشاهده است: شهرها در شب
شهرها در شب از فضا

3- شهرها در شب

شهرهای بزرگ در نیمه شرقی ایالات متحده آمریکا، هند و اروپای غربی، از شهرهای بزرگی هستند که از فضا قابل مشاهده می‌باشند. ایستگاه‌های بین‌المللی فضایی، تجهیزات مخصوص تصویربرداری از شهرها به هنگام شب را دارا می‌باشند. جاده‌ها و مسیرهای حمل و نقل عمومی و هم‌چنین ساختمان‌های عظیم تجاری از مواردی هستند که در تصاویر ماهواره‌ای بیشتر به چشم می‌خورند. برخی مناطق تفریحی فرهنگی نیز قابل مشاهده هستند مانند شهر لاسوگاس در آمریکا. در این تصاویر، در شهرهای ژاپن، رنگ‌های آبی و سبز بیشتر به چشم می‌خورد.

عجایب زمینی که از فضا میتوان آنها را مشاهده کرد: گلخانه‌های آلمریا در اسپانیا
گلخانه‌های آلمریا در اسپانیا

2- گلخانه‌های آلمریا در اسپانیا

چندین تن از سبزی و میواه‌های تولید شده در گلخانه‌های شهر آلمریا در اسپانیا، از فضا قابل مشاهده است. در این شهر، بزرگترین مراکز گلخانه‌ای جهان یافت می‌شود. بیش از نیمی از میوه‌جات و سبزیجات اروپا، در این منطقه تولید می‌شود. این منطقه یکی از بزرگترین و منحصر به فردترین مناطقی است که از فضا قابل مشاهده می‌باشد.

عجایب زمینی که از فضا قابل دیدن است: مرز بین کشورها
مرز بین کشورها

1- مرز بین کشورها

فضانوردان، مرز بین کشورها را می‌توانند مشاهده کنند. کشورهای فقیر که دسترسی زیادی به آب ندارند، به رنگ قهوه‌ای در تصاویر ظاهر می‌شوند، در حالی که کشورهای ثروتمند، از رنگ سبز برخوردار هستند. هم‌چنین تفاوت میان کشورهایی که از برق بیشتری استفاده می‌کنند نسبت به کشورهایی که از برق کم‌تری برخوردار هستند، مشهود است، چراکه آن شهرها روشن‌تر هستند. برای مثال، کره شمالی در مقایسه با کروه جنوبی و چین، رنگی سیاه به خود دارد و کشور چین نیز روشن‌تر است.

 

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید