۳ نکته ی کلیدی برای داشتن یک رابطه ی قوی

براساس مریدیت هانسون، روانشناس و متخصص روابط، تمام روابط قوی سه فصل مشترک دارند: اعتماد، تعهد و آسیب پذیری.

او می گوید: “اعتماد به زوج ها این اجازه می دهد تا بدانند شریک زندگیشان در کنارشان است، صادقانه به او اهمیت می دهد و از او حمایت می کند“.

او می گوید، اعتماد به معنای وفای به عهد و اهمیت دادن به رابطه بیشتر از هر چیز دیگر، به خصوص هنگام مواجه با تصمیمی است که ممکن است آن را به خطر بیندازد.

او می گوید که مثالی از این مسئله هنگامی است که دیر کرده اید و به همسر خود زنگ می زنید و به او می گویید که نگران نباشد. و این به معنای نشان دادن و اثبات شخصیت خوب است.

هانسون می گوید: “تعهد بدین معناست که ما هر اتفاقی بیفتد، در کنار یکدیگر هستیم”. به عنوان یک زوج، شما به دنبال یافتن یک راه حل می گردید و نه فرار کردن از مشکل. ایجاد تعهد همچنین به صورت مداوم رخ می دهد. هانسون مشارکت در فعالیت هایی را توصیه می کند که شما را هر روز به تعهدتان مرتبط می سازد.

به عنوان مثال، در اتومبیل به آهنگ هایی که یادآور شریک زندگیتان هستند، گوش دهید و قرارهای عاشقانه ای را برنامه ریزی نمایید. او می گوید اگر ازدواج کرده اید، به آهنگ هایی که شما را به یاد مراسم عروسیتان می اندازد، گوش دهید؛ با به زبان آورد عهد و پیمان خود، آن ها را به یاد آورید؛ در مورد رشد و پیشرفت خود به عنوان یک زوج در سالگردهای ازدواج بحث کنید؛ ویدیوی عروسی خود را تماشا کنید و نگاهی بر عکس های عروسی خود بیاندازید.

هانسون می گوید: “آسیب پذیری یعنی پذیرفتن این ریسک که با شریک زندگی خود صادق و خالص باشید“. به عنوان مثال او می گوید، آسیب پذیر بودن شامل به اشتراک گذشتن احساسات است و نه افکارتان. به جای گفتن “من احساس می کنم که این کار از روی قصد انجام دادید” یا “به نظر می رسد که دیگر من را دوست ندارید”، بگویید “من احساس درماندگی، ناامیدی، نگرانی و ترس دارم”.

او می گوید، “آسیب پذیری در یک رابطه به اعتماد و امنیت نیاز دارد، اما اگر واقعاً تلاش خود را برای نشان دادن جنبه ی ملایم تر خود می کنید، پس به عنوان یک زوج به یکدیگر نزدیک تر خواهید شد”.

 

چه وقت برقراری ارتباط موثر نیست

هانسون می گوید، “مردم فکر می کنند که روابط قوی نیازمند آموزش و تمرین در برقراری ارتباط است“. در حالی که برقراری ارتباط حائز اهمیت است، اما اگر اعتماد بین طرفین دچار مشکل شده باشد، فاصله ی عاطفی بین طرفین به وجود آید یا شریک زندگی در مورد رابطه نامطمئن باشد، کمکی نخواهد کرد.

به گفته ی هانسون، وقتی طرفین یک رابطه شروع به برقراری ارتباط با یکدیگر می کنند و از دفاع کردن از خود دست بکشند، این برقراری ارتباط به طور طبیعی بهبود می یابد. در واقع، اولین هدف هادسون برای زوج هایی که مراجعه می کنند، کمک کردن به تقویت ارتباط میان آن ها و ایجاد حس امنیت عاطفی است.

پیوند خود به صورت روزانه تقویت کنید

هانسون می گوید، “روابط به تلاش روزانه برای تقویت پیوند میان دو نفر نیاز دارند“. به عنوان مثال، او روش هایی را برای تقویت پیوند میان دو نفر توصیه می کند، از جمله بوسیدن؛ ارسال پیام های زیبا؛ خاموش کردن موبایل هنگام شام؛ قدم زدن؛ نوازش یکدیگر؛ گوش دادن به صحبت های یکدیگر؛ صحبت کردن در مورد ملاقات مهمی که داشته اید؛ صحبت کردن در مورد اهداف، خوشبختی و رویاها؛ عشق ورزیدن؛ برقراری تماس چشمی؛ به اشتراک گذاری احساسات و توجه کردن به شریک زندگی بیشتر از هر چیز دیگر.

او همچنین می گوید، لازم است تا به تأثیر ترس ها و احساس ناامنی بر روابط، توجه کنید.

هانسون می گوید، “به خاطر داشته باشید که رضایت از یک رابطه بالا و پایین دارد اما اگر به دلیل اینکه چرا من در این رابطه هستم، چرا این رابطه برای من مهم است و … بازگردید، بار دیگر به رضایت از رابطه ی خود دست خواهید یافت”.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.