۵ روش که خانم ها میتوانند از طریق آنها یکدیگر را در محل کار حمایت کنند

همه ما روایت خانم ارشدی که در مقام بالایی فعالیت میکند اما از دیگر خانم های زیر دست خود حمایت نمیکند را شنیده ایم)  آنچه کمتر در موردش شنیده ایم، این است که آن خانم ارشد چه نبردهایی را پشت سر گذاشته و چه هزینه هایی بابت رسیدن به موقعیت خود، داده است). همچنین همگی داستان های “مردفهم کردن ها”، آزار و اذیت های بی سر و صدا، و زیر آب زدن ها، که خانم های جوان سرکار با آنها روبرو هستند را بلدیم.

برخی از خانم ها ممکن است با فرضیه این مقاله مخالفت نشان دهند. ممکن است بگویند که آنها به عنوان یک فرد مستقل شناخته شده اند، یا این که کارفرمای آنها نگاه جنسیتی ندارد. آنها ممکن است بگویند که هرگز جنسیت گرایی را تجربه نکرده اند. خب، باید گفت که این حرف ها تماماَ درست هستند، تا وقتی که خلاف آنها دیده شود

شبکه زنان، علاوه بر داشتن سیستم هایی که هر زمان اوضاع خراب میشود بتوانند از آن استفاده کنند  مثل تشکیل پرونده با HR و یا استخدام وکیل، چیزهای دیگری نیز میدانند. مانند این که چگونه یک محل کار معین را، به عنوان یک خانم، هدایت کنند و به پیش برند. برای مثال، افراد دفتر شما چگونه با مرخصی بخاطر زایمان برخورد کرده اند؟ آیا همکاران مردی در محل کارتان وجود دارند که کار کردن با آنها به صورت فردی، امن نباشد؟ آیا مراجعه کنندگانی دارید که برایشان مشکل باشد شاهد خبرگی و با تجربگی یک خانم، زمانی که او ایده ای را ارائه میدهد باشند؟ بهترین راه برای مدیریت چنین موقعیت هایی چیست؟ و غیره!

 

خوشبختانه ، زنان جوان حرفه ای، امروزه بخشی از یک گروه جمعیت شناختی قابل توجه هستند، به اندازه کافی قابل توجه است که زمینه ای در مشاوره وجود دارد که به آنها کمک می کند تا در دنیای گاه غیر دوستانه سیاست های دفتری، به پیش روند. و در حالی که بعضی از این توصیه ها در درجه اول روی سطح فردی متمرکز است – مثلا این که  به عنوان یک خانم مذاکره کنند، چگونه لباس بپوشند و … –باید گفت که اگر واقعاً زنان مایل به تغییر فرهنگ محل کار باشند، باید در طول این مسیر از یکدیگر حمایت کنند.

پستی و بلندی ها، و فرعی های شبکه ارتباط !

به راحتی می توان تلاشهای شبکه را روی آنهایی که در سطح بالاتری از شما کار میکنند، متمرکز کرد. آنها افراد شناخته شده ای هستند. با این وجود، دو مشکل بزرگ در این زمینه وجود دارد: اول اینکه، با وجود تمام زنانی که وارد نیروی کار می شوند، هنوز هم بسیاری از مقامات برتر را آقایان در اختیار دارند.

اگرچه مهم است که با آقایانی که در دفتر کار شما هستند، رفتاری دوستانه مبتنی بر همکاری داشته باشید، اما این موضوع نیز حائز اهمیت است که شروع به توسعه شبکه ای از خانم ها کنید. اگر در حال حرکت به سوی دنیایی پیشرفته تر هستید، باید بدانید که زنانی که هم اکنون هم سطح شما هستند یا به عنوان زیردست تان کار میکنند، آینده ی سازمان تان را شکل خواهند داد.

شکوفا شدن آنها و برقراری رفاقت هایی با آنان، به نفع شما است. اگر زنان به طور کلی موفق باشند، احتمال این که شما نیز موفق شوید هم بالاتر است. شما حتی می توانید تعهد خود را نسبت به مشاغل زنان دیگر صریح و روشن کنید، و چیزی را تشکیل دهید که نویسندگانی چون جسیکا بنت آن را یک “کلوپ مبارزات فمینیستی” می نامد، به این معنی که گروهی از زنان برای گفتگو در مورد راهبردهای پیشرفت شغلی و مبارزه با جنسیت زدگی در محل کار، دور هم جمع می شوند.

توجه را به سمت کارهای داخلی دفتر جلب کنید.

چه کسی برای همه قهوه میگیرد؟ چه کسی کارت های تولد و کیک را ترتیب می دهد؟ چه کسی برای خریداری هدیه ها پول جمع می کند؟ چه کسی ساندویچ سفارش می دهد؟ این وظایف، همه به نوعی کار هستند، اما هیچ انعَام و یا ترفیعی را نصیب کسی که انجامشان میدهد، نمیکنند همه کار هستند ، اما به احتمال زیاد کار برای شخص متعهد آنها پاداش یا ارتقا نمی بخشد.

همانطور که در مقاله ی “مروری بر بیزینس دانشگاه هاروارد” بیان شده است ، این وظایف “کارهای خانه در دفتر کار” نامیده میشوند، و طبق این تحقیق، خانم ها در دفتر کار، هم خودشان بیشتر برای این چنین کارها داوطلب میشوند و هم فشار بیشتری برای داوطلب شدن جهت انجام چنین کارهایی بر رویشان است. میپرسید راه حل این مسئله چیست؟ سیستم داوطلبی را برای انجام این کارها از میان بردارید و آنها را نوبتی کنید. اگر بتوانید سیستمی را برای تعیین این وظایف به صورت چرخشی پیاده سازی کنید، نسل زنان آینده برای همیشه از شما سپاسگذار خواهند بود

در دام شایعات نیفتید

آدم ها عاشق شایعات هستند! شایعات بخشی از نحوه پیوند خوردن آدم ها با یکدیگر است، و گروهی داخلی را تشکیل میدهد که برای مدت زمانی در مقابل شخصی خارجی که موضوع مکالمه است، قرار دارد.

اگر خانمی هستید که در دفتری که غالبا آقایان آن را شکل میدهند کار میکنید، ممکن است به نظر ایده خوبی برسد که با آقایان در شایعاتی که راجع به خانم های دیگر دفتر ساخته میشوند، همراه شوید.

شاید این کار به شما این حس را القا کند که عضوی از گروه هستید! اما باید ذکر کنیم که اگرچه خانم ها نیز میتوانند دوست داشتنی نباشند، اما باید در برابر کلمات و عباراتی مثل “نچسب”، “نازک نارنجی” “احساساتی” و “پرتوقع” که ممکن است به دیگران نسبت داده شود، کاملا گوش به زنگ باشید.

این صحبت ها ممکن است بیانگر این باشند که ماجرای دیگری در جریان است. برای مثال، اگر یکی از آقایانی که با آنها کار میکنید، دائماَ سعی میکند زیرآب خانمی که در مقام بالاتری از او قرار دارد را بزند، این میتواند حاکی از تعصب او نسبت به قرار گرفتن خانم ها در موقعیت رهبری باشد. احتمالا، شما در عوض باید به دنبال دوستی با آن خانم باشید!

تقویت سیگنال

اگر مدت زمان کافی در جلسات محل کار بنشینید،  تغییرات مختلفی را در مورد یک پدیده فراگیر مشاهده خواهید کرد. یک زن شروع خواهد کرد تا چیزی را توضیح دهد و یک مرد قبل از اینکه او حرف خود را تمام کند شروع به صحبت می کند.

یا حتی عمل موذیانه تر از آن این است که او یک نکته یا پیشنهادی را مطرح می کند، آن را کاملا بیان می کند، و سپس دقیقه بعد یک مرد همان پیشنهاد را ارائه می دهد، و سپس آن پیشنهاد جدی گرفته میشود. مطمئناً این پدیده باعث ناامیدی میشود، اما تمایلی که در مردان برای تشویق شدن بخاطر کاری که در حقیقت یک خانم انجام داده است ایجاد میکند، از آن هم آسیب زننده تر است.

بیشتری به مردان برای دریافت اعتبار برای کار زنان دارد. خوشبختانه ما الگویی برای مبارزه با این موضوع داریم. در سال 2016، واشنگتن پست گزارشی از یک استراتژی که توسط کارمندان زن در کاخ سفید اوباما استفاده شده بود، ارائه داد. اگرچه اوباما رئیس جمهور فمینیستی بود که زنان زیادی را استخدام می کرد، اما فرهنگ جلسات به همان شکل قبل باقی مانده بود.

زنان، با تدوین استراتژی زیر به این ماجرا پاسخ دادند. آن استراتژی این بود: “وقتی یک زن نکته ای اساسی را بیان میکرد، سایر زنان با تکرار آن نکته، اعتبار آن و گوینده ی آن را بیشتر میکردند. اعتبار این نویسنده را تکرار می کردند. این باعث شد که مشارکت زنان در چشم مردانی که در جلسات حضور داشتند جلوه کند، و از این که آنها ایده را به عنوان ایده ی خودشان مطرح کنند، جلوگیری شود.

حمایت مالی

با پیشرفت شغلی تان، این موقعیت را خواهید داشت که به زنانی که در پشت سر شما به پیش می آیند کمک کنید. می توانید از زنانی که پشت سر شما قرار می گیرند کمک کنید.

متأسفانه ، مردم می توانند حتی علیه اعضای گروه هویتی خود، تعصبی درونی داشته باشند. زمانی که وارد فضاهای تصمیم گیری میشوید، حواستان باشد که موقعیت ها را در اختیار تنها کسانی قرار دهید که برای آن کار مناسب هستند. حتی ممکن است بخواهید که در برنامه هفتگی تان به طور مرتب زمان هایی را برای صرف نهار با خانم هایی که در زمینه کاری تان فعالیت میکنند قرار دهید.

به این صورت اسامی آنها و پروژه هایی که انجام میدهند بیشتر در ذهنتان پررنگ خواهد شد و زمانی که میخواهید فرصت های ویژه و یا ترفیع هایی را برای کارکنان در نظر بگیرید، آنها را در یاد خواهید داشت.

چه این مسئله خوب باشد و چه بد، باید بگوییم که فرهنگ ها تکرار میشوند. تغییر دادن فرهنگ محل کارتان به همراه دیگر زنان، و یا برای آنها، میتواند محل کار شما را به فضایی تبدیل کند که در آن زنان به جای آن که صرفا دوام بیاورند، شکوفا میشوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.