دعا در چه زمان هایی بهتر مستجاب می شود؟

در چه زمان هایی دعا نزدیک به اجابت است

دعا کردن به درگاه خداوند در همه حالتی برآورده و مستجاب می گردد، اما زمان های ویژه ای وجود دارد که در آن زمان خواسته های قلبی شما قطعا برآورده می شود. اما دعا در چه زمان هایی بهتر مستجاب می شود؟

دعا به معنای خواستن حاجت از خداوند می باشد. در دعاهایی که می خوانیم معمولا خداوند را صدا می زنیم و از او می خواهیم ما را یاری کند و حاجت و خواسته های قلبی ما را برآورده کند. خداوند در همه حال دعاهای ما را می شوند و دستمان می گیرد، اما در برخی از زمان ها انسان به خداوند توجه بیشتری می کند و با خلوص و نیت قلبی با خداوند دردودل می کند و خواسته و حاجت خود را به خداوند متعال می گوید. در این پست در مورد این که دعا در چه زمان هایی بهتر مستجاب می شود؟ صحبت می کنیم، با ما همراه باشید تا بهترین زمان اجابت دعا را بدانید.

در چه زمان هایی بهتر است دعا کنیم

اگر می خواهید بدانید دعا چه زمانی مستجاب میشود، در زیر بهترین زمان های استجابت دعا آورده شده است، که در این زمان ها دعاهای شما اگر با نیت و خلوص قلبی و با توکل و ایمان بر خداوند همراه شود حتما مستجاب می شود.

1. بهترین زمان اجابت دعا، نماز

انسان در هنگام نماز خواندن، در قسمت های مختلف نماز از خداوند طلب یاری می کند و خداوند در این هنگام لطف و رحمت بیشتری را در اختیار انسان قرار می دهد. بنابراین یکی از بهترین زمان های برای اجابت گردیدن دعاها، هنگام خواندن نماز می باشد.

2. سجده زمان مناسب برای مستجاب شدن دعا

نزدیک ترین حالتی که بندگان به پروردگار نزدیک می شوند؛ حالت سجده می باشد، بنابراین در حالت سجده بسیار دعا کنید زیرا دعا در حالت سجده به اجابت و مستجاب شدن بسیار نردیک است.

حتی خلیل شدن حضرت ابراهیم به دلیل سجده فراوان ایشان بر خداوند بود و ایشان همیشه بر خداوند سجده می کردند و خود را بر خاک می انداختند.

از این رو در اکثر روایات آمده است اگر انسان از خداوند درخواستی دارد و می خواهد درخواست او مستجاب شود، در حالت سجده خواسته ی خود را از خداوند منان بخواهد، زیرا حالت سجده مقرب ترین حالت به خداوند است، پس مقربت ترین حالت برای اجابت خواسته و حاجت هایتان می باشد.

3. صدقه دادن برای برآورده شدن خواسته ها

روایت امام صادق (ع) برای صدقه دادن:

“هرگاه یک نفر از شما بیمار شود، طبیب درخواست می کند و به او چیزی می دهد و اگر حاجتی به پادشاهی پیدا کند به دربانان او رشوه می دهد. پس اگر حاجتی به خدا دارید باید صدقه بدهید (تصدقی بکنید)، خواه کم و خواه بسیار باشد!”

اگر می خواهید حاجت و خواسته ی خود را در نزد پروردگار بگویید و از او بخواهید تا خواسته شما را برآورده کند، حتما به بندگان نیازمند او کمک کنید و صدقه دهید. صدقه دادن باعث رضایت و خشنودی خداوند می شود و در هنگام صدقه دادن خداوند رحمت خود را بر شما ارزانی می دارد و خواسته شما مستجاب می گردد.

همچنین علامه مجلسی در مورد صدقه دادن می گوید: “دربانان درگاهِ خداوند، فقرا و مساکین هستند و باید پیش از طلب حاجت از خداوند، صدقه ای در راه این افراد داده شود.”

4. دعا برای دیگرن، بهترین زمان مستجاب شدن حاجت ها

از امام محمد باقر (ع) نقل شده است:

“سریع ترین دعایی که برآورده می شود، دعای مومنی است که غایبانه برای برادر مومن خود دعا کند. پس مَلَکی که موکل دعای اوست می گوید: آمین! و خدا به تو دو برابرِ آنچه برای برادر مؤمن خود دعا کردی عطا می فرماید.”

یکی دیگر از بهترین زمان ها برای مستجاب شدن دعاهای بندگان، دعا کردن برای دیگران می باشد. اگر برای فردی دیگر و در حق دیگران دعا کنید و از خدا بخواهید خواسته های دیگران را نیز به اجابت برساند، دعاهای شما برای خودتان هم نیز به سرعت مستجاب می شود.

بیشتر بخوانید: دعا برای حل مشکلات

5. صلوات، زمانی برای اجابت دعاها

امام صادق (ع) می فرمایند:

“هر کس دعا کند و پیغمبر را یاد نکند، آن دعا بر بالای سرش می ایستد و تا هنگامی که صلوات نفرستد به سوی آسمان نمی رود.”

از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که:

“هر کس روز جمعه صد مرتبه بر من صلوات بفرستد، حق تعالی شصت حاجت او را برآورده می کند، سی حاجت دنیایی و سی حاجت اخروی!”

همچنین امام محمدباقر (ع) فرموده اند:

“هیچ عملی در روز جمعه بهتر از فرستادن صلوات بر محمد و آل او نیست.”

بنابراین یکی دیگر از زمان هایی که باعث مستجاب گردیدن دعاها می شود، زمان فرستادن صلوات بر پیامبر و اهل بیت ایشان می باشد. فرستادن مداوم و مرتب صلوات، دعاها را به آسمان ها می برد و خداوند در هنگام صلوات فرستادن، خواسته و حاجت قلبی شما را برآورده می کند.

بهترین زمان اجابت دعا از نظر ائمه و پیامبران

از نظر پیامبران و امامان نیز زمان هایی وجود دارد که مناسب برای دعا کردن می باشد که در این زمان دعاهای بسیاری مستجاب می گردد.

بهترین زمان اجابت دعا به روایت امام صادق(ع):

1. بر شما باد به دعا کردن بعد از نمازها چه این که چنین دعایی مستجاب است.

2. دعا پیش از طلوع و غروب آفتاب سنت و دستوری است واجب و مسلم همراه طلوع و غروب آفتاب.

3. سه وقت است که دعا در آن اوقات مستجاب است.

 • بعد از نماز واجب
 • هنگام آمدن باران
 • هنگام ظاهر شدن آیه و نشانه معجزه ای از طرف خدا برای بندگان خود.

4. در چهار وقت دعا کنید:

 • وقت وزیدن بادها
 • وقت گردیدن سایه ها
 • وقت باریدن باران
 • در هنگام ریختن نخستین قطره ی خون از مومنی که شهید می شود

5. دعا در چهار محل مستجاب می شود:

 • در نماز وِتر
 • بعد از نماز صبح
 • پس از نماز ظهر
 • بعد از نماز شام.

روایت حضرت علی (ع) در مورد زمان دعا

دعا را در چهار وقت غنیمت شمارید:

 • “هنگام خواندن قرآن،
 • در وقت اذان،
 • وقت باریدن باران
 • هنگام ملاقات کردن دو صف برای شهادت”

زمان مناسب برای اجابت دعا به روایت امام باقر(ع):

همین که شب جمعه فرارسید خداوند عزّوجلّ می فرماید: آیا دعاکننده ای هست که جوابش دهم. آیا درخواست کننده ای هست که عطا کنم او را، آیا استغفار کننده ای هست که بیامرزم او را. آیا توبه کننده ای هست که توبه اش را بپذیرم.

بهترین زمان برای دعا کردن به روایت پیامبر اکرم(ع):

1. بهترین وقت دعا، هنگام سحر می باشد.

2. به درستی که در شب ساعتی است که هر دعای بنده مستجاب است و آن مابین نیمه شب تا ثلث (سوم) باقیمانده شب.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.