فواید زعفران برای زنان (۶ خواص اختصاصی گیاه زعفران برای زنان)

زعفران که معمولاً “ادویه طلایی” نامیده می شود قرنها به عنوان ماده چاشنی و رنگ دهنده در غذا استفاده می شود. تحقیقات جدید فواید زعفران را برای سلامت روان، بینایی و ایمنی بدن تأیید می کند، اما فواید زعفران برای زنان چیست؟  

زعفران ادویه ای است که از گیاه Crocus sativus گرفته شده است. زعفران که به زردی و گران بودن مشهور است، اغلب ادویه طلایی نامیده می شود. بیش از 4 هزار سال است که از زعفران به عنوان چاشنی در غذا و به عنوان ماده رنگ کننده استفاده می شود. امروزه بیش از 90٪ از عرضه زعفران در جهان از ایران گرفته می شود. با توجه به تحقیقات انجام شده درباره فواید و خواص زعفران، گفته می شود این ادویه طلایی برای سلامت روان و بینایی و همچنین ایمنی بدن کمک می کند. در این مطلب به طور اختصاصی درباره فواید زعفران برای زنان و بانوان صحبت می شود.

فواید زعفران برای زنان

1) افسردگی

عصاره زعفران ممکن است با افزایش سطح دوپامین و نوراپی نفرین تا حدی از سلامت روان حمایت کند. در یک متاآنالیز از پنج کارآزمایی بالینی (هر کدام از افراد 30-42 نفر) ، زعفران به طور قابل توجهی علائم افسردگی را بهبود بخشید. این اثر قابل مقایسه با داروهای ضد افسردگی استاندارد بود.
در 40 زن مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط پس از زایمان (بعد از زایمان)، مصرف مکمل زعفران به مدت 6 هفته موثر تر از داروی ضد افسردگی رایج Prozac بود.

بهبودهای مشابه در علائم افسردگی در 61 بیمار مبتلا به اسکیزوفرنیا که به مدت 12 هفته عصاره زعفران به آنها داده شده  مشاهده شده است.  عصاره زعفران در چندین آزمایش بالینی کوچک علائم افسردگی اساسی و افسردگی پس از زایمان را بهبود بخشید.

2) بیماری آلزایمر

مکمل عصاره زعفران به مدت 16 هفته باعث بهبود عملکرد شناختی و کاهش زوال عقل در مطالعه 46 بیمار مبتلا به آلزایمر شد. طبق آزمایشات لوله آزمایش، زعفران ممکن است با مهار آنزیمی که استیل کولین را تجزیه می کند( استیل کولین استراز ، تا حدی زوال عقل را بهبود بخشد. این آنزیم هدف doonepzil، یکی از داروهای مورد تایید آلزایمر است.)

کروسین، ماده فعال زعفران، می تواند از رسوب پروتئین های آمیلوئید بتا، یکی از ویژگی های بارز بیماری آلزایمر جلوگیری کند. ترکیبات فعال در زعفران ممکن است با افزایش استیل کولین، یک هدف امیدوار کننده برای مدیریت علائم شناختی بیماری آلزایمر، حافظه را تقویت کنند.

3) علائم PMS را کاهش می دهد

یکی از قدیمی ترین کاربردهای سنتی زعفران، درمان سندرم قبل از قاعدگی یا PMS است. علائم PMS شامل تغییرات خلقی، گرفتگی عضلات، نفخ و آکنه است.

در یک گروه 35 نفره از زنان، قرار گرفتن در معرض بوی زعفران به مدت 20 دقیقه به طور قابل توجهی علائم PMS را کاهش داده و پریودهای نامنظم را بهبود می بخشد. این اثر از طریق کاهش هورمون استرس، کورتیزول رخ داده است.

4) بهبود عملکرد جنسی

برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی می توانند انگیزه جنسی را کاهش دهند و باعث درد در هنگام رابطه جنسی شوند. در مطالعه ای بر روی 38 زن، زعفران به مدت 4 هفته همراه با بهبود میل جنسی و کاهش درد مرتبط با رابطه جنسی نشان داده شد.

5) سلامت استخوان

پس از یائسگی، بسیاری از زنان از مشکلات سلامتی استخوان و در نتیجه بیماری هایی مانند آرتروز و پوکی استخوان رنج می برند. این امر به دلیل تغییر در سطح هورمون (استروژن) رخ می دهد که مسئول حفظ سلامت استخوان هستند.

در مدل موش پوکی استخوان، عصاره زعفران که به مدت 16 هفته داده شد، و نشان داد زعفران می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. این امر احتمالاً با افزایش سطح استروژن، که باعث رشد سالم استخوان می شود، ایجاد شده است.

6) کاهش وزن

طبق یک بررسی از داده های بالینی، زعفران ممکن است به کاهش وزن کمک کند:

  • کاهش سرعت جذب و هضم چربی
  • کاهش کالری دریافتی با کاهش اشتها
  • بهبود استفاده از گلوکز و چربی برای انرژی

زعفران و اجزای آن ممکن است سطح کلسترول و چربی را کاهش دهند و به طور بالقوه به کنترل بهتر وزن کمک کنند.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.