تقویم رویدادهای امروز ۲۳ بهمن و وقایع مهم تاریخی

رویدادهای مهم 23 بهمن

در این مطلب میتوانید وقایع و اتفاقات مهمی که در 23 بهمن رخ داده را دنبال نمایید.

در این صفحه همراه شما هستیم تا در تاریخ قدمی بزنیم و مهمترین رویدادهای تاریخ جهان را بررسی کنیم. وقایع مهمی که در تاریخ 23 بهمن مصادف با 12 فوریه رخ داده اند. اشخاص مشهور و تاثیر گذاری که در 23 بهمن به دنیا آمده اند و افرادی مهمی که در تاریخ نامشان پرآوازه بود و در این تاریخ درگذشته اند را بصورت مختصر و مفید بررسی خواهیم نمود.

رویدادهای مهم تاریخی مصادف با امروز 23 بهمن

روز استقلال شيلي از استعمار اسپانيا 1818

رویدادهای مهم 23 بهمن: روز استقلال شيلي

از جمله وقایع مهمی که در تاریخ 23 بهمن مصادف با 12 فوریه رخ داد، استقلال کشور شیلی از استعمار اسپانیا در سال 1818 بود. شیلی کشوری در جنوب قاره آمریکای جنوبی می باشد که از قرن 16 توسط اسپانیا محاصره شد. با مبارزات مردمی بر ضد استعمار اسپانیا، سرانجام در 23 بهمن (12 فوریه) شیلی به استقلال رسید و حکومت جمهوری در کشور ایجاد کرد.

انقراض پادشاهي چين و استقرار نظام جمهوري در اين كشور 1912

رویدادهای مهم 23 بهمن: انقراض پادشاهي چين

یکی دیگر از اتفاقات مهم 23 بهمن، انقراض پادشاهي چين و استقرار نظام جمهوري در اين كشور در سال 1912 بود. با افزایش نفرت عمومی از دربار چین، شورش در شهرهاي بزرگ چين آغاز شد و دولت ناچار به نرمش شد. در جريان مذاكرات، نيروهاي انقلابي، يك مجلس مؤسسان از نمايندگان ايالات چين تشكيل دادند و پس از آن كه درباريان چاره ‏اي جز تسليم نديدند، در روز 23 بهمن مصادف با 12 فوريه 1912 قدرت را به انقلابیون چین تحویل دادند.

به این ترتیب امپراتوري دو هزار ساله چین به پايان رسيد و رژيم جمهوري در چين استقرار يافت.

تشكيل كميته انقلاب اسلامي در ايران 1357

رویدادهای مهم 23 بهمن: تشكيل كميته انقلاب اسلامي

بعد از سقوط رژيم شاه و پيروزي انقلاب اسلامي، نيروهاي مردمي، همچنان براي درهم شكستن مقاومت آخرين بقاياي اين رژيم تلاش می کردند و گروهی نیز به حفاظت از مراكز مهم و حساس در شهرها مشغول شدند.

در این زمان بود که به فکر ایجاد سازماني منظم براي به عهده گرفتن اين مسؤوليت افتادند. از اینرو بعد از 22 بهمن و پیروزی انقلاب، به دستور امام خمینی، كميته انقلاب اسلامي براي كنترل اوضاع و برقراري نظم و امنيت، تشكيل شد.

تولد اشخاص مشهور جهان به تاریخ 23 بهمن

آبراهام لینکلن، سیاست‌ مدار آمریکایی 1809

متولدین مشهور 23 بهمن: آبراهام لینکلن

آبراهام لینکُلْن Abraham Lincoln)، دولتمرد و وکیل آمریکایی متولد 23 بهمن یا 12 فوریه 1809 بود که به مدت 4 سال رییس جمهور آمریکا بود. او بحران های اخلاقی و سیاسی کشور را بخوبی اداره کرد و از سیاست های کاری او این بود که به رقیبان سیاسی اش در کابینه پست های مهم می‌ داد تا همه گروه‌ های حزب را در یک جهت نگه دارد.

چارلز داروین، دانشمند و زیست‌ شناس انگلیسی 1809

متولدین مشهور 23 بهمن: چارلز داروین

چارلز رابرت داروین Charles Robert Darwin، زیست‌ شناس و زمین‌ شناس انگلیسی متولد 23 بهمن (12 فوریه سال 1809) بود که با فرضیه تکامل و به عنوان یکی از مهم‌ ترین انسان‌ های تاریخ بشر شناخته می‌ شود. داروین نظریه خود را نخستین‌ بار در مقاله‌ ای مشترک با آلفرد راسل والاس مطرح کرد.

ماریو بودیمیر، فوتبالیست 1365

متولدین مشهور 23 بهمن: ماریو بودیمیر

یکی از متولدین مشهور 23 بهمن، ماریو بودیمیر Mario Budimir؛ می باشد. او فوتبالیست اهل کرواسی می باشد که در پست مهاجم بازی می‌ کند و در سال 2019 بود که اولین بازی خود برای پرسپولیس مقابل سپید رود رشت را انجام داد.

آژدا پکان، بازیگر ترکیه‌ ای 1324

متولدین مشهور 23 بهمن: آژدا پکان

عایشه آژدا پکان، خواننده و بازیگر ترکیه ای متولد 23 بهمن (12 فوریه سال 1324) می باشد که بعد از شرکت در مسابقه انتخاب آرتیست مجله «سَس=صدا»، موفق به کسب مقام اول این مسابقه شد. او همچنین در کارنامه هنری خود فیلم‌ های زیادی دارد. او با عناوین (سوپراستار) و (دیوا) در رسانه‌ های ترکیه شناخته شده است.

افراد مشهوری که در تاریخ 23 بهمن، از دنیا رفتند

عماد مغنیه، معاون نظامی دبیرکل حزب‌ الله لبنان 1386

افراد معروف فوت شده در 23 بهمن: عماد مغنیه

عماد فایز مغنیه، از فرماندهان نظامی حزب‌الله لبنان بود که در 12 فوریه مصادف با 23 بهمن سال 2008 در دمشق کشته شد. در مراسم تشییع او جمعیت فراوانی از نقاط مختلف لبنان شرکت کرده بودند.

حسن‌ البنا، بنیانگذار اخوان المسلمین 1949

افراد معروف فوت شده در 23 بهمن: حسن‌ البنا

حَسَن بَنّا، یکی از انسانهای بزرگ در تاریخ اسلام گرایی معاصر ، بنیان‌ گذار جماعت اِخوان‌ المسلمین و نخستین مرشد عام آن در مصر بود که تأثیر عمیقی بر اندیشه‌ های اسلامی در قرن 20 گذاشت و از او با عنوان امام شهید یاد می‌ شود. او در 23 بهمن، مصادف با 12 فوریه 1949 توسط عوامل دولت مصر ترور شد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.