چه زمانی از سیکل قاعدگی بیشترین احتمال بارداری وجود دارد؟

چه زمانی از دوره پریود برای بارداری مناسب است یا به عبارت دیگر میزان شانس باردار شدن در طول چرخه قاعدگی چقدر است؟ در این نوشته احتمال بارداری در روزهای مختلف سیکل قاعدگی مورد برسی قرار گرفته است.

وقتی رابطه جنسی با بارورترین روزهای شما همزمان شود، احتمال بارداری افزایش می‌ یابد. به همین منظور باید هر مرحله از سیکل قاعدگی خود را بشناسید تا به شما در افزایش احتمال بارداری (یا پیشگیری از آن) کمک کند. در این نوشته قصد داریم بررسی کنیم شانس بارداری در چه زمانی بیشتر است و در کدام روزهای قبل و بعد از سیکل قاعدگی احتمال باردار شدن بیشتر می شود.

باروری موفقیت‌ آمیز به اصطلاح به معنی زمان‌ بندی درست و مناسب برای رابطه جنسی به منظور رسیدن اسپرم به تخمکی است که در انتظار باروری قرار دارد. زمانی که یک تخمک آزاد می‌شود (که به عنوان تخمک‌ گذاری معروف است)، حدود 24 ساعت زنده می‌ ماند.

بهترین گزینه برای افزایش احتمال بارداری، زمان‌ بندی درست رابطه جنسی برای کمک به اسپرم برای رسیدن به آن تخمک در لحظه مناسب است. اسپرم می‌ تواند تا پنج روز در دستگاه تناسلی زنان در شرایط مناسب زنده بماند؛ که به این معنی است که هر فرد در هر سیکل قاعدگی حدود شش روز فرصت دارد تا باردار شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد میزان شانس باردار شدن در طول چرخه قاعدگی ادامه مطلب را بخوانید.

احتمال بارداری در سیکل قاعدگی

سیکل قاعدگی بعد از آزاد شدن یک تخمک و بارور نشدن آن شروع می‌ شود و در بیشتر افراد بین روزهای 21 الی 35 بعد از تخمک‌ گذاری رخ می‌دهد. (روز اول پریود اولین روز از سیکل قاعدگی در نظر گرفته می‌ شود)

در طی قاعدگی،‌ از غشای داخلی رحم (که با نام آندومتر شناخته می‌ شود) خون جاری می‌ شود. در روز سوم از سیکل قاعدگی، سطح هورمون‌های پروژسترون و استروژن در حال افزایش است و برای بازسازی آندومتر کار می‌کند. در روز چهارم،‌ زمانی که تخمدان یک تخمک را برای آزادسازی آماده می‌کند، مرحله کامل شدن فولیکول آغاز می‌شود.

اکثر افراد بعد از پایان دوران قاعدگی تخمک‌ گذاری خوبی خواهند داشت، یعنی به طور تقریبی روز 14ام در یک سیکل قاعدگی 28 روزه. اگرچه همه ما به خوبی می‌دانیم که طول سیکل و تخمک‌گذاری به شدن از فردی به فرد دیگر و حتی از یک سیکل به سیکل دیگر تغییر می‌کند. (شما می‌توانید تخمک‌گذاری خود را در هر سیکل با نمودار دمای پایه بدن خود یا با استفاده از کیت پیش بینی تخمک‌گذاری ردیابی کنید.)

از آنجایی که برای بارداری به یک تخمک نیاز است و بعید است که تخمک در طول و یا بلافاصله بعد از پریود شما آزاد شود، احتمال بارداری توسط اسپرمی که در طول پریود وارد شده باشد بسیار پایین است.

با این وجود، این احتمال وجود دارد که اگر خیلی نزدیک به پایان دوره قاعدگی رابطه جنسی داشته باشید و خیلی زود پس از پایان قاعدگی تخمک‌گذاری کنید، باردار شوید. به یاد داشته باشید که اسپرم تا پنج روز در دستگاه تناسلی زنده می‌ ماند؛ بنابراین، اگر عادت ماهانه شما در روز هفتم به پایان می‌ رسد و در روز دهم به تخمک‌گذاری ادامه می‌ دهید، ممکن است تا روز پنجم آن سیکل از طریق رابطه جنسی باردار شوید.

با این وجود، احتمال بارداری بسیار کم است. اگرچه اگر تخمک‌ گذاری زود هنگام داشته باشید و در پایان سیکل قاعدگی رابطه جنسی برقرار کنید، از نظر فنی امکان باردار شدن وجود دارد اما بیشتر افراد در سیکل قاعدگی خود خیلی دیر تخمک‌ گذاری می‌ کنند. علیرغم احتمال کم، اگر می‌ خواهید از بارداری پیشگیری کنید، بهتر است از روش‌ های پیشگیری استفاده کنید یا از رابطه جنسی خودداری کنید.

احتمال بارداری بلافاصله بعد از پریود

کلی پاگیداس، پزشک متخصص باروری که قبلا در مرکز زنان و نوزادان برای باروری و ناباروری در پروویدنس، رود کار می‌ کرد، می‌گوید: «اگر قصد دارید باردار شوید، برای افزایش احتمال بارداری بهتر است رابطه جنسی را بعد از پایان سیکل قاعدگی خود شروع کنید.»

او توضیح می‌دهد: «برای اکثر افراد،‌ من توصیه می‌ کنم که بلافاصله بعد از توقف قاعدگی و برای تحت پوشش قرار دادن پنجره پیش از تخمک‌ گذاری، در هفته دو الی سه بار رابطه جنسی داشته باشند.»

همچنین بخوانید: رابطه جنسی چه مدت باید طول بکشد

مدتی بعد از این که قاعدگی شما به پایان می‌رسد،‌ ممکن است متوجه تغییر در ترشحات واژینال خود شوید. این تغییر به این معنی نیست که تخمک آزاد شده است،‌ اما نشان می‌ دهد که بدن با تولید مخاط دهانه رحم که محیطی مناسب برای اسپرم ایجاد می‌کند آماده‌ی تخمک‌ گذاری می‌شود. با نزدیک شدن به تخمک‌ گذاری،‌ مخاط دهانه رحم به تدریج از خشک‌تر و چسبناک‌تر به حالت خمیری و در نهایت شفاف و کشدار تبدیل می‌شود، مانند کیفیت سفیده تخم مرغ خام. همچنین ممکن است متوجه افزایش میزان ترشحات شوید.

به یاد داشته باشید که این احتمال وجود دارد بلافاصله بعد از پریود باردار شوید، حتی اگر هنوز تخمک‌گذاری را شروع نکرده باشید. دلیل آن این است که اگر اسپرم در مخاط دهانه رحم به دام افتد تا پنج روز نیز زنده می‌ماند. از این رو، ورود اسپرم در روزهای منتهی به تخمک‌گذاری می‌تواند احتمال باروری شما را افزایش دهد.

استیون آر. بایر، متخصص غدد تولید مثل در کلینیک باروری IVF بوستون در بوستون، توضیح می‌دهد: «یک مطالعه نشان داد افرادی که در این مرحله فقط یک بار رابطه جنسی داشتند، حتی چهار تا پنج روز قبل از تخمک‌گذاری، هنوز باردار می‌شدند.»

احتمال بارداری کم تا متوسط است. از نظر فنی در این مرحله تخمکی آزاد نشده است، اما وجود اسپرم و باقی ماندن آن در مخاط دهانه رحم در شرایط مناسب می‌تواند در صورت تخمک‌گذاری زودتر از موعد مفید باشد.

احتمال بارداری در طول دوره تخمک‌گذاری

به زمان اصلی برای باردار شدن خوش آمدید! درست قبل و در طی دوره تخمک‌گذاری بهترین زمان برای تلاش برای باردار شدن است زیرا زمانی است که یک تخمک آزاد شده و آماده‌ی باروری است.

با توجه به گسترده بودن دوره زمان قاعدگی حتی برای یک نفر،‌ دانستن این که تخمک‌گذاری چه موقع شروع می‌شود به سادگی نگاه کردن به تقویم و شمارش روزها نیست. در واقع،‌ تعیین دقیق زمان تخمک‌گذاری بدون سونوگرافی به موقع ممکن است تقریبا غیرممکن باشد. خوشبختانه، این سطح از دقت برای باردار شدن ضروری نیست. اما علائم فیزیکی وجود دارند که بدن شما به شما ارائه می‌دهد، مانند تغییر در مخاط دهانه رحم و دمای پایه بدن.

با تخمک‌گذاری دمای بدن شما حدود نیم درجه افزایش می‌یابد، اما به خاطر داشته باشید که این افزایش دما بعد از تخمک‌گذاری رخ می‌دهد که ممکن است برای بارداری دیر باشد.

دکتر بایر توضیح می‌دهد: «اینجاست که کیت‌های تست تخمک‌گذاری بسیار مفید می‌شوند.» این کیت‌ها افزایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) را که حدود 36 ساعت قبل از تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد، تشخیص می‌دهند. پس از اینکه کیت آزمایش افزایشی را نشان داد، دکتر بایر توصیه می‌کند که در 24 تا 36 ساعت آینده رابطه جنسی داشته باشید. از آنجایی که اسپرم‌ها می‌توانند چندین روز در مخاط بارور دهانه رحم زنده بمانند، پس از آزاد شدن تخمک، آماده ملاقات با تخمک خواهند بود.»

یکی دیگر از نشانه‌های خوب باروری تغییر در غلظت مخاط دهانه رحم است. دکتر بایر توضیح می‌دهد: «شما متوجه خواهید شد که مقدار ترشحات واژن افزایش می‌یابد و غلظت آن مانند سفیده تخم مرغ می‌شود. این نشان‌دهنده‌ی زمان مناسب برای مقاربت است.

احتمال بارداری در این دوره بالاست، به خصوص اگر در عرض 36 ساعت بعد از تشخیص افزایش LH رابطه جنسی داشته باشید. تخمک آزاد شده بین 12 الی 24 ساعت زنده می‌ماند، اما نگران نباشید. تحقیقات نشان می‌دهند که بارداری می‌تواند از طریق داشتن رابطه جنسی هر یک تا دو روز قبل از تخمک‌گذاری انجام شود، بنابراین نیازی نیست هر روز یا حتی هر ساعت تلاش کنید. (البته مگر اینکه واقعاً بخواهید!).

با نصب برنامه های قاعدگی بر روی گوشی خود می توانید اطلاعات دقیقتری در مورد زمان تخمک گذاری خود بدست بیاورید.

احتمال بارداری بعد از تخمک‌ گذاری

این دوره که با عنوان فاز لوتئال نیز شناخته می‌ شود، با قسمت پایانی سیکل شما بعد از پایان تخمک‌ گذاری شروع می‌شود و با شروع سیکل سیکل قاعدگی بعدی به پایان می‌رسد. در این مرحله، مقدار هورمون پروژسترون شروع به افزایش می‌کند. مخاط دهانه رحم خشک می‌شود و به همین دلیل محیط چندان مساعدی برای اسپرم نخواهد بود.

برای هر تخمک بارور شده حدود شش روز طول می‌کشد تا به رحم برسد. اگر لقاح صورت گیرد، شما شاهد افزایش گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) خواهید بود؛ هورمونی که با تست‌های بارداری خانگی حدود یک هفته بعد قابل تشخیص است. خواندن مقاله از کجا بفهمیم حامله ایم یا نه در خانه را پیشنهاد می کنیم.

در این دوره نیز احتمال بارداری کم است. به محض این که تخمک آزاد شد،‌ یک پنجره‌ی زمانی کوتاه بین 12 الی 24 ساعت برای باروری فرصت هست. بعد از آن، پنجره باروری بسته می‌شود (مگر این که تخمک دومی را آزاد کنید که بسیار نادر است). اگر به دنبال پیشگیری از بارداری هستید، این مرحله‌ای است که در طی آن افرادی که از روش‌های آگاهی از باروری استفاده می‌کنند معمولا آزادانه رابطه جنسی دارند، اما به خاطر داشته باشید که در صورت درگیر شدن تخمدان و اسپرم، هرگز تضمینی برای اجتناب از بارداری وجود ندارد.

احتمال بارداری در برابر واقعیت

برای افرادی که در تلاش برای باردار شدن هستند، مهم است که بدانند باردار شدن به زمان نیاز دارد، حتی اگر زمان‌بندی را درست انتخاب کرده باشند. با توجه به کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG)، برای افراد در 20 سالگی و اوایل 30 سالگی احتمال بارداری 20 تا 30 درصد در طول سیکل است. اگر در دهه 40 خود هستید، این عدد به یک در 10 تغییر می‌کند. برای خواندن اطلاعات بیشتر مقاله سن ایده‌ آل برای بارداری را مطالعه کنید.

تحقیقات نشان می‌دهند که اکثر افرادی که قصد باردار شدن دارند در اولین سال تلاش خود با موفقیت باردار می‌ شوند. با این وجود، فاکتورهای متعددی در بارداری تاثیرگذار هستند؛ از سن گرفته تا شرایط پزشکی و مشکلات باروری در هر دو زوج. اگر نگران هستید، با یک متخصص باروری در مورد وضعیت فردی خود مشورت کنید و او به شما کمک می‌کند تا احتمال بارداری خود را افزایش دهید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.