تاریخچه کریسمس و آشنایی با آداب و رسوم آن
بهترین روش سرمایه گذاری برای کودکان

سلام دوستان ، پیشاپیش فرارسیدن سال نو میلادی را به مسیحیان عزیز تبریک عرض می کنم. به مناسبت این ایام در این پست قصد دارم اطلاعاتی درباره تاریخچه کریسمس و آشنایی با آداب و رسوم آن با شما عزیزان به اشتراک بگذارم. چندی پیش مطلبی در مورد تاریخ دقیق کریسمس ۲۰۲۰ منتشر نمودیم می توانید برای آشنایی بیشتر آن را نیز مطالعه نمایید.

تاریخچه کریسمس

کتاب مقدس تاریخ خاصی را برای تولد عیسی ذکر نکرده است. اکثر مورخان معتقدند که او در فصل بهار به دنیا آمده است و این روایتی از چوپانان است. تاریخ ۲۵ دسامبر برای جشن میلاد توسط کلیسای مسیحیان غربی (پاپ ژولیوس اول) در اوایل تا اواسط قرن ۴ تعیین شده است. این مصادف با جشن های بت پرست تولد میترا در فرقه رومی میترائیسم بود. تاریخ ۲۵ دسامبر نیز نزدیک به فصل زمستان است که در بسیاری از فرهنگ های مشترک اروپایی جشن گرفته شد.

حتما ببینید : والپیپر کریسمس ۲۰۲۰ برای موبایل

آشنایی با کریسمس و آداب و رسوم مخصوص آن

کریسمس یکی از تعطیلات مسیحیان است که برای یادبود تولد عیسی مسیح برگزار می گردد. این جشن همه ساله در تاریخ ۲۵ دسامبر به استثنای برخی کلیساهای شرقی که از تقویم ژولین قدیمی استفاده می کنند ، برگزار می شود.

امروزه کریسمس نیز توسط تعداد زیادی از افراد غیر مسیحی در سراسر جهان به عنوان یک رویداد فرهنگی برگزار می شود. در بسیاری از کشورها کریسمس جز تعطیلات رسمی بحساب می آید. از سال ۱۸۷۰ میلادی کریسمس در ایالات متحده به عنوان یک تعطیلات فدرال مشاهده می شود. دوره انتظار و آماده سازی قبل از کریسمس “فصل ظهور” نامیده می شود. در اکثر کلیساها از چهارمین یکشنبه قبل از کریسمس آغاز می شود.

به دلیل داشتن قدمت و محبوبیت عظیم ، آداب و رسوم و سنت های بی شماری در رابطه با کریسمس وجود دارد. برخی از آنها در سراسر جهان مشهور هستند ، در حالی که برخی دیگر محدود به کشورها و مناطق خاص هستند. معروف ترین این سنت ها که همه ما با آن آشنایی داریم درخت کریسمس و تزیینات ویژه مانند گربه که نمایانگر صحنه های زاد و ولد و چراغ های رنگارنگ است.

اجتماعات خانوادگی، وعده های غذایی ویژه ، آواز خواندن هدیه های کریسمس و هدیه دادن نیز جزئی جدا نشدنی از کریسمس است. و ما نمی توانیم چهره بابانوئل را که هدیه ای به کودکان در شب کریسمس می دهد فراموش کنیم.

تاریخچه درخت کریسمس

تاریخچه درخت کریسمسبا توجه به اولین درخت کریسمس که در یک خانه شخصی در آلزاس (در بخشی از آلمان ، فرانسه امروز) با قدمت ۱۵۷۶ کشف شد می توان به دریافت که ریشه سنت درخت کریسمس به قرن شانزدهم در آلمان بازمی گردد. در ایالات متحده آمریکا نیز نخستین درختان کریسمس در قرن هفدهم میلادی در استراسبورگ (پنسیلوانیا) با ورود مهاجران آلمانی ظاهر شد. این رسم در نیمه دوم قرن ۱۹ در سراسر کشور گسترش یافت.

تاریخچه بابا نوئل در کریسمس

تاریخچه بابا نوئل در کریسمس

در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی یک مردی پیر با موها و ریش سفید و بلند با لباسی قرمز رنگ سوار بر سورتمه که گوزن ها آن را می کشند به نام بابا نوئل و یا پاپا نوئل وجود دارد که هر سال در ۲۵ دسامبر با جشن سال نو میلادی و یا شب قبل کریسمس با کیسه ای پر از کادو برای بچه ها در خاطره ها زنده می شود.

بابا نوئل را برخی از کشور های انگلیسی زبان به “سانتاکلاوز” (santa claus) و یا با نام کشیش مسیحی نیکلاس قدیس “پدر کریسمس” (father christmas) می شناسند.

در میان غربی ها این باور وجود دارد که بابا نوئل کارهای خوب و بد بچه ها را در طول سال در نظر دارد و آنها را به دسته های خوب و بد تقسیم می کند و برای بچه های خوب در شب کریسمس هدایا می آورد و این هدایا در کارگاه اسباب بازی سازی بابا نوئل در قطب شمال ساخته می شود.

ریشه بابا نوئل به کشیشی مسیحی به نام سن نیکولاس در قرن چهارم میلادی که یکی از اهالی شهر های قدیمی یزانس به نام مایرا در منطقه آناتولی در ترکیه فعلی می زیست باز میگردد. او در کودکی پدر و مادرش را از دست داد از این رو تمام ثروت آنها به نیکولاس رسید او عمر خود را صرف کمک به فقرا نمود.

جسد نیکولاس اکنون مومیایی شده و در منطقه ای به نام Demre (سواحل دریایی مدیترانه) نگهداری می شود و به دلیل سرمای شدید بخشی از صورت آن سالم مانده. در سال ۲۰۳۳ برخی از دانشمندان بخشی از صورت وی را باز سازی نمودند و دریافتند که بابا وئل پوستی به رنگ قهوه ای روشن داشته است. و اما تصویر بابا نوئل امروزی از کتاب های نویسنده داستان های کودکانه به نام دکتر مور متولد شد است.

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید