نحوه تمیز کردن و جرم گیری انواع کاشی و سرامیک در خانه

امروزه با توجه به استفاده روز افزون از کاشی و سرامیک به دلیل زیبایی ظاهر، اکثر خانه های تازه ساخت را با انواع کاشی و سرامیک سنگ فرش می نمایند. اما بسیاری از خانم های خانه دار از کاشی های جرم گرفته سرویس های بهداشتی و آشپزخانه شکایت می کنند. با ما همراه باشید در ادامه این مقاله نحوه تمیز کردن و جرم گیری انواع کاشی و سرامیک را به شما دوستان آموزش خواهیم داد.

این پروسه نیاز به آموزش دارد زیرا تمیزکردن این جرم ها به وسیله مواد شوینده کار آسانی نیست. باید مراقب باشید در حین تمیز کردن کاشی و سرامیک ها توسط ماده شوینده آسیب نبینید.

نحوه جرم گیری کاشی و سرامیک کف سرویس بهداشتی و آشپزخانه

به هنگام تمیز کردن کاشی وسرامیک ها باید توجه کنید که درجه کثیفی آنها تا چه حدی است بطور مثال تمیز کردن سرامیک کف حمام و توالت و همچنین تمیز کردن سرامیک کف آشپزخانه نیاز به حساسیت بیشتری نسبت به تمیز کردن سرامیک کف اتاق خواب و پذیرایی دارند.

زیرا این مکان ها در معرض انواع باکتری و چربی ها قرار داشته و از لحاظ بهداشتی برای حفظ سلامت افراد خانواده باید بطور مرتب شستشو و جرم گیری شوند. ما در این بخش از مقاله به “نحوه برق انداختن کاشی و سرامیک کف آشپزخانه و حمام و توالت” می پردازیم.

 تمیز کردن کاشی و سرامیک با جاروبرقی

کاشی‌ های سرامیکی کف اتاق خواب ها و پذیرایی زیاد گرد و خاک می‌ گیرند چه بسا اگر رنگ آنها روشن و یا سفید باشد دید آنها بسیار بیشتر خواهد بود، بنابراین نیاز است که حداقل هفته‌ای دو بار آنها را جاروبرقی بکشید. برای جلوگیری از خراشیدگی این نوع سرامیک ها بهتر است از سری جاروبرقی با موهای نرم استفاده کنید. این کار از انباشته شدن آشغال‌های ریز در درزهای سرامیک‌ ها جلوگیری می‌ کند.

 تمیز کردن سرامیک با استفاده از آب و سرکه

ترکیب آب و سرکه بهترین شوینده برای تمیز کردن کاشی‌ و سرامیک های آشپزخانه می باشد جهت انجام این کار از ترکیب نصف به نصف آب و سرکه و یک تی زمین شور استفاده نمایید. اگر جرم روی کاشی های به صورتی بود که با سرکه نیز تمیز نشد می توانید مقداری جوش شیرین به آن اضافه نمایید. پس از اینکه با ترکیب فوق سرامیک های را تی کشیدید با یک دستمال تقریبا نم دار یک بار دیگر آنها را دستمال بکشید و سپس زمان دهید تا با هوای آزاد خشک شود.

تمیز کردن کاشی و سرامیک کف آشپزخانه

توجه کنید : چک کنید تی زمین‌ شوی قبل از استفاده حتما تمیز باشد. می توانید از کاردک‌ های نرم برای لکه‌ هایی که با آب پاک نمی‌ شوند، استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از پاک‌ کننده‌ ها و مواد شیمیایی قوی و ساینده می‌ تواند با گذشت زمان به دوغاب آسیب برساند و همچنین باعث شل شدن کاشی ها شود و رنگ آن را از بین ببرد.

نحوه جرم گیری کاشی توالت و حمام

جهت جرم گیری سرامیک کف توالت و حمام نیز می توانید از ترکیب آب و سرکه استفاده نمایید اما از آنجایی که بهداشت این اماکن از اهمیت بیشتری برخوردار هستند بهتر است با توجه به نوع کاشی و سرامیک استفاده شده از مواد شوینده مناسب استفاده کنید. برای تمیز کردن کف ها می توانید از برس مخصوص کف حمام و توالت و برای تمیز کردن دیوارها بهتر است از اسفنج نرم استفاده نمایید.

آموزش جرم گیری انواع کاشی و سرامیک ها در خانه

نحوه جرم گیری کاشی‌ های فلزی

شما می‌ توانید بیشتر کاشی‌ های با روکش فلز به غیر از استیل، مس و تیتانیوم که اغلب برای دیوار آشپز خانه ها استفاده می شوند را با استفاده از یک شوینده ملایم و آب تمیز کنید. جهت انجام این کار باید از یک پارچه میکروفایبر (نرم و بدون پرز) برای تمیزکردن لکه های روی کاشی استفاده کنید. دقت داشته باشید که برای تمیز کردن کاشی های با روکش استیل، مس و تیتانیوم باید از شوینده‌ های مخصوص این فلزها استفاده کنید تا براقیت خود را حفظ نمایند.

جرم گیری کاشی‌ های شیشه ای با سرکه

کاشی‌ های شیشه‌ ای وقتی تمیز و صیقلی باشند، جلوه بسیار با شکوهی دارند. بهترین راه برای از بین بردن لکه‌ ها ی صابونی و آلودگی‌ ها از روی کاشی های شیشه ای توسط محلول نصف به نصف آب و سرکه است. بعد از این که این محلول را آماده کردید، روی کاشی‌ها اسپری و بعد از ١٠ دقیقه با یک برس نرم سطح آنها را تمیز کنید.

برق انداختن کاشی های لعاب دار و چینی

کاشی‌ های لعاب‌ دار همان سرامیک‌ ها هستند که بافتی شیشه‌ مانند درون آنها وجود دارد. این کاشی‌ ها بدون منفذ بوده و از سرامیک‌ های معمولی قوی‌ تر هستند و سطحی براق دارند. تمیز کردن کاشی‌ های چینی از همه کاشی‌ ها ساده تر بوده. جهت تمیز کردن کاشی های لعاب دار چینی هر دو روز یک بار با جارو یا برس نرم آنها را تمیز کرده و هفته‌ای یک بار جارو برقی بکشید.

یک بار در ماه با محلول آب و مایع ظرفشویی آنها را بشویید، از یک تی نرم و یا اسفنج نرم استفاده کرده و بگذارید با هوا خشک شوند، اگر می‌خواهید صیقلی و براق شوند، با آب گرم و اندکی سرکه روی آنها تی بکشید.

جرم گیری کاشی دیواری با اسفنج و مواد شوینده

تمیز کردن جرم سنگ لوح

یکی از مشکلات تمیزکردن سنگ لوح سطح ناهموار این کاشی‌ها ست. با جارو کردن مداوم به وسیله یک جارو یا برس نرم، از تجمع گردوخاک روی این کاشی‌ ها پیشگیری کنید. جهت جرم گیری سنگ لوح باید از آب‌ گرم و اندکی مایع ظرفشویی و یک تی یا پارچه نرم استفاده کنید سپس زمان دهید با هوا خشک شوند و بعد اگر لکه ای مشاهده نمودید فقط همان لکه ها را بشویید.

تمیز کردن سطوح انواع سنگ ها 

برای تمیزکردن سنگ های دیگر همچون : سنگ مرمر، گرانیت و کاشی‌ های سنگی طبیعی باید از یک شوینده ملایم و آب گرم استفاده کنید. با استفاده از یک پارچه یا تی نرم از خراشیدگی سطح اجتناب کنید. سطح این سنگ‌ها را با آب سرد بشویید، تا هرگونه باقی‌مانده صابون از بین برود. برای درخشش بیشتر، کاشی‌ها را با یک پارچه میکروفایبر برق بیندازید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.