تمیز کردن ظروف مسی با روش های خانگی بسیار ساده

خوردن غذا در ظروف مسی علاوه بر ایجاد حس خوب برای سلامتی نیز مفید است. اما ظروف مسی بعد از مدتی استفاده کدر شده و رنگ و جلای اولیه خود را از دست می دهند. این موضوع باعث شده بسیاری از افراد از خریدن ظروف مسی اجتناب کنند اما بهتر است بدانید تمیز کردن ظروف مسی با روش های خانگی بسیار ساده است و وقت زیادی از شما نمی گیرد.

در این نوشته شما را با چند روش تمیز کردن ظروف مسی آشنا می کنیم که می توانید از آن ها برای برق انداختن ظروف مسی تان استفاده نمایید.

معرفی روش های تمیز کردن ظروف مسی

مس نیز مانند بقیه فلزات کثیف شده و جرم می گیرد و ظاهری ناخوشایند پیدا می کند این موضوع به خصوص برای خانم ها بسیار ناخوشایند است اما خوشبختانه تمیز کردن مس یا سفید کردن مس راه های بسیار زیادی دارد که در این مقاله تمامی آنها را جمع آوری کرده ایم.

روش های تمیز کردن ظروف مسی را می توانید برای کلیه اجناس مسی مانند قابلمه مسی، ماهی تابه مسی، ظروف تزئینی مسی و غیره استفاده نمایید. با ما همراه باشید.

تمیز کردن ظروف مسی با لیمو + نمک

برای این کار ابتدا لیمو یا آبلیمو را با نمک مخلوط کنید. خاصیت اسیدی که لیمو دارد باعث از بین بردن جرم روی مس می شود. با یک پارچه آبلیمو و نمک را به مس زده سپس آن را بسایید تا کاملا تمیز شود. بعد از تمیز شدن و سفید شدن ظرف مسی آن را آبکشی نموده و با یک دستمال خشک نمایید.

یک راه دیگر برای جلا دادن ظروف مسی با استفاده از لیمو ونمک این است که نمک را روی یک لیمو ترش نصف شده ریخته و آن را روی سطح ظرف مسی بکشید.

تمیز کردن مس با آبلیمو و نمک

برق انداخن ظروف مسی با سرکه + نمک

برای سفید کردن مس با سرکه و نمک باید سرکه را روی مس ریخته سپس نمک را روی آن بپاشید و پس از مدتی که رنگ مس شروع به تغییر نمود با یک دستمال ظرف را تمیز کنید.

دستمال را روی باقیمانده نمک و سرکه ای که رو ظرف باقی مانده آنقدر بکشید تا تمام سطح ظرف مسی یکنواخت شود و همه لکه ها و تیرگی آن از بین برود سپس آبکشی نمایید. بعد از تمیز شدن مس را آبکشی نمایید و با یک دستمال تمیز خشک کنید.

سفید کردن مس با سرکه و نمک

سفید کردن ظرف مسی با سس گوجه

سس قرمز یا همان سس گوجه فرنگی یکی از بهترین مواد از بین برنده اکسیدهای روی مس می باشد. سس قرمز به دلیل دارا بودن نمک و سرکه در ترکیبات خود به خوبی می تواند تیرگی های ظروف مسی را ز بین ببر.

برای تمیز کردن مس با سس گوجه، سس قرمز را روی مس ریخته و بگذارید ۱ ساعت بماند سپس با یک دستمال سطح آن را تمیز کنید و سپس آن را آبکشی نمایید و در پایان با یک دستمال تمیز خشک کنید.

تمیز کردن مس با سس گوچه فرنگی

جوشاندن مس

این روش نسبت به روش های دیگر قدیمی تر بوده و یک روش سنتی برای تمیز کردن ظرف مسی محسوب می شود. یک قاشق غذاخوری نمک را با ۱ لیوان سرکه درون یک قابلمه ریخته و مقداری آب به آن اضافه کنید. مس را داخل قابلمه ریخته و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید و تا از بین رفتن جرم و سیاهی ظرف مسی بگذارید در محلول بجوشد.

تمیز کردن مس با نمک + سرکه + آرد

برای جلا دادن ظروف مسی با این روش ۱ قاشق غذاخوری نمک را با یک لیوان سرکه سفید مخلوط کرده سپس آرام آرام آرد را به آن اضافه کنید. مخلوط را روی ظرف مسی بمالید تا همه نقاط آن را به خوبی پوشش دهد سپس بگذارید ۱ ساعت روی آن بماند. در انتها ظرف مسی را با آب گرم آبکشی و سپس خشک نمایید.

تمیز کردن ظروف مسی با این روش یکی از بهترین روش های سفید کردن ظروف مسی می باشد. خاصیت اسیدی سرکه و ویژگی سایندگی نمک در کنار یکدیگر باعث می شوند جرم ها و عواملی که باعث تغییر رنگ مس شده اند برطرف شود و آرد تأثیر گذاری این مواد را بیشتر می کند.

تمیز کردن مس با نمک + سرکه + آرد

تمیز کردن ظروف مسی با جوش شیرین + آبلیمو

به مقدار مساوی جوش شیرین و آبلیمو را با هم ترکیب کنید و هم بزنید تا یکدست شود. با یک قلمو این مواد را روی ظرف مسی بکشید و نیم ساعت صبر کنید. پس از گذشت نیم ساعت خمیر را از سطح ظرف پاک کنید و چندین بار همه ی نقاط ظرف را با یک حوله ی پارچه ای خوب تمیز کنید تا ظرف مسی شما برق بیفتد.

امیدوارم که تمیز کردن ظروف مسی با روش های خانگی بسیار ساده را امتحان کنید و از آن ها برای سفید کردن ظروف مسی خود استفاده کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.