تفاوت ریست فکتوری با ریست هارد گوشی بهمراه آموزش کامل

هنگام جستجو در مورد ریست گوشی موبایل به منظور رفع برخی از مشکلات یا پاک کردن حافظه‌ گوشی، عبارت‌ های هارد ریست و ریست فکتوری اغلب به ذهن خطور می‌ کنند. تفاوت میان این دو عبارت چیست؟ فرق هارد ریست با ریست فکتوری در چه مواردی است؟

هارد ریست (Hard reset)، حافظه‌ی مرتبط با سخت‌ افزار را پاک می‌ کند. این کار از طریق فشار دادن همزمان Vol+ و دکمه‌ پاور زمانی که گوشی خاموش است، انجام می‌ شود. در عوض، ریست فکتوری (Factory reset) زمانی است که می‌ خواهید کل سیستم عامل را به حالت کارخانه‌ برگردانید.

آیا هارد ریست همان ریست فکتوری است؟

تفاوت کلیدی بین این دو روش این است که ریست فکتوری شامل ریست سیستم عامل گوشی است در حالی که هارد ریست تنها عملیات سخت‌ افزار گوشی را ریست می‌کند. به عبارت دیگر، ریست فکتوری به منظور ریست سیستم عامل به حالت کارخانه انجام می‌ شود. در مقابل، هارد ریست برای برگرداندن بسیاری از تنظیمات به حالت نرمال بکار می‌ رود.

آیا ریست فکتوری همان پاک کردن کش و دیتاست؟

نه، این دو مورد یکی نیستند. زمانی که گوشی هوشمند خود را ریست می‌ کنید، تمام داده‌ی اپلیکیشن‌ هایتان (کش و حساب‌های کاربری) و سایر داده‌ ها (فایل‌ های موسیقی، ویدیو و غیره) پاک می‌ شوند.

در مقابل، وقتی داده و یا کش را پاک می‌ کنید، تنها فایل‌ ها و داده‌ی موقتی را حذف می‌ کنید. این فایل‌ ها شامل جزئیات حساب و جزئیات فعالیت شما در یک اپلیکیشن خاص مانند تاریخچه‌ی جستجو، گذرواژه‌ های ذخیره شده و غیره است.

تفاوت بین هارد ریست، سافت ریست و مستر ریست

فرق هارد ریست با ریست فکتوری
 • هارد ریست: این یک روش ریست است که در آن، گوشی هوشمند خود را خاموش و دستگاه را به حالت ریکاوری بوت می‌ کنید. این کار، داده‌ای که روی گوشی دارید را پاک می‌ کند؛ تمام تنظیمات و اپلیکیشن‌ های اضافه شده توسط کاربر.
 • سافت ریست: آن نوعی از ریست از طریق خاموش کردن گوشی موبایل و روشن کردن آن بعد از یک یا دو دقیقه است. این روش، داده‌ی شما را پاک نمی‌ کند؛ صرفاً عملکرد دستگاه شما را از طریق پاک کردن داده در رم بهبود می‌ بخشد.
 • مستر ریست: مستر ریست، واژه‌ی دیگری برای ریست فکتوری است و منجر به پاک کردن سیستم عامل دستگاه از طریق حذف تمام داده می‌شود.

تفاوت بین ریبوت و ریست

ریبوت، راه‌اندازی مجدد دستگاه به حالت پاور است؛ شما می‌توانید انواع دستگاه‌ها را زمانی که عملکرد خوبی ندارند، ریبوت کنید.

ریبوت کردن یک فرآیند تک مرحله‌ای است که شامل خاموش کردن دستگاه و سپس، روشن کردن آن می‌باشد.

از سوی دیگر، ریست به معنای پاک کردن تمام داده‌ی دستگاه و برگرداندن آن به همان حالتی است که در زمان خرید داشته است؛ به عبارت دیگر، آن را تبدیل به یک گوشی تازه می‌کنید.

نحوه انجام هارد ریست یا ریست فکتوری

پیش از هارد ریست کردن گوشی، باید مطمئن شوید که گذرواژه و نام کاربری گوگل و iCloud خود را به یاد دارید و از تمام داده‌ی گوشی خود بک اپ گرفته‌اید. فرآیند هارد ریست یا ریست فکتوری گوشی‌های هوشمند به شرح زیر است:

چگونه می‌ توان یک دستگاه اندروید را هارد ریست کرد؟

 1. اولین گام، خاموش کردن گوشی است.
 2. اکنون، دکمه‌های افزایش ولوم و پاور را به طور همزمان فشار دهید (یا یک ترکیب متفاوت بسته به مدل گوشی) و همچنین، کلید پاور را برای 10 تا 20 ثانیه نگه دارید.
 3. زمانی که این کار را انجام دادید، منویی را خواهید دید. به کمک دکمه‌ی ولوم، گزینه‌ی ریست فکتوری را انتخاب کنید و روی آن کلیک نمایید.
 4. گوشی موبایلتان احتمالاً راه‌اندازی مجدد خواهد شد و نماد «robot in trouble» اندروید روی صفحه‌ی نمایش ظاهر می‌شود.
 5. اکنون، دکمه پاور و دکمه ولوم را به طور همزمان فشار دهید.
 6. بعد از آن، می‌توانید از دکمه ولوم برای پیدا کردن گزینه‌ی ریست فکتوری/وایپ دیتا استفاده کنید.
 7. روی دکمه‌ی بله کلیک کنید و گوشیتان شروع به ریبوت می‌کند.

همچنین بخوانید: بازیابی اطلاعات اندروید

چگونه می‌توان سامسونگ را هارد ریست کرد؟

از آنجایی که سامسونگ دارای سیستم عامل اندروید است، رویه‌ی هارد ریست آن نیز شبیه به قسمت قبلی است. با این وجود، منوی آن ممکن است با دستگاه‌های دیگر متفاوت باشد؛ بنابراین، تنها کافی است منوهای مناسب را انتخاب کنید.

روش انجام ریست فکتوری در آیفون

 • ابتدا، به اپلیکیشن تنظیمات آیفون و سپس به General » Reset » Erase all Content and Setting بروید.
ریست فکتوری در آیفون
 • بعد از آن که روی دکمه‌ی Erase all Content کلیک کردید، از شما در مورد کد پین گوشی، گذرواژه ID اپل سوال می‌شود و از شما خواسته می شود تا Find My Servive گوشی را خاموش کنید.
ریست فکتوری در آیفون
 • بعد از آن که تمام اطلاعات لازم را دادید، صفحه نمایش سیاه می‌شود و ریبوت سیستم اغاز می‌گردد.
ریست فکتوری در آیفون

با ریست فکتوری چه اطلاعاتی پاک میشود

وقتی گزینه‌ی ریست فکتوری گوشی خود را انتخاب می‌ کنید، هر چیزی که در گوشی دارید از جمله اطلاعات اپلیکیشن‌ ها، عکس‌ ها، ویدیو ها، پیام‌ ها، تقویم، موسیقی و غیره پاک خواهد شد.

آیا بعد از هارد ریست عکس ها پاک می شود

بله، هارد ریست مانند ریست فکتوری است و تمام داده از قبیل عکس‌ ها را حذف می‌ کند. بنابراین، مطمئن شوید که از حساب گوگل و iCloud گوشی خود بک آپ گرفته باشید.

آیا بعد از هارد ریست و ریست فکتوری پیام‌ های متنی نیز پاک می‌ شوند؟

بله، تمام پیام‌ های متنی موجود در آیفون پاک می‌شوند.

آیا ریست فکتوری، حساب‌های گوگل را نیز پاک می کند؟

بله، ریست فکتوری باعث پاک شدن حساب گوگل نیز می‌شود. با این وجود، وقتی گوشی خود را راه‌اندازی مجدد کردید، برای راه‌اندازی دستگاه باید وارد حساب گوگل خود شوید.

آیا ریست فکتوری منجر به بهبود عملکرد می‌شود؟

بعد از استفاده از گوشی برای مدت زمان طولانی، کش و فایل‌ های ناخواسته‌ای در گوشی ایجاد می‌ شوند که فضای زیادی را اشغال می‌ کنند. ریست فکتوری به پاک کردن داده‌ های اضافه و ناخواسته گوشی کمک می‌ کند. بنابراین، به گونه‌ای منجر به بهبود عملکرد و کارایی گوشی می‌ شود. با این وجود، این به معنی بهبود سرعت گوشی نیست. این کار تنها گوشی شما را به عملکرد اصلیش در زمان خرید برمی‌ گرداند.

همچنین بخوانید: اگر رمز قفل گوشی را فراموش کردیم چه کنیم

آیا ریست فکتوری منجر به پاک شدن ویروس هم می‌ شود؟

در حالی که داده‌ی گوشی خود را پاک می‌ کنید، ویروس‌ ها نیز پاک می‌شوند. در واقع، گزینه‌ی ریست فکتوری برای زمانی ایده‌ آل است که نوعی بد افزار در عملکرد گوشی اختلال ایجاد کرده باشد.

چرا گوشی من ریست فکتوری نمیشه

دلایل بسیار زیادی برای آن وجود دارند و یکی از رایج‌ ترین آن‌ها، فراموش کردن پین یا گذرواژه است. در این حالت، می‌ توانید اپلیکیشن شخص ثالثی برای ریست فکتوری گوشی خود دانلود کنید.

با این وجود، اگر نمی‌ خواهید از یک اپلیکیشن شخص ثالث استفاده کنید، هارد ریست را امتحان کنید اما پیش از آن، از داده‌ های گوشی خود بک آپ بگیرید.

آیا پیش از ریست باید SD کارت را بیرون آورد؟

مهم است که SD کارت گوشی را درآورید زیرا اکثر گوشی‌ ها تنها گزینه‌ ریست فکتوری داده‌ گوشی را ندارند. بنابراین، مطمئن شوید که SD کارت را پیش از ریست کردن بردارید؛ در غیر این صورت، در اکثر موبایل‌ ها، تمام داده پاک می‌ شود از جمله داده‌ی ذخیره شده روی SD کارت.

بعد از ریست فکتوری چه باید کرد؟

زمانی که ریست کردن گوشی به پایان رسید، می‌ توانید تمام داده‌ های مهم خود از جمله تماس‌ ها، پیام‌ ها، عکس‌ ها، ویدیوهای حساب گوگل یا iCloud خود که از آن‌ ها بک آپ گرفته‌اید را ذخیره کنید.

آیا می‌ بایست گوشی را بعد از ریست فکتوری فعالسازی مجدد کرد؟

ریست فکتوری، تمام تنظیمات و حساب‌های قبلی که به گوشی خود اضافه کرده‌اید را پاک می‌کند اما تاثیری بر روی سیم کارت ندارد. این بدان معنی است که مجبور به فعالسازی مجدد سیم کارت خود نیستید. تنها کافی است گوشی خود را مجدداً راه‌اندازی کنید.

آیا بازیابی اطلاعات بعد از ریست فکتوری ممکن است؟

تنها اگر قبل از ریست کردن از داده‌ خود بک آپ گرفته باشید، می‌توانید آن را بعد از ریست کردن دوباره ذخیره کنید. در غیر این صورت، داده به طور دائمی پاک می‌ شود.

بازیابی عکس ها بعد از ریست فکتوری چگونه است؟

پاسخ این سوال و سوال قبلی یکی است. اگر بک آپی از عکس‌ های خود در حساب گوگل یا iCloud گرفته باشید، می‌ توانید عکس‌ هایتان را بازیابی کنید.

علاوه بر این، می‌ توانید نرم‌افزار ریکاوری عکس به منظور بازیابی عکس‌ هایی از قبیل Wondershare، Fonelab و غیره نیز نصب کنید.

همچنین بخوانید: آموزش بازیابی اطلاعات از آی کلود

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.