آیا ویتامین ها چاق کننده هستند ؟

مصرف ویتامین باعث چاقی میشود ؟

ممکن است این سوال برای خیلی ها پیش بیاید که آیا ویتامین ها چاق کننده هستند؟ اگر بخواهیم کوتاه پاسخ بدهیم باید بگوییم خیر؛ اما اگر از مکمل های غذایی استفاده می کنید و دچار اضافه وزن شده اید مطلب امروز ما را تا انتها مطالعه کنید.

ویتامین ها و متابولیسم بدن

وقتی مولتی ویتامین مصرف می کنید، احتمال اینکه بدنتان تمام مواد مغذی مورد نیاز برای داشتن عملکرد صحیح را دریافت کند بیشتر می شود. این اتفاق می تواند روی وزن بدن شما تاثیر بگذارد و دلیلش هم اثر متابولیسمی بدن است که به خاطر وجود طیف گسترده ای از مواد مغذی به وجود می آید. نکته مهم این است که متابولیسم بدن شما میزان سوزاندن کیلوژول در بدنتان را تنظیم می کند و برای کنترل وزن، داشتن یک متابولیسم خوب ضروری است.

علاوه بر این میزان مصرف مواد مغذی شما می تواند باعث افزایش اشتها و در نتیجه بالا رفتن وزنتان بشود. به عنوان مثال، پایین بودن ویتامین B6 منجر به کاهش میزان سروتونین در مغز و در نتیجه افزایش اشتها می شود.

از طرف دیگر، برخی افراد سبک زندگی غلطشان را نادیده می گیرند و مصرف مولتی ویتامین ها را دلیل افزایش وزن یا عدم کاهش وزنشان می دانند. این اتفاق به خصوص در مورد کسانی که چون رژیم غذایی خوبی ندارند، مولتی ویتامین مصرف می کنند بیشتر می افتد.

اگر به خاطر اینکه غذای سالمی نمی خورید، بی تحرک هستید یا رژیم غذایی محدودی دارید مولتی ویتامین مصرف می کنید، باید بدانید که این رفتارهای شماست که باعث اضافه وزنتان می شود نه مصرف مولتی ویتامین. شما می توانید ویتامین های مناسبتان را مصرف کنید ولی باید این را هم در نظر داشته باشید که ویتامین ها باید مکمل و تکمیل کننده سبک زندگی سالم شما باشند نه اینکه جایگزینی برای رفتارهای سالم شوند.

 

مولتی ویتامین و افزایش وزن

تحقیقات منتشر شده در مجله تغذیه انگلیس نشان می دهد که در واقع مولتی ویتامین ها به کاهش وزن آقایان کمک هم می کنند. این مطالعات حاکی از آن بود که مردانی که به طور منظم رژیم می گرفتند و از مکمل های ویتامین استفاده می کردند، در مقایسه با مردانی که مولتی ویتامین مصرف نمی کردند وزن، توده چربی و شاخص توده بدنی کمتری داشتند.

همان تحقیق نشان داد که نتایج مشابهی هم در زنان به دست می آید. به عبارت دیگر، خانم هایی که از مولتی ویتامین استفاده می کنند کمتر گرسنه می شوند. مشخص شد اشتهای خانم هایی که مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی مصرف می کردند در مقایسه با کسانی که دارونما دریافت کرده بودند، بعد از کاهش وزن به طور قابل توجهی کم شد.

طبق گفته محققان، ویتامین ها و مواد معدنی در سنتز هورمون های گرسنگی مثل انسولین، لپتین و کورتیزول که میزان مصرف غذا را کنترل می کنند نقش دارند.

 

پیامدهای سبک زندگی

نتایج این تحقیقات به مردان و زنانی مرتبط است که وزنشان را کنترل می کنند. برای این منظور نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • اگر هدفتان از دست دادن چربی یا حفظ چربی سالم در بدن است، مصرف منظم یک مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی می تواند به شما کمک کند تا به نتیجه دلخواهتان برسید.
  • از یک رژیم غذایی مغذی و سرشار از سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، پروتئین های بدون چربی و میوه استفاده کنید. برای تأمین تمام مواد مغذی مورد نیاز بدنتان فقط به مولتی ویتامین تکیه نکنید و مصرف مولتی ویتامین را بهانه ای برای توجیه خوردن غذاهای ناسالم نکنید.
  • مولتی ویتامین ها جایگزین تحرک و فعالیت بدنی منظم نمی شوند. ورزش جزء ضروری برنامه کنترل وزن است.
  • اگر قبلا وزن کم کرده اید، مصرف مولتی ویتامین و مواد معدنی می تواند اشتهایتان را کم و از افزایش وزنتان جلوگیری کند.
بیشتر بخوانید : ویتامین e باعث چاقی می شود ؟

استرس کمتری داشته باشید تا وزنتان پایین بیاید

خب، حالا اگر مولتی ویتامین باعث افزایش وزن نمی شود، پس دلیلش چیست؟ در واقع خیلی از تحقیقات، استرس را به عنوان مقصر اصلی این ماجرا می دانند. هر بار که دچار استرس می شویم میزان کورتیزول در بدنمان افزایش می یابد. این هورمون استرس، میزان گلوکز را در جریان خون افزایش می دهد تا به بدن برای مقابله با فشار روانی کمک کند.

متاسفانه خیلی ها از استرس مزمن رنج می برند؛ به این معنی که هورمون کورتیزول برای مدت طولانی در بدنشان افزایش پیدا می کند. یکی از تحقیقات انجام شده در سال 2017 که در مجله تحقیقات انجمن چاقی منتشر شده نشان می دهد که زندگی پر استرس منجر به افزایش وزن می شود. این تحقیق با بررسی میزان کورتیزول در مو که شاخص تعیین کورتیزول در طولانی مدت است، نشان داد که بین استرس و اضافه وزن رابط مثبتی وجود دارد.

معمولا وقتی کسی دچار استرس می شود دنبال غذاهای پر انرژی یا غذاهای راحت می گردد. به همین دلیل بسیار مهم است که ذهن آگاهی را یاد بگیرید و بدانید که در مواقع لازم چطور باید استرستان را برطرف کنید. مدیتیشن، یوگا و ورزش را امتحان کنید و حتما رژیم غذایی مغذی و سرشار از مواد غذایی مفید داشته باشید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.