آیا استرس باعث تب در کودکان می شود؟

کودکان سیستم ایمنی ضعیفی دارند و به همین دلیل زمانی که مریض میشوند بسیار نگران می شویم و از طرفی به این علت که نمیتوانند به خوبی دردهای خود را بیان کنند بیشتر نگران آن ها می شویم. تب نشانه ای است که به ما می گوید مشکلی در بدن وجود دارد و یک چیزی سر جایش نیست. اما گاهی پیش می آید که برخی عوامل دیگر بر روی تب و یا افزایش تب تاثیر می گذارند، آیا تا به حال اصطلاح تب روانی را شنیده اید؟ برخی معتقدند که ترس یا اضطراب باعث تب کردن کودکان می شود. در این پست قصد داریم تا به سوال “ آیا استرس باعث تب در کودکان میشود؟ ” پاسخ دهیم و بررسی کنیم که آیا استرس می تواند دلیل تب کردن کودکان باشد.

تب سایکوژنیک (تب روانی)

یکی از تحقیقاتی که در سال 2015 انجام شده مبنی بر این موضوع بوده است که برخی از تنش ها و استرس های مزمن منجر به افزایش دمای بدن انسان می شوند و به همین دلیل تب افراد افزایش پیدا میکند. همانطور که میدانید دمای طبیعی و نرمال بدن انسان بین ۳۶.۱ تا ۳۷.۲ درجه سلسیوس است و اگر به هر دلیلی این مقدار گرما و یا دما افزایش پیدا کند به عبارتی تب کرده ایم. البته باید گفت که یکی از علت های تب کردن عفونت های داخلی است که نشان دهنده ضعیف شدن بدن و مقابله بدن با ویروس ها و باکتری ها هستند.

چگونه کودکان و نوجوانان قد بلند شوند؟

در تحقیقاتی آمده است که عوامل گوناگونی هستند که بر روی تب انسان تاثیر می گذارند و همین موضوع میتواند چالش برانگیز باشد. همانطور که میدانید یکی از علت های اینکه دچار تب می شویم و گرما و دمای بدن افزایش پیدا می کند این است که استرس داریم. بله تحقیقاتی که در سال 20215 شکل گرفت ناشی از این بود که برخی از استرس های  مزمن و تنش های افکاری منجر به افزایش دما بدن میشوند. اما متاسفانه این تحقیقات و این پژوهش ها را کسی دنبال نکرد و تنها در قسمت کوچکی توضیح داده شده است که این تب سایکوژنیک بیشتر در خانم های جوان دیده شده است.

در پاسخ به این سوال که آیا واقعا استرس منجر به تب می شود باید گفت که این موضوع کاملا نسبی است. به عبارتی خود استرس به صورت مستقیم نمی تواند بر روی تب کردن افراد تاثیر مستقیم بگذارد بلکه استرس میتواند منجر به بیماری ها و مشکلاتی فیزیکی و یا جسمی دیگری شود که آن ها منجر به تب در افراد شوند.

ارتباط استرس و تب در کودکان

آیا استرس باعث تب در کودکان میشود؟
آیا استرس باعث تب در کودکان میشود؟

حال شاید برایتان سوال پیش بیاید که در مورد کودکان این موضوع چگونه صادق است؟ در قسمت فوق توضیح دادیم که استرس به صورت غیر مستقیم بر روی تب کردن افراد تاثیر می گذارند و به صورت مستقیم نمی توانند منجر به تب کردن افراد بشوند. اما در مورد کودکان این موضوع چگونه است؟ آیا کودکان هم استرس میگیرند که این استرس منجر به تب کردن آن ها بشود؟

باید گفت که بله علت های مختلفی هستند که میتوانند به کودکان استرس بدهند هم مسائل درسی و تکلیفی، مسائل مالی و بی خانمانی، جدایی و طلاق و …

اوتیسم چیست و چگونه بفهمیم کودکمان اوتیسم دارد؟

اضطراب می تواند دلیل تب در کودکان باشد

شواهد زیادی وجود دارند که نشان می دهند کودکان بدون داشتن هیچ گونه عفونت یا مشکل خاصی تنها به دلیل اضطراب بالا دچار تب می شوند که به ان تب سایکوژنیک یا psychogenic fever می گویند. تب ناشی از مشکلات روانشناختی.

در هنگام استرس یا تنش در کودکان دمای بدن آن ها حتی تا 41 درجه هم می تواند افزایش پیدا کند که بسیار خطرناک است. تب ناشی از استرس بدون هیچ علت جسمانی خاص رخ می دهد.

دلیل تب ناشی از استرس در کودکان چیست؟

اما چرا در هنگام استرس دمای بدن کودکان افزایش می یابد؟ در واقع افزایش دما پاسخ مغز کودکان برای مبارزه با شرایط ایجاد شده ناشی از ترس، اضطراب و تنش می باشد.

این نوع تب در تمام سنین می تواند رخ بدهد اما بیشتر کودکان در سنین 5 تا 18 ساله در معرض آن هستند. کودکان در سن 13 سالگی بیشتر در معرض تب ناشی از استرس هستند.

مطالعات نشان می دهند حداقل 18 درصد از کودکان بدون هیچ علامت جسمانی تب می کنند که این تب ناشی از ترس و اضطراب در کودکان است و متاسفانه بسیاری اوقات والدین و حتی پزشک هم به دلیل این تب کودکان پی نمی برد.

برای درمان تب ناشی از استرس در کودکان باید علت استرس را کشف و سعی در برطرف کردن ان نمود و در موارد حاد مراجعه به روانپزشک کودک و نوجوان توصیه می شود.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید