حقایقی درباره واقعه ۱۱ سپتامبر به مناسبت هجدهمین سالگرد آن

همه ما می دانیم که واقعه 11 سپتامبر چیست و چه اتفاقی در آن روز افتاد اما ممکن است جزئیات آن را ندانید. این متن به شما کمک می کند که بدانید در روز 11 سپتامبر چه اتفاقاتی رخ داد و چه حوادثی اتفاق افتاد که باعث شد پیامدهای مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی برای همه جامعهٔ جهانی به دنبال داشته‌ باشد. بعد از گذشت 18 سال از این واقعه یک نگاه کلی به این واقعه خالی از لطف نیست.

در روز 11 سپتامبر چه گذشت؟

در سال 2001 و در تاریخ 11 سپتامبر اتفاق وحشتناکی رخ داد که همه جهان را تحت تأثیر خود قرار داد و تبدیل به خبر 1 جهان شد. در این روز سلسله‌ای از حملات انتحاری توسط القاعده در خاک ایالات متحده آمریکا اتفاق افتاد. ماجرا از این قرار بود که در صبح روز 11 سپتامبر ۱۹ تن از اعضای القاعده، چهار هواپیمای تجاری، مسافربری را به سرقت بردند.

دو هواپیمای ربوده شده توسط هواپیما ربایان در فاصله‌های زمانی کوتاه به برج های دوقلوی تجارت جهانی آمریکا برخورد کردند که باعث کشته شدن افراد زیادی شد که در آن ساختمان بودند و همچنین همه مسافرین این دو هواپیما کشته شدند.

اصابت هواپیماها به برج های دوقلو به قدری مهیب و وحشتناک بود که باعث شد هر دو برج بعد از 2 ساعت به طور کامل ویران شوند.

هواپیمای سوم به ساختمان پنتاگون واقع در ارلینگتون ویرجینیا اصابت کرد. هواپیمای چهارم در زمینی نزدیک شنکسویل، در ایالت پنسیلوانیا، سرنگون شد این هواپیما احتمالاً به قصد تخریب ساختمان کاخ سفید ربوده شده بود. برخی از سرنشینان این هواپیماها تلاش کردند تا کنترل هواپیما را به دست بگیرند اما موفق نشدند و سرانجلم همه سرنشینان 4 هواپیما کشته شدند. 

علاوه بر سرنشینان هواپیما که همگی از مردم عادی بودند تعداد زیادی از کارمندان برج های دوقلو و همچنین پنتاگون که ساعت کاری خود را می گذراندند در اثر این اتفاق هولناک کشته شدند. کشته شدگان حاثه 11 سپتامبر از 90 کشورمختلف بودند. گرد و خاک ناشی از ویرانی های حاصل از حادثه 11 سپتامبر به حدی بود که یک نفر در اثر گرد و خاک فوت کرد!

واکنش آمریکا به حمله تروریسمی 11 سپتامبر چه بود؟

حمله به افغانستان

یکی از واکنش هایی که ایالت متحده آمریکا به این حملات نشان داد حمله به افغانستان بود که با برکناری طالبان از قدرت آغاز شد. طالبان تروریست‌های القاعده را پناه می‌داد.

تصویب طرح قانون میهن‌پرستی آمریکا

کشورهای بسیاری قوانین ضدّ تروریسم خود را تقویت کردند و اجرای آن‌ها را گسترش دادند. همچنین قانون میهن‌پرستی آمریکا تصویب شد.

کشته شدگان این حمله‌ها ۲٬۹۷۴ نفر بودند که 19 نفر از آن ها هواپیما رباها بودند.

ساخت یادبود پنتاگون

خسارتی که به پنتاگون وارد شده بود، ظرف مدت یک سال جبران شد و بعدها بنای «یادبود پنتاگون» در محل ساخته شد. همچنین بازسازی مرکز تجارت جهانی نیز آغاز شد. در سال ۲۰۰۶، برج اداری جدیدی در محل به بهره‌برداری رسید. مرکز تجارت جهانی ۱ نیز اکنون احداث شده‌است.

4 هواپیمای حادثه 11 سپتامبر از کدام فرودگاه ها ربوده شده بودند؟

چهار هواپیمای ربوده شده از فرودگاه های بین‌المللی لوگان، دالس واشینگتن و فرودگاه بین‌المللی لیبرتی نیوآرک دزدیده شده بودند.

حادثهٔ ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ بزرگ‌ترین عملیات تروریستی تاریخ ایالات متحده آمریکا و حتی جهان تا کنون به‌شمار می‌آید.

واقعه 11 سپتامبر

جزئیات حوادث 11 سپتامبر

هواپیمای اول در ساعت ۸:۴۵ با مرکز تجارت جهانی آمریکا برخورد کرد و بعد از حدود یک ربع هواپیمای دوم در ساعت ۹:۰۳ به این برج ها اصابت کرد. حدود یک ربع بعد تمامی فرودگاه های منطقه نیویورک تعطیل شدند.

خبر رسمی واقعه 11 سپتامبر ساعت 9:30 دقیقه توسط جورج دبلیو بوش رئیس‌جمهور آمریکا اعلام شد و دقایقی بعد از آن رفت آمد در همه تونل ها و پل های منطقه نیویورک ممنوع اعلام شد و همچنین به هیچ هواپیمایی اجازه پرواز در آسمان آمریکا داده نشد و همه پروازهای آن ساعت به کانادا منتقل شدند.

هواپیمای سوم در ساعت یک ربع به 10 صبح با ساختمان پنتاگون برخورد کرد و حدود نیم ساعت بعد یک ضلع از این ساختمان فرو ریخت. دقایقی بعد کاخ سفید به طور کامل تخلیه شد.

در همان ساعات اولیه حادثه 11 سپتامبر بوش از فلوریدا پرواز کرد. هواپیمای چهارم در ساعت 10 و 10 دقیقه در پنسیلوانیا سقوط کرد.

در همین ساعات بود که ساختمان های سازمان ملل متحد، وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری ایالات متحده و ساختمان بانک جهانی در واشینگتن دی سی به طور کامل تخلیه شدند.

اتفاقات مهم 11 سپتامبر از حدود 10 و بیست دقیقه تا 6 بعد از ظهر:

 •  تعطیل کردن تمامی ساختمان‌های دولت فدرال در واشینگتن، دی.سی.
 • کنسل شدن سفر کالین پاول وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا به آمریکای لاتین
 • کلیه اماکن دیپلماتیک اسرائیل در سراسر جهان تعطیل شدند.
 • کلیه مراکز دولت ایالتی نیویورک تعطیل شدند.
 • شهردار نیویورک از شهروندان خواست تا در منازل بمانند.
 • اعلام گم شدن دو فروند هواپیمای مسافربری آمریکا یکی از مبدأ بوستون به مقصد لس‌آنجلس و دیگری از مبدأ واشینگتن دی سی به مقصدلس‌ آنجلس.
 • اعلام سقوط پرواز نیوجرسی به سان‌فرانسیسکو
 • اعلام سقوط پرواز بوستون به لس آنجلس
 • تخلیه فرودگاه بین‌المللی لس آنجلس
 • تخلیه فرودگاه بین‌المللی سانفرانسیسکو
 • آماده باش ارتش ایالت متحده آمریکا
 • پروازهای تجاری در سرتاسر آمریکا تا روز چهارشنبه ممنوع اعلام شدند.

بن لادن مسبب اصلی حادثه 11 سپتامبر شناخته شد

 • ساعت 4 بعد از ظهر روز 11 سپتامبر مقامات بلند پایه آمریکایی بن لادن را متهم اصلی این قضایا دانستند.
 • بازار بورس نیویورک (وال استریت) تعطیل شد
 • حدود ساعت 7 بعد از ظهر بوش به واشینگتن بازگشت درحالی که توسط یک تیم حرفه ای محافظت می شد.

ساخت بنای یابود برای کشته شدگان حادثه 11 سپتامبر

برای گرامیداشت افراد بی گناهی که در واقعه 11 سپتامبر کشته شدند در نیویورک آمریکا یک بنای یادبود ساخته شد که روی آن اسامی همه افراد کشته شده حک شده. اسامی این افراد بر اساس یک الگوریتم پیچیده در کنار هم قرار گرفته اند.

در این بنای یادبود که در محل برج های دوقلو ساخته شده 2983 اسم بر روی 79 صفحه برنزی حک شده است. این بنای یادبود که دو استخر بزرگ را نیز دربرمی گیرد توسط طراح آن مایکل آراد بازتابش فقدان نامگذاری شد.

دانستنی های جالب درباره واقعه 11 سپتامبر

 • روز قبل از حمله یازده سپتامبر بیشتر از 50,000 نفر در برجهای دوقلوی تجارت جهانی حضور داشتند.
 • 18 نفر از زیرآوارماندگان این حادثه زنده بیرون کشیده شدند.
 • 1 ملیون تن آوار از این حادثه جمع آوری شد.
 • هدف اصلی این حمله تروریسمی یک نیروگاه هسته ای بود که عوض شد.
 • درباره تک تک کشته شدگان حمله 11 سپتامبر مقاله ای توسط نیویورک تایمز منتشر شده است.
 • یکی از تابلوهای پیکاسو در جریان این حملات از بین رفت.
 • از فولادهای باقیمانده از حمله 11 سپتامبر یادبودی در اسرائیل ساخته شده است.
 • حدود 1,100 نفر از کسانیکه هوای آلوده شده توسط سقوط برجهای تجارت جهانی را تنفس کرده بودند به سرطان مبتلا شدند
 • در روز یازده سپتامبر در عرض 8 ساعت 500000 نفر از مردم نیویورک با قایق از این شهر فرار کردند.
 • جکی چان در صبح روز 11 سپتامبر میبایستی برای فیلمبرداری یک فیلم روی پشت بام برجهای دوقلو میبود ولی نویسنده نتوانست فیلمنامه را بموقع تحویل دهد.
 • فقط هویت 1600 نفر از 2749 نفر قربانی برجهای دوقلو مشخص شد.
 • شرکت مایکروسافت میخواست از شعار “آماده پرواز باش” برای ویندوز XP استفاده کند ولی بعد از حملات 11 سپتامبر آن را لغو کرد.
 • بعد از این حملات تعداد تصادفات جاده ای در آمریکا افزایش پیدا کرد و دلیل آن ترس مردم از پرواز با هواپیما بود.
 • رباتی در مریخ برای قربانیان 11 سپتامبر توسط ناسا ساخته شده است.

پشت پرده ماجرای یازده سپتامبر

نظریه های زیادی وجود دارد که ادعا می کنند حادثه 11 سپتامبر ساختگی است به عنوان مثال دست داشتن دولت آمریکا یا اسرائیل در این حملات یا جلوگیری نکردن تعمدی آنها از وقوع حملات، به منظور بهره‌گیری‌های بعدی را دلیل اصلی این حملات می دانند.

برخی استدلال‌ها این چنین است که خرابی‌های ساختمان پنتاگون ناشی از برخورد یک هواپیمای تجاری نیست و دلیل این ادعا این است که حفره ایجاد شده با یک هواپیمای بوئینگ مطابقت ندارد و در اثر یک سامانه کروز ایجاد شده است.

حتی برخی از خانواده های قربانیان واقعه 11 سپتامبر مدعی شده اند که مدارک معتبری به آنان ارائه نشده تا گفته های آنان مبنی بر انجام عملیات توسط طالبان و القاعده را باور کنند.

 

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.