گیاهان آپارتمانی گلدار؛ انواع و روش نگهداری

با این گل های آپارتمانی زیبای گلدار مانند بنفشه آفریقایی و آماریلیس به فضای داخلی خانه رنگ دهید. گیاهان گلدار خانگی یک روش ساده و رنگارنگ برای زیبا نگه داشتن فضای خانه است. ما در این مقاله، 10 مورد از محبوب‌ ترین گل های آپارتمانی گلدار که می‌ توانید در خانه پرورش دهید، از جمله بنفشه آفریقایی، ارکیده و آماریلیس را جمع‌ آوری کرده‌ایم.

انواع گیاهان آپارتمانی گلدار

اگر حیوان خانگی یا کودکی در خانه دارید که از خوردن میان وعده‌ گیاهی لذت می‌ برد، ابتدا با aspca.org یا وبسایت‌ های سلامت کودکان در میان بگذارید، چرا که برخی از گیاهان ممکن است سمی باشند. از گیاهانی که برای سگ‌ ها ایمن نیستند، بپرهیزید.

اگر تازه شروع به مراقبت از گیاهان آپارتمانی کرده‌ اید، به خصوص گیاهانی که در فضای داخلی خانه گل می‌ دهند، راز گل دادن بیشتر این گیاهان در فضای داخل خانه، قرار دادن آن‌ ها در آفتاب است. ببینید که کدام گوشه‌ خانه دارای نور طبیعی بیشتری است؛ سپس، گیاهان خود را در آنجا قرار دهید. در مجموع، پنجره‌ های جنوبی بهترین مکان برای قرار دادن گل های آپارتمانی گلدار محسوب می‌ شوند.

تواه مارتین در کتاب خود با عنوان گیاهان آپارتمانی فناناپذیر توصیه می‌ کند که با چک لیستی از شرایط رشد موجود در خانه‌ خود شروع کنید. به عنوان مثال، خانه‌ تان چقدر نور دارد و بیشترین نورش را از کجا می‌ گیرد. (همانطور که گفته شد، نور کلید گل دادن گیاهان آپارتمانی است). طاقچه‌ ها انتخاب مناسبی برای قرار دادن گیاهان هستند اما اگر طاقچه‌ شما برای قرار دادن گلدان به اندازه‌ کافی عریض نیست، تواه چند توصیه‌ دیگر برایتان دارد. او در کتابش عنوان می‌ کند: من از انواع مبلمان برای نزدیک‌ تر کردن گلدان‌ ها به نور آفتاب استفاده می‌ کنم. استند های گلدان یک گزینه‌ مناسب هستند و در اندازه‌ ها و طرح‌ های مختلفی وجود دارند. من همچنین از میزهای مختلف نیز استفاده می‌ کنم. گیاهان مرطوب بر روی چوب اثر می‌ گذارند. بنابراین، به منظور جلوگیری از نشتی آب روی میزهای چوبی از زیرگلدانی یا نعلبکی استفاده کنید.

رنگ‌ های زنده را با هر یک از این گل های آپارتمانی گلدار به خانه‌ خود بیاورید.

1- بگونیا

گلهای آپارتمانی همیشه گلدار: بگونیا

با وجود هزاران نوع بگونیا، انتخاب میان آن‌ ها دشوار است. بگونیا موم یک انتخاب کلاسیک است که برگ‌ های درشت و گل‌ های فراوانی دارد. بگونیا عروس و بگونیا رکس دارای شاخه و برگ زیبا و جالبی هستند. تمام انواع بگونیاها کمی رطوبت دوست دارند. بنابراین، در ظرف کم عمق کمی آب و سنگ پر کنید و زیر گلدان قرار دهید.

ویژگی: گل‌ های بگونیاها شبیه به رز هستند و گلبرگ‌ هایشان دارای لبه‌ های تیره‌ تری هستند که آن‌ ها را برجسته می‌ کنند.

نکته برای نگهداری بگونیا گیاهان آپارتمانی گل دار: به منظور افزایش گل‌ دهی، گل‌ های خشک شده را بردارید. زمانی که گل‌ دهی بگونیا تمام شد، گل‌ های خشکیده را قطع کنید تا وقتی که هوا دوباره گرم شد.

همچنین در مینویسم می توانید با گلهایی که به نور زیاد نیاز ندارند و آشنا شوید و اطلاعاتی در مورد اینکه خاک گلدان هر چند وقت باید عوض شود، بدست آورید.

2- ختمی چینی

گلهای آپارتمانی همیشه گلدار: ختمی چینی

هیچ چیزی مانند گل‌ های بزرگ و درخشان ختمی استوایی، احساس آب و هوای آفتابی را به انسان نمی‌ دهد. به آن کمی فضا برای رشد و نور مستقیم آفتاب بدهید و از زیبایی آن در تمام طول سال بهره‌ مند شوید. ختمی با رشد جدید گل می‌ دهد؛ در نتیجه، تنها سالی یکی دوبار آن را هرس کنید.

ویژگی گل ختمی چینی: گونه‌ های جدید دارای گل‌ های خیره‌ کننده با رنگ‌های متنوع هستند و گونه‌ های دو گل باعث شگفتی می‌ شوند.

3- کالانکوئه

گیاه های گلدار آپارتمانی: کالانکوئه

به دنبال گل‌ هایی با رنگ‌ های قرمز، نارنجی، صورتی و سفیدی باشید که در اواخر فوریه در میان برگ‌ های سبز ظاهر می‌ شوند. کالانکوئه یک گیاه کوتاه روز است؛ بدان معنی که برای گل‌ دهی به 14 ساعت تاریکی شبانه نیاز دارد. کالانکوئه نوعی ساکولنت است؛ در نتیجه، هر چند وقت یکبار به آبیاری کامل نیاز دارد.

ویژگی های گل کانکولیا: در محیط خانه بیشتر از هر وقت دیگر به گل‌ های رنگارنگ نیاز داریم؛ بنابراین، خوشه‌ های ماندگار گل کالانکوئه در بهترین زمان ممکن نمایان می‌ شوند.

فنگ شویی با گیاهان آپارتمانی

4- بنفشه آفریقایی

گیاه های آپارتمانی گل دار: بنفشه آفریقایی

این گیاه آپارتمانی گلدار دارای ویژگی‌ های عجیب و غریبی است. وقتی خاک آن خشک می‌ شود، از آبی با دمای اتاق برای خیس کردن آن استفاده کنید اما اجازه ندهید قطرات آب روی برگ‌ های بنفشه آفریقایی بمانند یا ریشه‌ آن در آب غوطه‌ ور شود. بنفشه‌ های افریقایی به نور غیرمستقیم زیادی نیاز دارند اما مطمئن شوید که زیر نور مستقیم آفتاب نباشند. زمانی که محل مناسب را پیدا کردید، می‌ بینید که بنفشه‌ی آفریقایی گل می‌ دهد و سرحال است.

روش نگهداری: گیاهان سالم دارای چندین تاج هستند که می‌ توانید از آن‌ها به منظور تکثیر بنفشه‌ های آفریقایی بیشتر برای دوستانتان استفاده کنید.

5- گل شمعدانی

گیاهان آپارتمانی گلدار قرمز: شمعدانی

شمعدانی‌ های معطر از زمان قدیم تاکنون، زمانی که زنان خانه‌ دار قلمه‌ های خود را با همسایه‌ هایشان به اشتراک می‌ گذاشتند، جزو محبوب‌ ترین گل های آپارتمانی به حساب می‌ آیند. شمعدانی پیچ از کناره‌ های گلدان آویزان می‌شود در حالی که شمعدانی معمولی یا منطقه‌ای حالت قائم‌تری دارند.

ویژگی های شمعدانی: در صورت مراقبت درست، شمعدانی می‌ تواند برای سال‌ ها باقی بماند و گل دهد. همچنین، تکثیر آسان از قلمه‌ ها باعث می‌ شود که بتوان آن را با دوستان خود نیز به اشتراک گذاشت.

علت گل ندادن گل کاغذی

6- ابوتیلون داروینی

گل های همیشه گلدار آپارتمانی: ابوتیلون داروینی

این گل های آپارتمانی گل دار از خانواده‌ی پنیرک هستند. ابوتیلون داروینی دارای گل‌ های زنگی شکل به رنگ‌ های زرد، نارنجی و سفید هستند. این بوته‌ کوچک عجیب که در عصر ویکتوریا بسیار محبوب بوده است، بازگشت شکوهمندی داشت. آن را در خانه در جایی که نور زیادی دارد، قرار دهید و در فصل تابستان، به بیرون از خانه ببرید.

ویژگی های ابوتیلون داروینی: گونه‌ هایی از ابوتیلون داروینی مانند چشم ببر دارای گل‌ های زرد با رگه‌ های قرمز است و برگ‌ های شبیه به انسان آن در تمام طول سال باقی می‌ مانند.

7- گل یاس

گلهای آپارتمانی گل دار: گل یاس

وقتی این گل های آپارتمانی را در خانه قرار می‌ دهید، خانه شبیه به فصل بهار می‌ شود. گل‌ های سفید و کوچک آن بسیار معطر هستند و عطر آن‌ ها برای هفته‌ ها باقی می‌ مانند؛ به طوری که خانه را به بهشتی خوش عطر تبدیل می‌ کنند. یاس برای آن که گل دهد، به دمای پایین در شب نیاز دارد. در نتیجه، آن را از وسایل گرمایشی خانه دور نگه دارید.

نحوه نگهداری: گل یاس نوعی تاک است؛ در نتیجه، آن را در گلدان‌ های آویزان قرار دهید یا روی استندهای تزئینی گلدان بگذارید، همچنین می‌ توانید شاخه‌ های یاس را به سمت بالا هدایت کنید.

نگهداری از گل قاشقی برای گلدهی

8- اسکیناتوس

گلهای اپارتمانی که گل دارد: اسکیناتوس

خوشه‌ های گل اسکیناتوس بسیار خیره‌ کننده و تحسین‌ برانگیز هستند. گل‌ های سرخ کوچک آن از غنچه‌ لوله‌ای شکل خرمایی رنگ برمی‌ خیزند و دقیقاً شبیه به رژ لب هستند. این تاک استوایی، نور روشن، کود معمولی و خاک مرطوب نه خیس را ترجیح می‌ دهد.

نحوه نگهداری: اسکیناتوس را در اتاقی روشن آویزان کنید و اجازه دهید شاخه‌ های پوشیده از گل آن از طرفین گلدان اویزان شوند.

9- ارکیده

گلهای اپارتمانی همیشه گلدار: ارکیده

اگر به این گل علاقه دارید، بهتر است با ارکیده فالانوپسیس شروع کنید که به آن ارکیده شاپرکی نیز گفته می‌ شود. مراقبت از این گیاهان آپارتمانی بسیار آسان است و در هر شرایطی به غیر از نور مستقیم رشد می‌ کنند و به آبیاری هفتگی نیاز دارند. گونه‌ های محبوب دیگر ارکیده عبارتند از ارکیده دندروبیوم و کاتالیا.

روش نگهداری: گل‌ های ارکیده با کمترین سطح از مراقبت برای هفته‌ ها و حتی ماه‌ ها باقی می‌ مانند و برخی از آن‌ ها فوق‌ العاده معطر هستند.

همچنین گیاهان آپارتمانی مقاوم را بشناسید.

10- آماریلیس

عکس گلهای اپارتمانی گلدار: آماریلیس

آماریلیس با داشتن گل‌ های جوانه های زیاد روی یک ساقه، یکی از محبوب‌ ترین گل های آپارتمانی به شمار می‌ رود. آماریلیس تنها یکبار در سال گل می‌ دهد و گل‌ های زیبای آن ارزش انتظار را دارند. بعد از اتمام زمان گل‌ دهی، ساقه‌ ها را ببرید و اجازه دهید شاخه و برگ‌ های جدید رشد کنند. غنچه‌ های جدید در زمستان سال بعد ظاهر می‌ شوند.

نحوه نگهداری: باغداران ده‌ ها گونه از آماریلیس را تولید کرده‌ اند و نگهداری از این گل‌ ها بسیار آسان است.

نکته! با مراقبت و توجه، آماریلیس سال به سال گل می‌ دهد. برای اطمینان از گل‌ دهی آماریلیس، آن را در فصل پاییز به یک مکان خنک (حدود 55 درجه) منتقل کنید تا دوره خواب آن آغاز شود.

5 گیاه آپارتمانی زیبای دیگر

این گیاهان آپارتمانی برگ‌ دار به فضای درونی خانه‌ شما رنگ می‌ بخشند!

  • مارانتا یا کالاتیا گورخری
  • شبدر بنفش یا شبدر زینتی
  • کردیلین فروتیکوزا یا ترمینالیس
  • حسن یوسف
  • گیاه گل سنگ

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.