درمان میخچه پا در منزل، چگونه از شر میخچه پا خلاص شویم؟

میخچه ها، برجستگی های سفتی هستند که بر پوست ایجاد می شوند، معمولاً روی پا در واکنش به فشار و اصطکاک. حمام کردن و خراشیدن آن ها ممکن است به نرم شدن میخچه کمک کند و لایه های اضافی پوست را بردارد. در بسیاری از موارد، امتحان کردن نکات ساده برای پیشگیری از میخچه، بهترین درمان است.

اصطکاک پا با کفش موجب می شود تا آن قسمت از پوست پا با گذشت زمان سفت تر شود. پوست برای محافظت از بافت های ظریف زیرپوست سفت تر می شود. افرادی که کفش های مناسب نمی پوشند، دفعات بیشتری با میخچه روبرو می شوند.

میخچه ها مشابه با پینه هستند اما پینه عموماً موجب درد یا حساسیت نمی شود. میخچه هیچ خطری ندارد اگرچه بسیار ناخوشایند هستند و موجب تحریک پا می شوند.

خوشبختانه، روش های طبیعی ساده زیادی برای درمان میخچه وجود دارد. مرطوب کننده های دارویی ممکن است به نرم کردن پوست برای کاهش میخچه کمک کنند. اگر میخچه فرد را اذیت کند یا موجب درد شود، ممکن است بخواهد به یک متخصص امراض پا مراجعه کرده و آن را بردارد.

در بخش های زیرین، فهرستی از روش های خانگی خلاص شدن از شر میخچه را برای شما آورده ایم.

منشا اصطکاک را از بین ببرید

از بین بردن منشا اصطکاک مهم ترین(و ساده ترین) روش برای خلاص شدن از شر یک میخچه است. این به خودی خود به از بین رفتن میخچه با گذشت زمان کمک می کند.

اگر اصطکاک ناشی از کفش ها موجب میخچه باشد، به عنوان مثال، تعویض کفش ممکن است کافی باشد.
با این وجود، استفاده از روش های دیگر علاوه بر تعویض کفش روند درمان را تسریع می بخشند.

تراشیدن میخچه

میخچه ها لایه هایی از پوست مرده هستند. بنابراین، به آرامی تراشیدن لایه های مرده پوست می تواند به از بین بردن میخچه خصوصاً اگر فرد همچنین منشا اصطکاک با آن ناحیه را نیز از بین ببرد، کمک کند.

چگونه می توانم بدون خطر یک میخچه را بتراشم؟

تراشیدن یک میخچه یک فرآیند دومرحله ای است.
ابتدا، میخچه را به مدت 10-15 دقیقه در آب گرم بگذارید. این به نرم شدن پوست کمک خواهدکرد.

دوم، تمامی لایه های پوست مرده را از میخچه جدا کنید. محصولات زیادی وجود دارند که برای این کار می توانید استفاده کنید، ازجمله:
سنگ پا
برس پا
سوهان ناخن که ماده سختی بر سوهان های ناخن است

در برخی موارد، ممکن است پوست به اندازه کافی نرم باشد که بتوان با استفاده از یک لیف حمام لایه های پوست مرده را جدا کرد.

نکاتی که باید به یاد داشته باشید

از همه مهم تر، نباید میخچه را بیش از حد تراشید.

برداشتن بیش از حد پوست ممکن است لایه های حساس زیرین پوست را در معرض قرار دهد که خود می تواند موجب تحریک بیشتر شود.
علاوه بر این، لایه های داخلی پوست بیشتر حساس می شوند و در نتیجه خطر خون ریزی و عفونت افزایش می یابد.

محصولات بدون نسخه

همچنین محصولات بدون نسخه(OTC) موجود می باشند که ممکن است به برداشتن لایه های یک میخچه کمک کنند.
حتی وقتی از محصولات OTC استفاده می کنید، همچنان تراشیدن پوست پا یک ایده خوب است به این دلیل که داروها تراشیدن پوست مرده را آسان تر می کنند.

یکی از محصولات برجسته OTC، سالیسیلیک اسید می باشد.

 

سالیسیلیک اسید چیست و چگونه عمل می کند؟

بسیاری از ضدعفونی کننده های لایه برداری پوست، لوسیون ها و پمادها و مرهم ها حاوی سالیسیلیک اسید هستد.
همچنین گزینه های درمانی مستقیم همانند پدهای میخچه حاوی سالیسیلیک اسید وجود دارند. افراد می توانند مستقیماً از آن ها روی میخچه استفاده کنند.
سالیسیلیک اسید به درهم شکستن سلول های پوستی میخچه و تراشیدن اسان تر آن ها کمک می کند.

سالیسیلیک اسید چقدر برای میخچه موثر است؟

مطالعه ای در مجله تحقیقات پا و مچ، درمان با سالیسیلیک اسید را با تراشیدن ساده میخچه در مطب پزشک مقایسه کرد. تراشیدن میخچه در مطب پزشک روندی است که دبریدمان(حذف بافت مرده از زخم) نامیده می شود.
محققان خاطر نشان کردند که استفاده از محصولات سالیسیلیک اسید منجر به درد کمتر، کاهش اندازه میخچه و از بین رفتن میخچه در مقایسه با تراشیدن آن می شوند.

نکاتی که باید به یاد داشته باشید

افرادی که پوست حساس یا مشکلات گردش خون دارند باید قبل از استفاده از سالیسیلیک اسید با پزشک خود مشورت کنند. ممکن است سطوح سالیسیلیک اسید در برخی از محصولات بالا باشد.

افرادی که از این محصولات استفاده می کنند باید مراقب هرگونه علائمی از تحریک یا سوزش بر روی پوست باشند. اگر این علائم را مشاهده کردید، مصرف آن ها را متوقف سازید.

افرادی که نسبت به سالیسیلیک اسید حساس هستند می توانند از محصولاتی حاوی مواد دیگر همانند اوره یا آمونیوم لاکتات استفاده کنند. آکادمی پوست آمریکا بیان می کند که محصولات حاوی این مواد اولیه نیز می توانند به نرک کردن تدریجی پوست میخچه کمک کنند.

درمان های پزشکی

اگر میخچه پس از امتحان کردن این درمان های خانگی از بین نرود، چندین درمان پزشکی برای خلاص شدن از شر میخچه وجود دارد.

تحقیقات اشاره کرده اند که پزشکان در مرحله اول تا حد امکان پوست مرده را جدا می کنند، چه با استفاده از یک چاقوی جراحی و یا لیزر.

فرد ممکن است از محصولات موضعی حاوی داروهای مختلف برای نرم کردن سلول های پوست استفاده کند، ازجمله:
سالیسیلیک اسید
اوره
نیترات نقره


نوعی سیستم کلوئیدی که در آن محیط پراکندگی را آب تشکیل می دهد
اگر میخچه بر یک عصب فشار وارد می کند، پزشکان ازطریق عمل جراحی هسته ی آن را برمی دارند تا فشار را کاهش دهند.

 

نکات پیشگیری از میخچه

نکات کلی برای حذف اصطکاک بر پا عبارتنداز:

پوشیدن کفش های مناسب

اصطکاک تاثیر مستقیمی بر میخچه دارد و احتمال ظهور آن ها را بیشتر می کند. بنابراین، نپوشیدن کفش هایی که خیلی تنگ هستند یا پا را در وضعیت غیرطبیعی قرار می دهند، به پیشگیری از میخچه کمک می کند.
همچنین، اجتناب از پوشیدن کفش هایی که خیلی بزرگ هستند نیز به کم کردن اصطکاک در هنگام راه رفتن کمک می کند.

استفاده از پد

استفاده از پدهایی همانند بانداژ یا پدهای میخچه برای حفاظت ناحیه حساس و کاهش علائم ناشی از آن مفید می باشد.
برخی از افراد از بانداژ بر ناحیه تحت فشار برای حفاظت از پاهایشان هنگام پوشیدن کفش های نامناسب استفاده می کنند.

نکات دیگر
فرد همچنین باید:

پا را تمیز کند: تمیز کردن و اسکراب کردن منظم پا نیز به کاهش سلول های پوست مرده در ناحیه ای که بر آن میخچه تشکیل شده است، کمک می کند.
کوتاه کردن ناخن های پا: کوتاه کردن ناخن های پا نیز به کاهش فشار وارده از انتهای کفش به انگشتان پا و اصطکاک ایجاد شده، کمک می کند. احتمال این که ناخن های کوتاه وارد گوشت کنار انگشت شوند نیز کمتر است.
از لوسیون های حاوی الکل دوری کنید: مرطوب سازی پا حائزاهمیت است اما استفاده از مرطوب کننده های حاوی الکل ممکن است موجب خشکی بیشتر آن ناحیه شود.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنید

وقتی میخچه بزرگ، حساس یا دردناک است، شاید بهترین روش مراجعه به یک پزشک یا متخصص امراض پا باشد.
افراد همچنین ممکن است برای مشورت گرفتن در مورد مشکلات دیگر مربوط به پا در کنار میخچه به متخصص امراض پا مراجعه کنند. این شامل افرادی با مشکلات در گردش خون، دیابت یا افرادی با پوست بسیار حساس و شکننده می باشد که همگی در محدوده مشکلات پا قرار می گیرند.
پزشک برای تشخیص میخچه پا را معاینه می کند. به احتمال زیاد از بیمار سوالاتی در مورد کفش و سبک زندگیش می پرسد.
سپس ممکن است پوست مرده را بتراشد و پماد یا برچسبی را بر آن ناحیه قرار دهد. همچنین ممکن است توصیه هایی در رابطه با اعمال تغییرات در کفش یا سبک زندگی به بیمار داده شود.

خلاصه

اگرچه میخچه ها هیچ گونه خطری برای سلامتی محسوب نمی شوند اما بسیار آزاردهنده هستند. در بسیاری از موارد، درمان های خانگی می توانند به کنترل یا برداشتن موثر آن ها کمک کنند. درمان های پزشکی نیز به برداشتن میخچه های سفت کمک می کنند.
اگرچه این درمان ها به از بین بردن میخچه کمک می کنند اما مسئله اساسی را حل نمی کنند: اصطکاکی که بر پوست اعمال می شود. ایجاد تغییرات در کفش، روش راه رفتن یا سبک زندگی همگی می توانند به کاهش اصطکاک در پا کمک کرده و از وقوع مجدد میخچه جلوگیری کنند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.