متن ذکر یونسیه و طریقه ختم برای حاجت + خواص و داستان

متن ذکر یونسیه با ترجمه، روش ختم ذکر یونسیه برای حاجت، حروف ابجد ذکر یونسیه، داستان حضرت یونس و ذکر یونسیه و احادیث مربوط به خواص ذکر یونسیه را اینجا بخوانید.

ذکر یونسیه قسمتی از آیه 87 سوره انبیاء است. ذکر یونسیه گفتگوی حضرت یونس در شکم ماهی با خداوند برای درخواست بخشش است که یک ذکر بسیار مجرب و شناخته شده در بین علما می باشد و خواص بسیاری دارد. در ادامه متن ذکر یونسیه با ترجمه و روش های ختم ذکر یونسیه برای حاجات مهم آورده شده است. همچنین خواهیم گفت داستان ذکر یونسیه چیست.

متن ذکر یونسیه و ترجمه

لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین

خداوندا جز تو معبودی نیست منزهی تو من از ستمکاران بودم

متن ذکر یونسیه کامل:

متن آیه ای که ذکر یونسیه در آن قرار گرفته است:

وَذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادَىٰ فِي الظُّلُمَاتِ أَنْ لَا إِلَٰهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

و (یاد آر حال) ذو النون (یعنی یونس) را هنگامی که (از میان قوم خود) غضبناک بیرون رفت و چنین پنداشت که ما هرگز او را در مضیقه و سختی نمی‌افکنیم (تا آنکه به ظلمات دریا و شکم ماهی در شب تار گرفتار شد) آن گاه در آن ظلمتها فریاد کرد که خدایی به جز ذات یکتای تو نیست، تو (از شریک و هر عیب و آلایش) پاک و منزهی و من از ستمکاران بودم (که بر نفس خود ستم کردم).

آیه 87 سوره انبیاء

در آیه بعدی خداوند چنین پاسخ می دهد که حضرت یونس را بخشیده و او را از غم و اندوه نجات می دهد:

فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَنَجَّیْنَاهُ مِنَ الْغَمِّ وَکَذَلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنِینَ

ما دعای او را به اجابت رساندیم، و از آن اندوه نجاتش بخشیدیم، و همینگونه مؤ منان را نجات می‏دهیم.

آیه 88 سوره انبیاء
متن ذکر یونسیه
عکس نوشته ذکر یونسیه

طریقه ختم ذکر یونسیه

برای ختم ذکر بونسیه این اعداد آورده شده است:

 • 400 مرتبه در سجده بین نماز مغرب و عشاء یا قبل از اذان صبح و یا بین الطلوعین
 • 700
 • 1001
 • 3000
 • 4000
 • 7000

ختم ذکر یونسیه برای حاجت مهم مانند باز شدن بخت دختر، آزادی زندانی، حفظ آبرو، ادای قرض، فروش خانه، پیدا شدن گمشده و … توصیه شده است.

حاج میرزا جواد ملکی تبریزی می فرماید که بر ذکر یونسیه مداومت داشته باشید تا آثار آن را ببینید (حداقل 400 مرتبه)

طریقه ختم چهل روزه ذکر یونسیه

به مدت 40 روز ذکر یونسیه را به تعداد یکی از اعداد بالا بخوانید. خلوص نیت و آمرزش از گناهان پیش نیازهای انجام ختم ذکر یونسیه برای حاجت روایی است.

ذکر یونسیه از عاشورا تا اربعین

روش دیگر ختم ذکر یونسیه این است که نیت کنید از روز عاشورا تا روز اربعین ذکر یونسیه را بخوانید.

ختم ذکر یونسیه به تعداد عدد ابجد آن

2347 عدد حروف ابجد ذکر یونسیه است.

سنگینی ذکر یونسیه

برخی معتقدند ذکر یونسیه ایجاد سنگینی می کند اما این ها خرافات است و پایه اساس دینی ندارد.

ذکر یونسیه چه موقع خوانده شود

 • به گفته جبرئیل بهترین زمان برای خواندن ذکر یونسیه شب جمعه بعد از نماز مغرب و عشا است.
 • مرحوم آخوند ملا حسنقلی همدانی می فرماید: هر قدر، در هر وقت بتوانید؛ ذکر یونسیه را بگوئید.
 • در رکعت اول نماز غفیله نیز خوانده می‌شود.
 • حکم خواندن ذکر یونسیه در سجده نماز واجب:

ذکر یونسیه به عنوان یک نوع دعا در سجده نماز مانعی ندارد.

خواص ذکر یونسیه برای حاجت و دیگر موارد

 • ذکر یونسیه نوعی استغفار است و برای آمرزش گناهان و توبه بهترین ذکر است.
 • اسم اعظم خداوند است
 •  ختم ذکر یونسیه برای ازدواج 
 • بهترین دعا برای حل مشکلات و گشایش غم و گرفتاری
 • شفای مریض
 • تقویت نفس و قلب و مکاشفات
 • نورانی شدن چهره
 • افرادی که می خواهند قدرت مکاشفه پیدا کنند و حالات برزخی را ببینند این ذکر را زیاد بخوانند.

روایات و حدیث در مورد ذکر یونسیه

از مرحوم کلینی نقل شده است مردی خراسانی از امام صادق( ع) می پرسد که برای بچه دار شدن چه کند؟ امام صادق (ع) به او می فرماید: هرگاه به وطن برگشتی و خواستی به سوی همسرت روی آیه، و ذالنون إذ ذهب مغاضبا فظنّ أن لن نقدر علیه فنادی فی الظلمات ان لا اله الا أنت سبحانک إنّی کنت من الظالمین را تا سه آیه بخوان إنشاء الله فرزند دار خواهی شد.

مرحوم حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی از استاد خود ملاحسینقلی همدانی نقل می کند که برای اصلاح قلب و تحصیل معارف هیچ عملی مانند سجده طولانی و گفتن یک بار “لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین” نیست.

حدیث پیامبر درباره ذکر یونسیه:

پیامبر فرمودند آیا دعایی برای رهایی از غم و گرفتاری پبه شما معرفی کنم؟ آن دعای یونس است وقتی که طعمه ماهی شد:

لا اله الا انت سبحانک إنّی کنت من الظالمین

همچنین فرمودند:هر بیمار مسلمانی که این دعا را بخواند، اگر در آن بیماری بهبودی نیافت و مرد، پاداش شهید به او داده می شود و اگر بهبودی یافت، خوب شده در حالی که تمام گناهانش آمرزیده شده است.

یکی از نامهای خدا که هر کس او را با آن بخواند به اجابت می رسد و هر گاه با آن چیزی را طلب نماید، به او می دهد، دعای یونس است. شخصی عرض کرد: ای رسول خدا، آیا او مخصوص یونس بود یا شامل جماعت مسلمانان نیز می شود. فرمود:

هم مربوط به یونس و هم همه مومنان، هنگامی که خدا را به آن می خوانند. آیا گفتار خداوند را در قرآن نشنیده ای و کذلک ننجی المومنین. این دلیل بر آن است که هر کس چنین دعایی کند، خداوند اجابت آن را تضمین فرموده است

حدیث امام صادق درباره ذکر یونسیه:

عجب دارم از کسى که غم زده است چطور این دعا را نمى خواند «لا اله الا انت سبحانک انى کنت من الظالمین» چرا که خداوند به دنبال آن مى فرماید: ما او را پاسخ دادیم و از غم نجات دادیم و این چنین مؤمنان را نجات مى دهیم.

داستان ذکر یونسیه چیست

حضرت یونس برای سال ها قوم خود را هدایت میکرد اما در طول مدت 32 سال تنها 2 نفر به او ایمان آوردند حضرت یونس از هدایت آن ها ناامید شد و آن ها را نفرین کرد و خداوند نیز پذیرفت که آن ها را نابود کند حضرت یونس از آن شهر خارج شد در مدتی که در آنجا نبود یکی از دوستان او قومش را به راه راست خواند و موفق شد آن ها را متقاعد کند که ایمان بیاورند. حضرت یونس به شهر برگشت و انتظار داشت که همه آن ها نابود شده باشند اما دید همه چیز مانند سابق سر جای خودش است خشمگین شد و بدون اذن خداودن از شهر خارج شد و سوار بر کشتی به دریا رفت.

خداوند برای اینکه حضرت یونس را متوجه اشتباهش کند به یک ماهی بزرگ فرمان داد تا او را ببلعد بدون اینکه آسیبی به او برسد. حضرت یونس در دهان ماهی متوجه خطای خود شد و چون صلاحی جز ذکر و تسبیح نداشت خداوند را با این ذکر خواند:

لا اله الا انت سبحانک إنّی کنت من الظالمین

خداوند در پاسخ به حضرت یونس گفت دعای تو را اجابت کردیم و اندوه تو را برطرف ساختیم. این ذکر که حضرت یونس در شکم ماهی به خدا گفت به ذکر یونسیه معروف شده و چون خداوند بعد از این ذکر حضرت یونس را اجابت کرده این ذکر برای اجابت دعا خوانده می شود به خصوص اجابت دعای شخصی که گناهکار است. البته خواص ذکر یونسیه بسیار بیشتر از اجابت دعا می باشد.

ختم چهل روزه ذکر یونسیه از مرحوم کشمیری

اول اینکه عامل (فردی که ختم را انجام می‌دهد) بر یگانگی خداوند ایمان داشته باشد، نه در زبان بلکه با تمام وجود؛ و با شناخت اندکی که دارد که سرلوحه همه آن‌ها یکتایی و بی همتایی خداوند در تمام صفات ثبوتی و مبرا بودن او از تمام صفات سلبی است. توجه کامل به وجود بی همتای خداوند، و این که عامل بداند خداوند در همه حال ناظر بر عمل اوست. همان طور که هنگامی که با یک نفر صحبت می‌کنید تمام حواس شما به اوست در اینجا نیز باید حالتی مشابه داشته باشید. حال آنکه در هنگام گفتن این ذکر با سرچشمه وجود و هستی صحبت می‌کنید.

پشیمانی از گذشته سرشار از کوتاهی و ناسپاسی، زیرا که این ذکر طبق گفته بزرگان اهل معرفت خود نوعی توبه به درگاه باری تعالی است. نیاز نیست که تنها به معنی آیه اکتفا کنید، بلکه به رابطه مضموم آیه با خودتان نیز باید اهمیت بدهید. منظور اینکه در قسمت اول آیه که در یگانگی و یکتایی و منزه بودن خداوند گواهی داده می‌شود، به عظمت خداوند در جهان هم توجه شود. به نظم و هماهنگی در کره زمین و در سیارات و ستاره‌ها و خورشید یا حیات در خشکی‌ها و دریا‌ها و سایر نشانه‌های عظمت حق تعالی؛ و در قسمت بعدی ذکر گناهان و کوتاهی‌ها و ناسپاسی‌هایی که انجام شده به یاد آورده، مثل کفران نعمت یا کوتاهی در انجام اعمال پسندیده و…

و غرض این نیست که در هر بار خواندن ذکر تمام این مطالب دوره شود بلکه هر کدام از این دو قسمت را که باعث می‌شود شما بیشتر در آن لحظات، قرب به حضرت دوست پیدا کنید، انتخاب کنید؛ که اکثر اوقات به هر دو معنی توجه می‌شود. زمان مناسب بعد از عشاء است (حدودا ساعت ده به بعد) و دلیل ان هم قبلا ذکر شد.

در مورد تعداد این ختم هم باید از ۴۰۰ شروع شود و کم کم زیاد شود البته نیازی نیست حتما شما تعداد بشمارید بلکه از ۲۰ دقیقه که زمان تقریبی ۴۰۰ ذکر است شروع کنید و ذره ذره (مثلا سه دقیقه یا پنج دقیقه) آن را زیاد کنید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.