شپش سر در کودکان و بهترین درمان خانگی برای آن

در ادامه این مطلب توضیحاتی درباره شپش سر در کودکان و بهترین درمان خانگی شپش سر کودکان اشاره شده است.

شپش سر حشره‌ای کوچک است که روی پوست سر زندگی می‌کند و در آنجا تخم‌ گذاری می‌ کند. شپش سر باعث گسترش بیماری نمی شود. این حشرات کوچک به اندازه یک دانه کنجد و معمولا به طول 2 تا 3 میلی متر می باشند. رنگ هایی متفاوتی دارند و ممکن است به صورت رنگ پریده و خاکستری هم دیده شوند. در ادامه این مطلب درباره شپش سر در کودکان، علت ایجاد آن و بهترین درمان خانگی شپش سر کودکان مطالبی ارائه شده است.

چرخه زندگی شپش ها 3 مرحله می باشد. تخم (نیت)، پوره و بالغ

 • اولین مرحله از چرخه زندگی شپش ها تخم یا نیت ها است. نیت ها به اندازه یک دانه شن، بیضی شکل و رنگ آن ها خاکستری متمایل به سفید، خرمایی یا زرد می باشد. آنها به موهای نزدیک به پوست سر می چسبند و می توانند شبیه شوره سر باشند. نیت ها در عرض 9 تا 10 روز به پوره ها تبدیل می شوند.
 • دومین مرحله پوره ها یا شپش بچه هستند که شبیه شپش های بالغ ولی کوچکتر از آن ها هستند.
 • سومین یا اخرین مرحله شپش های بالغ هستند که به اندازه یک دانه کنجد می باشند. شپش های بالغ قادر هستند که تا سی روز یا یک ماه روی سر زنده بمانند و از خون پوست سر تغذیه کنند. اما اگر از پوست سر فاصله بگیرند بعد از 2 روز می مرند.

شپش سر بیشتر در میان کودکانی که در سن مدرسه هستند شایع است. شپش ها به راحتی پخش می شوند مخصوصا در جاهایی که افراد در تماس نزدیک هم قرار می گیرند.

شپش ها می تواند از راه های تماس مستقیم یا غیر مستقیم پخش شوند. تماس مستقیم یعنی این که مستقیما از موی یک فرد به فرد دیگر انتقال یابد. تماس های غیر مستقیم یعنی این که از وسایل شخصی دیگر که شپش سر دارد منتقل شود مثلا ممکن است از کلاه، شانه، برس مو حتی هدفون منتقل شود. شپش ها قادر به پرواز و پریدن نیستند اما خیلی سریع می خزند.

شپش هایی که روی حیواناتی مانند سگ ها و گربه ها وجود دارند با شپش های که روی آدم ها زندگی می کنند فرق می کند. همچنین شپش از حیوانات به آدم ها انتقال نمی یابد.

تشخیص شپش سر در کودکان

از اولین علامت هایی که می توان تشخیص داد که شپش سر دارید خارش سر می باشد. ممکن است بدون هیچ علامتی شپش سر داشته باشید. ممکن است 4 تا 6 هفته بعد از اینکه شپش روی پوست سر قرار بگیرد، طول بکشد تا پوست سر به بزاق شپش حساس شود و شروع به خارش کند. بیشتر خارش ها در پشت گوش یا پشت گردن اتفاق می افتد. حتی ممکن است بعد از این که شپش را درمان کرده اید تا هفته ها خارش سر داشته باشد.

اگر شما یا فرزندتان خارش سر گرفته اید یا با کسی که شپش داشته است تماس داشته اید سریعا موهای خود یا فرزندتان را چک کنید تا متوجه شوید شپش سر گرفته اید یا خیر.

از آنجایی که شپش ها بسیار کوچک و ریز هستند، باید در معرض نور خوب قرار بگیرید تا بتوانید آن ها را پیدا کنید.. این نکته را باید بدانید که شپش ها از نور فراری هستند و سریع حرکت می کنند. معمولا شپش ها نزدیک پوست سر مثلا در پشت گوش یا پایین گردن پیدا می شوند. برای این که بتوانید تخم شپش ها را پیدا کنید باید موهای فرزند خود را به چند قسمت تقسیم کنید سپس از یک طرف سر شروع و به سمت دیگر ادامه دهید. اگر فقط تخم شپش پیدا کردید شپش ندارید اما باید به مدت 1 هفته هر روز بررسی یا چک کنید تا مطمئن شوید هیچ شپش زنده در بین موهای شما وجود ندارد.

شپش سر در کودکان و بهترین درمان خانگی برای آن

روش های درمان خانگی شپش سر کودکان

اگر متوجه علائم وجود شپش روی سر فرزند خود شدید می توانید قبل از مراجعه با پزشک به درمان شپش سر کودک خود با استفاده از طب سنتی و روش های خانگی نمایید. خواندن مقاله شپش از چی بدش میاد می تواند به شما کمک کند روش های خانگی درمان شپش سر را شناسایی کنید.

روش شانه کردن

از شانه برای کمک به بررسی شپش سر و یا برای کمک به حذف شپش استفاده کنید تا مطمئن شوید شپش ندارید. با این حال، روش شانه کردن معمولاً به تنهایی برای از بین بردن شپش سر تاثیر ندارد.

 • ابتدا موهای فرزندتان را خیس کنید.
 • سپس از یک شانه دندانه دار ظریف استفاده کنید و موهای فرزندتان را در قسمت های کوچک شانه کنید.
 • بعد از هر بار شانه زدن، شانه را روی یک حوله کاغذی مرطوب پاک کنید.
 • پوست سر، شانه و حوله کاغذی را به دقت بررسی کنید. این کار آن قدر تکرار کنید تا زمانی که کل موهای فرزندتان را کاملا شانه کنید.

روغن درخت چای

یکی از روش های درمان خانگی شپش سر در کودکان و بزرگسالان روغن درخت چای است. خواص روغن درخت چای ضد قارچ وضد میکروبی است که برای درمان شپش هم مفید می باشد. این روغن می تواند هم شپش بالغ هم تخم شپش را از بین ببرد.

 • ابتدا مقداری از روغن درخت چای را روی پوست سر بمالید و ماساژ دهید.
 • سپس موها را با یک پارچه تمیز محکم ببندید و اجازه دهید 2 تا 3 ساعت بماند بعد از این که 2 تا 3 ساعت گذشت با آب داغ بشورید.
 • این روش را هر هفته به مدت یک ماه انجام دهید.

نمک و سرکه

ترکیب نمک و سرکه باعث می شود که شپش ها از تخم بیرون بیایند و روی پوست سر زندگی کنند. به این علت که سرکه و نمک خاصیت خشک کنندگی دارند باعث می شود مو رطوبت خود را از دست بدهد و همین امر شپش ها را از بین می برد.

 • ابتدا 1/4 فنجان نمک و 1/4 فنجان سرکه را با هم مخلوط کنید و در یک بطری اسپری بریزید.
 • سپس این اسپری روی کل پوست سر و ساقه های مو اسپری کنید و به مدت 2 ساعت با موهایتان کار نداشته باشید تا خشک شود سپس با آب گرم بشورید.
 • این روش را 3 بار در هفته به مدت یک ماه انجام دهید.

سشوار

یکی از ساده ترین و راحترین روش های درمان خانگی شپش سر کودکان سشوار است که می توانید به راحتی در خانه انجام دهید.

 • برای از بین بردن شپش با سشوار، سشوار را نزدیک سر خود نگه دارید و نازل سشوار به سمت پوست سر هدایت کنید.
 • حتما سشوار باید روی داغ ترین حالت باشد بعد روی پوست سر خود حرکت دهید.
 • گرمای سشوار باعث می شود که شپش ها بالغ و شپش هایی که در بین ساقه های مو وجود دارد از بین بروند. در این حین موهای خود را با یک برس شانه کنید تا مطمئن شوید شپش ها از بین می روند.

روغن زیتون

یکی از مطمئن ترین روش های خانگی برای درمان شپش سر کودکان روغن زیتون است. روغن زیتون باعث خفه شدن شپش می شود این روش را می توانید در یک شب انجان دهید.

 • قبل از خواب مقداری از روغن زیتون را روی پوست سر و ساقه موها بمالید.
 • موهای خود را با یک پارچه تمیز محکم ببنید و تا صبح به همین صورت نگه دارید.
 • بعد از این که صبح از خواب بیدار شدید با شانه نیش دار موهای خود از سر تا نوک شانه کنید.
 • مالیدن روغن زیتون یک شبه باعث خفه شدن شپش ها می شود و شانه زدن موها هم باعث پاکسازی مو می شود.
 • این روش را هر هفته به مدت یک ماه انجام دخید تا کاملا از شر شپش ها خلاص شود.

روغن چریش

یکی از مهم ترین روش های خانگی برای درمان شپش سر کودکان روغن چریش است. یکی از خواص چریش برای پوست و مو خاصیت ضد باکتری و ضد عفونی آن است. همچنین روغن چریش دارای آزادیراکتین است که باعث جلوگیری از تکثیر شپش می شود به همین علت یکی از بهترین رو شهای درمانی شپش است.

 • یک فنجان برگ چریش را بجوشانید و آب و برگ های آن را با هم مخلوط کنید و به شکل خمیر در بیاورید.
 • آن را روی موهای خود بمالید و بگذارید 2 ساعت بماند.
 • سپس آن را با آب گرم کاملا بشویید.
 • این دارو را هر هفته یک بار استفاده کنید.

روغن نارگیل و سرکه سیب

ترکیب قوی سرکه سیب و روغن نارگیل نیز می تواند از گسترش شپش سر کودکان جلوگیری کند. اسیدیته سرکه مانع از رشد شپش می شود و روغن نارگیل غلیظ و چسبناک آنها را خفه می کند.

 • برای امتحان کردن آن، چند قاشق غذاخوری سرکه سیب را در تمام پوست سر و طول ها بمالید.
 • پس از خشک شدن، موها را با روغن نارگیل بپوشانید.
 • کلاه دوش را روی سر خود بپوشید و محلول را یک شبه بگذارید.
 • صبح، موهای خود را کاملا با آب گرم بشویید.
 • این کار را دو بار در هفته به مدت یک ماه تکرار کنید.

ساس از چی بوجود میاد

درمان شپش سر کودکان با نوشابه

نوشابه فاقد مواد مورد نیاز برای از بین بردن پیوند قوی نیش با فولیکول مو است. اگرچه حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک است، اما هرگز ثابت نشده است که نوشابه برای از بین بردن تخم شپش از موها کمک می کنند. همچنین هیچ چیز خاصی در مورد سایر مواد شیمیایی موجود در کوکاکولا وجود ندارد که تضمین کند شپش را از بین می برد. رنگ شکر، کافئین و کارامل هیچ تاثیری بر شپش نخواهد داشت.

اکثر درمان های شیمیایی شپش مانند پرمیترین مناسب اند اما اگر به دنبال روش های طبیعی هستید می توانید از مواد طبیعی مانند رزماری یا روغن بادیا استفاده کنید این روشها مفید اند اما همیشه قطعی نیستند. مقاله طرز تهیه روغن رزماری را بخوانید.

مگر اینکه محصولی که استفاده می کنید حاوی نوعی شپش کش قوی باشد. از آنجایی که نوشابه فاقد این مواد است، نمی توان از آن به عنوان یک درمان شپش موثر استفاده کرد. همچنین نیش ها هنوز باید با دست برداشته شوند، در غیر این صورت شپش دوباره باز می گردد.

درمان شپش سر کودکان با اسپند

برای درمان شپش با اسپند کافی است یک قاشق اسپند خشک آسیاب شده را همراه یک لیوان آب جوش، 15 دقیقه دم کنید. بسته به حجم موهایتان میتوانید مقدار اسپند را افزایش دهید. بعد از دم کشیدن اجازه دهید مواد سرد شوند و آن را به کل موهایتان بمالید و موهایتان را با یک کلاه یا کیسه پلاستیکی بپوشانید و اجازه دهید 45 دقیقه این مواد روی موهای شما بماند. بعد از گذشت این زمان موهایتان را با آب گرم بشویید.

یک هفته، هر روز یکبار این کار را تکرار نمایید تا شپش موهایتان از بین برود. لازم به ذکر است که این روش تنها برای از بین بردن حشره شپش می‌ باشد. برای از بین بردن تخم شپش در لابلای موها، با یک شانه دندانه ریز موها را شانه نمایید تا تخم شپش از لابلای موها خارج شود.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.