۵ درمان خارش و پوسته سر در خانه به صورت طبیعی

درمان گیاهی خارش و پوسته سر خانگی

خارش پوست سر، یک بیماری شایع است. دامنه گسترده ای از دلایل مختلف وجود دارد. شوره سر و یک بیماری التهابی پوستی به نام درماتیت سبورئیک شایعترین دلایل خارش مو و پوست سر است. در ادامه این مطلب 5 درمان خارش و پوسته سر در خانه به صورت طبیعی را بخوانید.

5 درمان خارش و پوسته سر در خانه به صورت طبیعی

دلایل خارش و پوسته سر

خارش پوست سر می تواند نتیجه استرس، تغییرات فصلی، نوسان هورمون ها یا رشد بیش از حد مخمر روی پوست باشد. شوره سر می تواند ناشی از پوست سر، موهای خیلی خشک و چرب و انواع بیماری های پوستی باشد. سایر دلایل خارش پوست سر عبارتند از:

 • اختلالات خود ایمنی ، مانند پسوریازیس
 • عفونت های قارچی ، مانند کچلی یا کچلی
 • واکنش آلرژیک به محصولی مانند رنگ مو
 • اگزما
 • درماتیت آتوپیک
 • شپش سر
 • استرس یا اضطراب
 • دیابت
 • تبخال زونا ، یا زونا

برخی از دلایل خارش پوست سر به درمان پزشکی نیاز دارند. در صورت بروز علائم به پزشک مراجعه کنید:

 • خارش سر بیش از یک هفته دوام بیاورد
 • همراه درد ، زخم یا تورم باشد
 • خارش آنقدر شدید است که خوابیدن یا عملکرد شما را مختل می کند

5 درمان خارش و پوسته سر در خانه به صورت طبیعی

5 درمان خانگی خارش و پوسته سر

چندین روش درمانی خانگی برای درمان خارش و پوسته سر وجود دارد که ممکن است برای خارش پوست سر که نیازی به درمان پزشکی ندارد موثر باشد.

1. سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی، ضد التهاب و ضد قارچ است. این می تواند به کاهش خارش ناشی از خشکی پوست کمک کند. سعی کنید سرکه سیب را در آب گرم رقیق کرده و بعد از شستشو یا هنگام شستشو از آن برای رفع شوره سر و خارش پوست سر استفاده کنید.

2. روغن نارگیل ارگانیک

روغن نارگیل ارگانیک به طور طبیعی از نارگیل های بالغ استخراج می شود. این ماده حاوی اسید لوریک، یک چربی اشباع شده است که دارای خواص ضد میکروبی است که برای درمان خارش و پوسته سر استفاده می شود. اسید لوریک به پوست کمک می کند روغن نارگیل را به طور موثر جذب کند. این باعث می شود که یک درمان تسکین دهنده برای خارش پوست سر باشد.

روغن نارگیل ممکن است برای خارش پوست سر ناشی از اگزما مفید باشد. همچنین ممکن است برای مقابله با شپش سر مفید باشد. یک مطالعه 2010 Trust Source قدرت بهبودی روغن نارگیل مخلوط با انیسون را تجزیه و تحلیل کرد. محققان دریافتند این ترکیب نسبت به پرمترین، دارویی که برای درمان شپش استفاده می شود، در ترشح و از بین بردن خارش پوست موفق تر است.

3. روغن نعناع

روغن نعناع ممکن است در کاهش شوره سر و تسکین پوست سر موثر باشد و خارش را آرام کند. سعی کنید آن را با روغن دیگری مانند روغن زیتون رقیق کرده و قبل از شامپو زدن آن را در پوست سر ماساژ دهید. بعد از شستن شامپو می توانید از چای نعناع به عنوان آبکشی نیز استفاده کنید.

4. مدیتیشن

فعالیت هایی که باعث کاهش استرس می شوند، مانند مدیتیشن، ممکن است در از بین بردن خارش پوست سر ناشی از اضطراب موثر باشد. همچنین ممکن است به خارش ناشی از اگزما کمک کند.

مطالعه ای در مورد مدیتیشن و تأثیر آن بر اگزما در دانشگاه اموری نشان داد که با ایجاد یک مکانیزم مقابله ای و کنترل احساس، ممکن است خارش با این روش قدیمی بهبود یابد. مدیتیشن را می توان به تنهایی یا همراه با سایر داروهای خارش پوست سر امتحان کرد.

5. روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد عفونی کننده دارد. همچنین اثرات ضد التهابی دارد. روغن درخت چای می تواند برای پوست تحریک کننده باشد ، بنابراین مهم است که از آن کم استفاده کنید یا قبل از استفاده رقیق کنید.

سعی کنید 10 تا 20 قطره روغن درخت چای را به یک شامپوی ملایم اضافه کنید یا آن را با روغن زیتون مخلوط کنید و مستقیماً به پوست سر خود ماساژ دهید. روغن درخت چای می تواند به کاهش یا از بین بردن خارش مرتبط با شوره سر، درماتیت سبورئیک و شپش سر کمک کند. روغن درخت چای هرگز نباید بلعیده شود.

 

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.