برای افتادن سنگ کلیه چی خوبه (درمان خانگی برای دفع سنگ کلیه)

برای دفع سنگ کلیه چه چیزهایی خوبه

در پاسخ به سوال برای افتادن سنگ کلیه چی خوبه مهمترین پاسخ نوشیدن مایعات فراوان است که قسمت مهمی در دفع سنگ کلیه و جلوگیری از تشکیل سنگ های جدید است. آب نه تنها سموم را دفع می کند، بلکه به حرکت سنگ و شن از طریق دستگاه ادراری نیز کمک می کند.

متخصصان  معمولاً سنگ کلیه را بر اساس اندازه، محل و نوع آن معالجه می کنند. سنگهای کوچک کلیه ممکن است بدون درمان از دستگاه ادراری شما عبور کنند. اگر بتوانید سنگ کلیه را دفع کنید، ممکن است یک پزشک از شما بخواهد سنگ کلیه را در یک ظرف مخصوص برای آزمایش نگه دارید. اما سوال اینجاست که برای افتادن سنگ کلیه چی خوبه و چه توصیه هایی می تواند به دفع سنگ کلیه در خانه یه شما کمک کند.

برای افتادن سنگ کلیه چی خوبه

در ادامه این مطلب 8 مورد از درمان های خانگی که به دفع کلیه کمک می کند، برای شما گردآوری شده است:

1. آب

بالا بردن آب مصرفی می تواند به سرعت بخشیدن به روند کار کمک کند. به جای 8 لیوان معمول در روز سعی کنید 12 لیوان آب در روز بنوشید. کمبود آب در بدن یکی از عوامل اصلی خطر ابتلا به سنگ کلیه است.

به رنگ ادرار خود توجه کنید. باید خیلی روشن و زرد کم رنگ باشد. ادرار زرد تیره نشانه کم آبی بدن است.

2. آب لیمو

می توانید لیموترش های تازه را هر چند بار که دوست دارید به آب خود اضافه کنید. لیموها ماده شیمیایی سیترات هستند و از تشکیل سنگهای کلسیم جلوگیری می کند. سیترات همچنین می تواند سنگ های کوچک را تجزیه کند و به آنها اجازه می دهد تا راحت تر عبور کنند.

آب لیمو دارای فواید بی شماری برای سلامتی است. به عنوان مثال، به جلوگیری از رشد باکتری ها و تأمین ویتامین C کمک می کند.

3. آب ریحان

در پاسخ به سوال برای افتادن سنگ کلیه چی خوبه می توان بخه ریحان اشاره کرد. ریحان حاوی اسید استیک است که به تجزیه سنگ کلیه و کاهش درد کمک می کند. همچنین پر از مواد مغذی است. این دارو به طور سنتی برای اختلالات گوارشی و التهابی استفاده می شود.

آنتی اکسیدان ها و عوامل ضد التهابی در آب ریحان وجود دارد و ممکن است به حفظ سلامت کلیه کمک کند.

برای تهیه چای از برگ های ریحان تازه یا خشک استفاده کنید و روزانه چندین فنجان بنوشید. همچنین ممکن است ریحان تازه را در یک آبمیوه بنوشید یا آن را به یک اسموتی اضافه کنید.

  • نباید بیش از 6 هفته از آب ریحان استفاده کنید. استفاده طولانی مدت ممکن است منجر به موارد زیر شود:
  • قند خون پایین
  • فشار خون پایین
  • افزایش خونریزی
برای افتادن سنگ کلیه چی خوبه
برای افتادن سنگ کلیه چی خوبه

4. سرکه سیب

آیا می دانید برای افتادن سنگ کلیه چی خوبه سرکه سیب  یکی از درمان های موثر برای سنگ کلیه است. سرکه سیب حاوی اسید استیک است. اسید استیک به حل شدن کلیه ها کمک می کند.

سرکه سیب علاوه بر دفع سنگ کلیه ها، می تواند درد ناشی از سنگ را تسکین دهد. فواید بی شماری دیگر برای سرکه سیب برای سلامتی وجود دارد.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که سرکه سیب در کمک به کاهش تشکیل سنگ کلیه موثر است، اگرچه مطالعات بیشتری لازم است. اما به دلیل مزایای بیشمار سلامتی دیگر ، احتمالاً خطر کمی وجود دارد.

2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را به 6 تا 8 اونس آب تصفیه شده اضافه کنید. این مخلوط را در طول روز بنوشید.

  • شما نباید بیش از یک لیوان 8 اونسی در روز از این مخلوط مصرف کنید. همچنین می توانید از آن روی سالادها مستقیم استفاده کنید یا آن را به سس سالاد مورد علاقه خود اضافه کنید. در صورت مصرف مقادیر بیشتر، سرکه سیب می تواند منجر به کاهش سطح پتاسیم و پوکی استخوان شود. افراد مبتلا به دیابت هنگام نوشیدن این مخلوط باید احتیاط کنند. سطح قند خون خود را با دقت در طول روز کنترل کنید.

اگر انسولین، دیگوکسین (دیگوکس)، داروهای مدر ، مانند اسپیرونولاکتون (آلداکتون) مصرف می کنید نباید این مخلوط را بنوشید.

5. آب کرفس

تصور می شود که آب کرفس سموم موثر در تشکیل سنگ کلیه را دفع می کند و مدتهاست که به عنوان داروی سنتی استفاده می شود. همچنین به بیرون راندن سنگ کلیه از بدن بسیار کمک می کند.

یک یا چند ساقه کرفس را با آب مخلوط کرده و آب آن را در طول روز بنوشید.

  • اگر هرگونه اختلال خونریزی، فشار خون پایین، یک عمل جراحی برنامه ریزی شده دارید نباید از این مخلوط بنوشید.
  • اگر لووتیروکسین (سینتروئید)، لیتیوم (لیتان)، داروهایی که حساسیت به آفتاب را افزایش می دهند ، مانند ایزوترتینوئین (Sotret)، داروهای آرام بخش مانند آلپرازولام (زاناکس) مصرف می کنید نباید این مخلوط را بنوشید.

6. آب انار

قرن هاست که از آب انار برای بهبود عملکرد کلیه استفاده می شود. این آبمیوه سنگ ها و سموم دیگر را از سیستم شما دفع می کند. مملو از آنتی اکسیدان است که به سلامت کلیه ها کمک می کند و ممکن است در جلوگیری از رشد سنگ کلیه نقش داشته باشد.

همچنین میزان اسیدیته ادرار شما را کاهش می دهد. سطح اسیدیته پایین خطر ابتلا به سنگ کلیه در آینده را کاهش می دهد. در هر روز می توانید آب انار را بنوشید محدودیتی ندارد.

  • اگر داروهایی که توسط کبد تغییر می یابد، داروهای فشار خون مانند کلروتیازید (دیوریل)، روزوواستاتین (کرستور) مصرف می کنید نباید آب انار بنوشید.

7. سوپ لوبیا

سوپ حبوبات پخته شده یک غذای سنتی (Kidney bean broth) است که اغلب در هند استفاده می شود و برای بهبود سلامت کلی ادرار و کلیه استفاده شده است. همچنین به حل شدن و دفع سنگ ها کمک می کند. به سادگی مایع را از لوبیاهای پخته صاف کنید و در طول روز چند لیوان بنوشید.

8. آب گندم

گیاه گندم دارای مواد مغذی بسیاری است و مدتهاست که برای تقویت سلامتی مورد استفاده قرار می گیرد. گندم جریان ادرار را افزایش می دهد تا به دفع سنگ کمک کند. همچنین حاوی مواد مغذی حیاتی است که به پاکسازی کلیه ها کمک می کند.

برای افتادن سنگ کلیه چی خوبه شما می توانید روزانه 2 تا 8 اونس آب گندم بنوشید. برای جلوگیری از عوارض جانبی، با کمترین مقدار ممکن شروع کنید و به تدریج حداکثر تا 8 اونس استفاده کنید.

اگر آب سبوس گندم تازه موجود نیست، می توانید مکمل های پودر گندم گندم را طبق دستور مصرف کنید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.